"שבוע טוב" (141)

27.9.14  ג' תשרי תשע"ה

בקשת סליחתי הראשונה בתשע"ה מופנית לג'ני, על ששכחתי לציין את יום הולדתה העגול. אבל כמו שנאמר "טוב מאוחר מאף פעם" אנחנו רוצים לברך אותך, ג'ני, מכל הלב ליום הולדתך ולאחל לך: רקטוב, הרבה אושר, נחת, והמון אהבה.

51241880_wa

מהיכן בא הבטוי "תשובה וסליחה" הנקשר ליום כיפור? בשלהי קיץ  1313 (לפני הספירה), ירד משה מהר סיני ובידיו לוחות הברית השניים. זה אירע בעשירי לתשרי (40 יום לאחר שעלה להר סיני בא' אלול) והיה זה האות שמשה (האלוהים) סלח לעם ישראל, והייתה זו התשובה לעם ישראל לפרשת עגל הזהב. הסליחה והתשובה באות לביטוי בצום והתענות ואלה הם חמשת העינויים המצווים ביום כיפור:   1. איסור על אכילה ושתיה, 2. איסור על סיכת הגוף (בשמן),      3. איסור על רחיצת הגוף, 4. איסור על נעילת נעלי עור, ו – 5. איסור על קיום תשמישי מיטה (יחסי אישות).

ממתי מציינים אצלנו בקיבוץ את יום כיפור? הפעם הראשונה בה מוזכר ב"כתובים" שלנו יום כיפורים כ'ערב תרבות' במשמר העמק, היה ב18.9.1964 בערב שנקרא: "סיפורים מבית אבא" כשלקיבוץ מלאו 62 שנה. הקבוץ הארצי, באידיאולוגיה שלו, היה אנטי דתי קיצוני ולכן הייתה התעלמות מוחלטת מיום כיפורים. לתנועה הייתה עמדה ברורה: יום כיפור הוא יום ככל ימי השנה בעבודה ובפעילות החברתית. בחיפושי בארכיון מצאתי, הפוך ממה שחשבתי, שמלחמת יום הכיפורים הייתה המניע שלנו לציין את יום כיפור, היום המיוחד ביהדות. שבמלחמה זו, "נמצאה" לנו, לחילונים, אחיזה כלשהי כדי לציין את היום הזה ולצקת בו תוכן (נוסף). ממלחמה זו, קיבל יום כיפור משמעות גדולה וחזקה המאחדת את כולנו סביבו, כל אחד ומניעיו. כך חשבתי אך טעיתי! האמת ההיסטורית כפי שמשתקפת בארכיון שלנו אומרת, שיום כיפור צוין ברציפות דווקא ממלחמת ששת הימים. האם האופוריה שהציפה את כל העם אחרי המלחמה, שחרור ירושלים וכיבוש הגדה (שאנחנו משלמים עליה עד היום) הייתה הגורם לחידוש ולקידוש יום הכיפורים? עובדה. יש לנו בארכיון תיקים מסודרים של ערבי יום כיפור מ1968 ואילך. גם הפעם זה התחיל ב"חוזר" ממחלקת התרבות של התנועה. בחוברת, פרקים מהמסורת על יום כיפור והיא כוללת גם עמוד הצעות הקרוי "בעיות לבירור" (לדיון). להלן כמה מהן (מקוצר על ידי): 1. מה צריכה להיות עמדתו של אדם חילוני – ציוני סוציאליסטי – למורשת הדתית של עמנו בכלל וליום כיפור בפרט. 2. מסורת היסטורית, בת 4000 שנה של עמנו, בה נצברו נכסים תרבותיים ותאריכים היסטוריים למכביר שיכולים להעשיר את חיינו וגם לקבור אותנו תחת תלי העבר, אילו חגים ותאריכים לחוג? ועל אילו לוותר? האם לציין את ט' באב? צום גדליה? יום כיפורים? מי יהיה הקובע?. 3. האם יש מקום לדבר על תרבות לאומית? 4. מהי "מהות היהדות" ו"רעיון היהדות"? בתחתית הדף כתובה נוסחה מכוונת: חילוניות = עמדה רוחנית הרואה את העולם כניתן להסבר רציונלי. (מתוך האנציקלופדיה למדעי החברה) בשנים שלאחר 68', כבר היו אלה ערבי תרבות שלנו, ללא הכוונה מהתנועה (לפחות לא מצאתי אסמכתות למעורבות התנועה). אחרי מלחמת יום כיפור התקיימו 3 שיחות קיבוץ שהוקדשו לסוגיה, בסיכומן הוחלט לשנות את אופיו של יום זה ולהכיר ביום כיפור חג ככל החגים. על כך כתב צבינג'י ב"ידיעות" תחת כותרת שאלת תם: "שנים רבות לא נהגנו לחוג את יום הכיפורים. ראינו בחג זה חג בעל רקע דתי מובהק, שאין לנו כל עניין בו. עבדנו רגיל. לא פרשנו מפות לבנות. רק למען לא להרגיז את כלל עדת ישראל – נמנענו מלעבוד בענפי השדה. והנה התהפכה הקערה – החלטנו שזה חג ככל החגים (לי אישית לא ברור מה לי ולחג זה…) יום שבתון, מפות לבנות ובכלל… חג. עכשיו מותר "להרגיז" את כלל עדת ישראל – אנו יוצאים לעבודה בשדה. מי שרוצה לקבל רכב של הקיבוץ לנסיעות באותו יום –מקבל. לא אאריך, אולי יענו לי חברים חכמים ממני איפה כאן ההיגיון המינימלי?"

בזכותה ובהתעקשותה של חנה קציר לאורך שנים רבות מאוד נבנה דפוס יום-כיפורים שלנו, המשלב פרקי תפילות, סיפורים מבית אבא/אמא ובנוסף זיכרון מלחמת יום כיפור, שעבורי ועבור רבים, מהווה חלק נכבד מאוד ממהות ה"חג", אותו אנחנו חווים היום יחדיו.

"שבוע טוב"!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.