"שבוע טוב" (154)

סיפור שלא סופר ואף לא עבר מפה לאוזן בקיבוצנו, היא פניית ההנהגה העולמית של השוה"צ אלינו לקבל את יאנוש קורצ'אק לחבר העובדים של המוסד החינוכי של השוה"צ וזו לשון הפנייה מ-  17.6.1937.           

yk
צבי זוהר – משמר העמק.
"צבי יקר,  נודע לי ממקורות בטוחים לגמרי, כי יאנוש קורצ'ק רוצה מאוד לעזוב את פולין ולעלות ארצה על מנת להשתקע בה. המאורעות האחרונים בפולניה דכדכו אותו מאוד והדבר הזה אינו נותן לו אפשרות להתמיד כאן. הוא רמז, לפני אנשים אחדים שהוא רוצה להשתקע במוסד החינוכי שלנו במשמר העמק".     מי היה קורצ'אק? הוא נולד כהנריק גולדשמיד ב – 1878, היה רופא, מחנך והוגה חינוכי, סופר שכינויו הסיפרותי היה יאנוש קורצ'אק (מי לא קרא בזמנו את "המלך מתיא הראשון") עיתונאי ופעיל בתחום החינוך בעיקר בהקמת רשת בתי יתומים. הוא היה יהודי- פולני שהצהיר כל חייו על השתייכותו לשני העמים.     ב – 5.8.42 כשהגיעה שעתם של 200 ילדי בית היתומים שלו בגטו ורשה להישלח לטרבלינקה סירב להינצל לבדו, והלך (יש תמונה כזו) בראש הילדים  ההולכים ברביעיות ומניפים את דגל "המלך, מתיא הראשון", הוא, עשרת המטפלים וכל הילדים, לתחנת המשלוח לטרבלינקה שם הושמדו. באותו יום נשלחו מגטו ורשה עוד 4000 ילדים להשמדה.   ואני חוזר למכתב הפניה: "יחד עם זאת – לפי דבריו הוא (קורצ'אק) חושש שיפול למעמסה היות והוא זקן, בלתי מוכשר לעבודה וכו'. הוא טוען, ברב תמימותו, שאילו היה לו הון רזרבי, שממנו היה יכול לשלם למוסד כמה לא"י לחודש, על מנת שתורשה הישיבה והעבודה במוסד – היה עושה זאת בחפץ רב. זה כל כך הולם את קורצ'אק. (לכן) אם המוסד מעוניין בקורצ'אק – הרי, נדמה לי,  שעכשיו הוא הזמן לנצל את הדבר ולהציע בפניו את הדבר. זאת תהיה הצעה רצינית אשר עלולה להתקבל על ידו. אינני יודע עד כמה הדבר מונח בקו רצונכם. אולם אילו היית רוצה שאשוחח אתו בעניין זה / אני בין כה עומד להיפגש אתו השבוע / כדאי שתכתוב לי בדואר אויר את דעתך- דעתכם. אם אפשר לברר את הדבר על רגל אחת. אני מוכן בצורה "עדינה" לנגוע בעניין. אולם היות ואני עוזב את ורשה ופולניה ב- 26 או 27 בחודש הרי תשובתך צריכה להגיעני בדואר אויר או הטלגרף. זה בינתיים הכל. קבל דרישת שלום.          שלך –  צבי לוריא –  ההנהגה העליונה".

הלכתי לארכיון הקיבוץ וחיפשתי מכתב תשובה. עברתי על כל מכתבי שנות     ה – 30 ולא מצאתי תגובה כלשהי על אף שחברי הקיבוץ "הפולנים" הכירו אותו בעקבות ביקורו בקיבוץ ב – 1935.  אבא, שסיפר לי פעם את הסיפור על פנייתו לעבוד במוסד אף פעם לא סיפר מה הייתה תגובת הקיבוץ ורק הביע צער ועצב אמיתי על הירצחו בטרבלינקה ואמר לי שהיה אישיות נדירה.
ולסיום שמח יותר. אני רוצה לברך את ירון מכל לבנו, בהיבחרו כרכז שירותים. תחום שהופך יותר מכל תפקיד אחר למרכז החיים השוטפים (לצערי) ותקוותנו שיעמוד אחר הדברים שאמר בשיחה שהדגש בעבודתו יהיה סביבם ולא ב- "כי יש אילוצים". וכמובן שלא נחמיץ את ההזדמנות לשלוח לו את ברכתנו החמה לרגל יום הולדתו שכמו כל שנה ושנה,  מבשר לנו את בוא השנה האזרחית החדשה בבחינת  "שנה חלפה, שנה באה…"

"שבוע טוב!"

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.