"שבוע טוב" (121)

ברכות לליאן ליום הולדתה. לפני כמה שנים כתבתי לך: "את משוש חיי" לכן אני כל כך טוב זוכר את יום הולדתך, כדי לבדוק מדי שנה אם צדקתי. ליאנה, אין לי מילים להעביר לך את רגשותינו, זולת לקוות שאת מרגישה כמונו ואז אין צורך במילים מספיק מבט, חיבוקון וחיוך. אוהבים אותך ואיחולינו מקרב לב.
1425671_707913445887712_1315082558_n

מכיוון שמצויים אנו עדיין בימי חול המועד של פסח , כמה מחשבות של 4 על 4: כנגד ארבעה בנים דיברה התורה: חכם, רשע, תם ושאינו יודע לשאול. צירוף זה מתאים לכל חברה וחברה. מיהו החכם שלנו בקיבוצנו? תאמרו ה"איכפתניק", זה שהקיבוץ כל כך יקר לו שמאמין שזו דרך החיים הטובה ביותר לאדם, לפרט ולחברה הסובבת אותו, והוא חושב איך לשמרו ולאן לקדמו והוא יושב ויוצר תקנונים וחוקות והחלטות, בונה גדרות וחומות ולא נח לרגע. וה"רשע"? מקטר על הכל. הכל רע, לא מוצלח, אפילו האנשים ומעשיהם גרועים, כל זמנו עוסק בביקורת על כל התנהלות חיינו. אבל יש אומרים שבזכותו מובלים השינויים. ו"התם" הם אותם שבאים בקהלינו ומוצאים בו מקום נוח לחיות ולא מתוך אמונה כלשהי, ולא מתוך רצון לדעת ולהבין את אורחות חיינו אלא מטעמים אחרים וכך כלווינים הם נעשים לשותפינו. ו"שאינו יודע לשאול" מי הוא? אלה הם ילדינו שגדלים כאן  הם לא טעמו בסדר קיבוצי את חווית הביחד ולו פעם אחת, הם לא מכירים מהי שירה של 800 – 900 איש ביחד. הם אלה שמחמיצים חוויה קיבוצית ייחודית ואחר כך  גם בחגינו האחרים אינם עמנו ויש להם שפע תחליפים לכך, הם אינם יודעים אפילו מה לשאול עלינו ועל חיינו וחיבורם למקום הזה הוא מבלי דעת.
1706
ואם עסקנו בארבעה בנים נמשיך ונעסוק בארבע הכוסות אותן אנו משיקים. מנהג ארבע כוסות אינו מוזכר בתורה. הוא מופיע לראשונה בתקופת המשנה. מה הן ארבע הכוסות? במסורת היהודית, כוס ראשונה, היא "כוס הקידוש" ואינה שונה במהותה מיתר מועדי ישראל.    כוס שניה נקראת "כוס המגיד" הבאה לפני ארבע הקושיות שתפקידה לעורר את הילדים לקראת ה"קושיות". כוס שלישית "ברכת המזון" נמזגת לפני הברכה ונלגמת מיד אחריה. כוס רביעית היא הכוס בה "גומרים את ההלל" (על מעשה ידינו וכד'). כמובן שהיו מחלוקות בין החכמים למה דווקא ככה, אבל לא היה ויכוח שהרמת הכוסות היא על יין (אדום). ההסבר הנפוץ ביותר אומר, שמנהג ארבע הכוסות מכוון לארבע לשונות הגאולה המופיעות בספר "שמות" והן: ו"הוצאתי", ו"הצלתי", ו"גאלתי" ו"לקחתי" שכולן לקוחות מסיפור יציאת מצריים.  מחקרים מודרנים תמהים על המספר 4 החוזר בליל הסדר: ארבע כוסות, ארבע קושיות, ארבעה בנים וההסבר לכך הוא שבתקופת המשנה (100-200 לספירה) היהדות התמודדה עם ראשית הנצרות והיו במספר ארבע כמין התנצחות עם הנצרות שמאמינה בשילוש (3) הקדוש.
אז לחיים טובים לכולנו!               "שבוע טוב"!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.