שבוע טוב (51)

משפחה.
לפני כמה שבועות ישבתי בחדר האוכל עם קבוצת חברים ודיברנו על השינוי שחל במיקום המשפחה בחיי הקיבוץ עם הזמן. אני אמרתי שעניין המשפחה הוא עתיק מיום בריאת האדם וסיפרתי להם קטע מתקופת האבות.אבל לפני כל זה ברכת "ברוך שב הביתה" ליהב! וברכת "יישר כוח" למיה עם סיום לימודי התואר השני ושתמצאי מהר עבודה מעניינת בהתאם לכישורייך ולימודייך. אז ככה:
אברהם (אבינו) לא היה איש משפחה רגיל. כל הזמן רב עם אביו. בשעת רוגז ניפץ את הפסלים בחנותו, ניתק איתו כל קשר, עזב את ארם נהריים והלך לאן שאלוהים הוליך אותו. אברהם, הוא ממציא הדת של אל אחד. שרי אשתו הלכה איתו. זוגיותם לא היתה טובה בלשון המעטה: ללדת בגיל 90, אירוע עקדת בנם, הגר וישמעאל.. לא פשוט. עם כל זאת, כשחיפש אישה לבנו יצחק, שלח אברהם את עבדו לארם נהריים (ורשה דאז) למצוא לו אישה ממשפחתו שלו. במונחים של היום "בעלת דם כחול", בתקווה, שיצליח יותר ממנו. גם חיי המשפחה של יצחק לא צלחו. כולנו מכירים את סיפורי בניו יעקב ועשיו, התחמנות של רבקה ויעקב בנה האהוב עליה. ונעבור לסיפור משפחתו הענפה של יעקב על נשותיו ושיפחותיו, על 12 בניו ובתו היחידה. אין שם שלום ואין הבנה הכל נראה מורכב ודיסהרמוני. כשאנחנו מחפשים את המשפחה האמתית, המשפחה המלוכדת היחידה, בתנ"ך הקדום, אנחנו חוזרים לנוח.
כבר סיפרנו ,פעם, שסבא מתושלח (בן 937) ואבא למך (777) לימדו את נוח, שסוד ההצלחה בחיי המשפחה הוא חינוך הילדים בדרך של הענקת אהבה, כבוד ודרך האמת שלך, כהורה. רק בדרך כזו, אמרו, תתפתח משפחה גדולה, מאוחדת ומאושרת. וכך, כשהגיע נוח  לגיל 550 שנה, בעת שישב בבר ושתה את כוס יינו השביעית הרהר, לפתע, בדברי אביו וסבו וחשב: "האם חינכתי את ילדי כעצתם?" "ההלכתי בדרכם?" הניח את כוסו על הבר ואמר: "עוד כמה ימים אהיה בן 580 שנה ואז אעשה דבר. אומר לילדי כמה שאני אוהב אותם, כמה שאני רוצה לחבקם כל אימת שאני פוגשם בשובם מן הציד, מן השדה עם המקנה, או מהבאר. לומר להם כמה שאני מרגיש שהם שלי/נו. ולא רק הם, כל בני ביתם הם אהובי. אני לא מטיל ספק שהם יודעים ומרגישים באהבתי, אך יש דברים שצריכים גם להיאמר בקול רם!
כינס נח את אשתו ושלושת בניו על נשותיהם ונכדיו הניף כוס יין בידו ואמר להם: "משפחתי האהובה! אני אעשה הכל כדי לשמור עלינו ואתם שימרו בכל תנאי על אחדות ואחווה, חיו בלי ריב ומדון והנחילו ערכים אלו מדור לדור" כשהניח את כוסו כדי למלאה שנית ולהשלים את ברכתו, נשמע לפתע קול האלוהים האומר: "מבול אני עומד להוריד על הארץ, נוח, איש צדיק ותמים אתה, קום ועשה לך תיבה 300 אמה אורכה ו – 30 אמה גובהה, קח אתך את אשתך ואת משפחתך ואת כל מיני החיות זוגות- זוגות לתיבה ושמור עליהם כבבת עיניך בדרך האהבה, הכבוד והאמת שלך, למען הדורות הבאים". ההמשך, לאחר המבול, כבר לא היה,משפחתית כל כך מוצלח, אבל… החיים זרמו. מבני יעקב נוצר עם והעם חולק לשבטים ובראשם משפחות וכך גם קרה לנו, מחברה משימתית, מקולקטיב רעיוני, חוזרת המשפחה לנקודת מוצאה להיות התא הראשוני, הבסיסי. כשסיימתי את דברי, מישהו אמר ספק בלעג: "איך תמיד אתה מגיע לתנ"ך"? לא השבתי, כי פתאום, לא יודע למה, נחנקתי מרגש אהבה לכולכם! סימני הגיל?

     "שבוע טוב"!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.