"שבוע טוב" (112)

 "שבוע טוב" (112)

אורי בת עשר. פעם ראשונה בחייה מעבירה קידומת ואנחנו מרגישים קליק קטן שאומר לנו "איך שהזמן רץ". איך מברכים ילדה בת עשר שרוצים שתישאר כזו, איך מברכים ילדה בת עשר בברכה שהיא רצינית וגם ילדית, שמתאימות לה מילים כמו "בגרות", "אחריות" וגם מילים כמו: "שובבות", "צחוקים", "פרחחיות" אני רואה שאני מסתבך אז אומר לך: קיקה! אנחנו כל כך אוהבים אותך! מאחלים לך רק טוב, המון שמחה, לך להוריך ולאחים שלך! ושלא תפסיקי לרקוד! ואתה הדר, המתן לברכה בשבוע הבא.

לפני שבועיים דיברנו על תרומתו של יתרו למיסוד החברה והיום נעשה צעד אחד קדימה בהתפתחות הממסד. פרשת השבוע שעבר נקראה "תרומות". על שום מה? על שום שבניית המשכן (בית האלוהים) במדבר עולה הרבה כסף ועל כן, כל אחד ואחת מתבקש לתרום "כאשר ידבנו ליבו", כמה שהוא יכול. האירוע הזה חל ב1313 לפנה"ס (לפי מחקרים). בסיפורי המקרא ההתרמה עברה בהצלחה "מעל למשוער" והנה, חלפו 300 שנה ובירושלים מולך שלמה המלך המכונה גם "החכם באדם", שהבין, שבבואך לבנות בית מקדש מפואר,על תרומות אי אפשר לסמוך ושינה כיוון מ"רצוני"ל"מחייב", מ"התנדבות" ל"חובה". קראו לכך מסים! ואיך הבטיח את ביצוע גביית המיסים הנתבעים? הוא מינה 12 נציבים (אחד לשבט) במקום המוכתארים המקומיים ששלטו בישובים השונים ואמר להם:"אתם תעבירו אלי (לשלטון המרכזי) את כל "פירותיכם" (ההכנסות) חודש אחד בשנה".כך צבר כסף רב לבניין המקדש, כך גם עשק את אזרחיו. לפעמים גם לנו נדמה שהמיסוי במדינתנו אינו צודק ועושק את אזרחיו אם כי מההיסטוריה למדנו, ששלטון מרכזי צריך מימון לקיומו (לקיומנו) והמיסוי (כזה או אחר) הוא הדרך היעילה והטובה ביותר להשיגו. אצלנו היום חל שכלול בשיטה: יש מסים ישירים ועקיפים ובצידם גם שפע של תרומות שהאזרח מתבקש לתרום (ממסדיות ופרטיות) ושפע גדול יותר,ממש הצפה של בקשות לתרומות. משם זה התחיל.

פרשת השבוע "תצווה" עוסקת במשכן ומייחסת חשיבות רבה לבגדי הכוהנים בבחינת "הבגד עושה את האדם" מבלי להשתמש במילה "אופנה". פעמיים בהיסטוריה אלוהים עיצב בגדים: בפעם הראשונה לאדם וחוה בגן העדן בלבוש העירום ולאחר חטא האכילה מתפוח עץ הדעת כיסוי מינימלי של אבריהם בעלי תאנה. ובפעם השנייה בפרשה שלנו בבגדי הכוהנים המפוארים. משום שכוהן בג'ינס,טי-שירט וקרוקס לא יגרום לעם להעריך את המנהיגות הרוחנית שלו,  וגם לא את עצמו כלפי תפקידו. וטיפת אקטואליה על בגדים. ראו איך ש"ס והפמיניסטיות התאחדו(!) בקריאה לשרת הספורט לבטל את תופעת ה"מעודדות" בהפסקות משחקי כדורסל, בשל לבושן החושפני ותנועותיהן בנימוק של פגיעה בצניעותן,ברגשות הציבור ובכבודו.

"בשבוע שעבר קטעתי את הסיפור על חוני המעגל. לאחר שננזפתי בשל כך אני בא להשלימו. סיימנו בכך שחוני ראה את הנכד מלקט חרובים… שאלו: "אתה נטעת את העץ?" השיבו: "אבי אבי (סבי) נטעו". הבין חוני שנרדם לשבעים שנה. חזר לביתו וראה שהכול השתנה ובני אדם אחרים גרים בו. נכנס לבית המדרש ועל כל קושיה שהיה מברר להם היה אומר: "אני חוני המעגל" ואיש לא האמין לו שהוא חוני המעגל ולא נהגו בו כבוד ראוי. חלשה דעתו, ביקש רחמים ומת. עכשיו אולי תבינו למה קטעתי את הסיפור, כי לכזה, אני לא רוצה להידמות.

"שבוע טוב"

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.