"שבוע טוב" (156)

כל אחד מאתנו נושא עמו זיכרונות ימי ילדותו ונערותו. אחדים  מזיכרונותי  קשורים לברית המועצות. אירועי מהפכת האוקטובר ב – 7 לנובמבר, (אחד "מחגינו הגדולים") השירים הרוסיים ששרנו, הספרים שקראנו, המחזות, הדמויות המכוננות והאמונה "בצדקת הדרך", היוו יחד עם הציונות את התשתית של חיינו. אבל יש תאריך חשוב אחד שאיש אינו מציינו בתולדות ברית המועצות והוא ה – 30.12.1922 היום בו הוצהר על הקמת ברית המועצות, בשמה המלא "ברית המועצות הסוציאליסטיות הסובייטיות" שאיחדה כמאה עמים ומדינות בראשות לנין. וההמנון המתחיל ב: "רפובליקת חופש / בברית לא מופרת / רוסיה כוננה דגלה עד עולם"! התקופה בת ארבע השנים בין המהפכה לבין ההכרזה נגרמה בשל מלחמות פנים בין הצבא האדום לצבא הלבן של כוחות המתנגדים למהפכה וקרבות עם הקואליציה הבין לאומית בה השתתפו כוחות יפן, אנגליה, ארצות הברית שבאו לעזרתם. קרבות שנסתיימו בניצחון "הצבא האדום. לא אספר על ברית המועצות ורק אציין שברה"מ התפרקה ב– 1991.

06_Shomria_048_wa

ולתולדותינו שלנו. המוסד החינוכי קם בסוף אפריל 1931. אחד הנושאים שמשך תשומת לב מיוחדת היה קיומה של 'המקלחת המשותפת'. המקלחת המשותפת במוסד חלה על כל חניכי המוסד, מכתה ז' ועד כתה י"א. (שנת ה-י"ב הייתה אז שנת הכשרה באחד מקיבוצי התנועה). המילה "משותפת" התייחסה לרחצת בנים ובנות ביחד. התופעה זכתה לדיונים רבים גם מעבר לחברה הקיבוצית. באחד הדיונים אמר ד"ר וולף, שהוא מתנגד עקרונית למקלחת המשותפת כי היא בולמת את יחסי האהדה והאהבה המינית. ושהמה"מ עלולה אפילו לעודד תופעות של הומוסקסואליזם. מילק התווכח עימו בחריפות ופולי נדרש אף הוא לנושא באמרו: "מה מקומה ומה תפקידה של המה"מ במסכת חיינו? במשך השנים יצרנו את הכלים בעבודתנו החינוכית. שהיום הם מהווים שלמות. בחינת מוזאיקה, ואי אפשר לחשוב שיכולים להוציא חלקים ממנה מבלי שהתמונה תיפגע בשלמותה. חינוך חברתי, פעולה תנועתית, שיטת הנושאים, עבודה עצמית, משק לימודי וכו" הם חלקים משלמות המעשה החינוכי. הוצאת המה"מ תערער שלמות זאת. תמה אני על משמיעי דעה השוללת קיום המה"מ. אף אחד מהחששות הכבדים, שהיו בראשית קיומה של המה"מ לא התאמת, לא היו מקרים של פריצות מזה ויובש בחיים החברתיים או תקלות פסיכולוגיות מזה. כל מי שבא למוסד מתרשם מהאוירה החמה והטהורה, מהדיבור התרבותי, ממידת עצמאותן של הנערות. למרות כל אלה באים ותובעים את ביטול המה"מ ודורשים שנוכיח את יעילותה. אי אפשר להצביע על תוצאות שליליות! עובדה זו משמשת כמאה הוכחות על ערכה החיובי. הייתי נרגש מדברי חזן, אשר לא פעם הביע את דברי התנגדותו למה"מ והנה הוא קם ומדגיש שחששותיו לא התאמתו, אם כי גם היום היה מצביע בעד ביטולה. אנו זקוקים לשלמות במעש החינוכי – המה"מ היא חלק בלתי נפרד ממנו". מסיים פולי. אבל לא פחות מעניין  לקרוא מסמך ובו תגובת החניכים בני ה-14 מ25.7.1935 (ארבע שנים מיסוד המוסד). חמש בנות ו- שבעה בנים שכולם מתייחסים בחיוב רב למה"מ ולפניכם כמה ציטוטים מדבריהם: אורה: "אני חושבת שבני 14-15 יכולים להתגבר בעצמם על היצרים והגירויים, ע"י החינוך, המה"מ נעשית דבר מובן מאליו לא פחות מהבושה. אני בטוחה שהניסיון שלנו יצליח וכולם יווכחו שהוא נכון". אומרת מרים: "אני מוצאת שהמה"מ היא נכונה מאוד. מוטב שלא נגיע למצב בכל העולם שמציצים בכל הסדקים כשהילדות מתקלחות ומתלבשות ואותו דבר עושות גם הילדות". עזרא: "המה"מ היא תופעה חדשה, ונדמה לי שהמציאו אותה אנשים אשר הבינו מה טובה השפעתה על הדור הצעיר. בעזרתה הוא מבין מה הוא הגוף במערומיו. גם יחסו לשאלת המין הוא טבעי ורואה בהם דברים אשר אין להתבייש בפניהם". ורות: "המה"מ לכשעצמה היא יפה ואני בעדה, איזה ערך וטעם יש לזה אם נתקלח לחוד ונישן יחד בחדרים?". צבי: מה נותנת לנו המה"מ? מה משמעה? היא נותנת לבחורים ולבחורות את ההזדמנות לראות את גוף מין הזולת בשלמותו ולראות שאברי הגוף אינם שווים אצל שני המינים. ע"י כך מתבטלת הבושה ומה שעוד יותר חשוב הסקרנות". ויעקב: "דווקא בזמן המקלחת – נוכחתי- אינו מופיע היצר המיני ומאז שהתחלתי להתרחץ בה אני חושב באופן יותר בריא בכלל. עולם חדש נגלה לעיני". וגרשון: "טוב מאוד שיש לנו מה"מ, לא נשמעים בחברתנו דיבורים מכוערים על חיי המין וזה מבדיל את חברינו מילדי העיר". סוף ציטוט מהמסמך.

לא אכנס לפרטים, על המה"מ יש סיפורים / התרשמויות / ופרשנויות כיד הזיכרונות לרוב, רק בגילוי נאות אומר לכם שאני זכיתי להתרחץ במה"מ עד סוף המוסד, סוף כתה י"א, ולא ראיתי בכך שום בעיה.
"שבוע טוב"!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.