"שבוע טוב" (165)

אני מחזיר אתכם לפן ה"כבד" של פורים, ל"חג" שממחיש לנו לראשונה מהי משמעותה של גולה. חמישה חגים מופיעים בתורה והם: פסח, שבועות, סוכות, ראש השנה ויום כיפור. שני חגים חודשו בימי בית שני והם: חנוכה – חג הגבורה והניצחון ופורים – חג הצלת האומה (482 לפנ"הס) שני מועדים חודשו במדינת ישראל והם: יום העצמאות הכולל את יום הזיכרון ויום השואה. ממגילת אסתר המתארת את ימי גולת בבל-פרס, אנחנו למדים, מהי מציאות החיים בגולה מצד אחד ועל שנאת האחר, הזר, השונה, מצד שני. בשואה, לא היו "מרדכי ואסתר" ולא "רווח והצלה", שיהפכוה ל"חג שמח". (הטירוף של המן אז ושל היטלר בימינו להשמדת העם היהודי, הוא ממש אותו טירוף). השואה הייתה ביטוי  קיצוני למציאות קיום הגולה ארוכת השנים באירופה, ששורשיה, בתיאורים המאופיינים בבהירות במגילת אסתר.
הציונות הבינה מראשיתה, שצריך לתת פתרון לבעיית הגולה על ידי יצירת מדינה/מולדת לעם היהודי, שתיתן גם פתרון לבעיית הריחוק מהתושב המקומי, לגר, לאחר. אני לא בטוח שמשימתה של הציונות לגבי הקמת המדינה הושלמה ולראייה מיליוני היהודים שאינם רואים את הפתרון הציוני כנכון ונשארים בארצות הגולה, שרק פיגועי אנטישמיות מביאים עליהם את ברירת המדינה כפתרון עבורם, ואיתם אלפי חרדים קיצוניים אנטי-ציוניים בארץ. אבל ידוע לכל, שהרבה ישראלים צעירים עוזבים אותנו וחוזרים לגולה ומשתקעים באותן ארצות בהן הושמדנו ומהן גורשנו, ורבים אחרים מכינים לעצמם דרכון זר בבחינת: "מה שהיה הוא שיהיה" וכדאי להיות מוכן. אנחנו לוקחים מחג פורים את השמחה, התחפושות, ואזני המן ולא תמיד זוכרים על הקשר בין האירועים בהיסטוריה שלנו. ותחשבו על כך. גילוי נאות: את הדברים האלה האיר לי חבר ללימודים והם מאוד נראים לי.

ומכאן לשמחות. יום הולדתה של נכדתנו הראשונה הוא באמת יום חג מיוחד עבורנו. כשם שהולדת הילד הראשון במשפחה משנה את כל הסדרים וההסדרים בבת אחת, כך גם הולדת הנכד/ה הראשון/ה. צריך להירגע מההתרגשות שיש לנו כבר דור שלישי כדי לעכל דברים עלינו, כמו גיל, מרחב האחריות, או התחושה שזה חלק מאתנו, ואפילו רמז, שאולי יהיה לנו יותר "חם" איתה, כי כל מה שצריך לעשות זה רק לתת, לא לחנך, לאהוב בלי גבול, לפנק כמה שיותר וגם לדעת מתי לזוז הצידה כדי לא להפריע או "לקלקל" להורים. אלה הם חלק מהרגשות שמקבלים בגין סבאות. את האושר הראשוני הזה נתנו לנו נואי והוריה, אנחנו מברכים אתכם בשמחה ובאושר, בבריאות ואהבה ומאחלים לך: שהכל יהיה כרצונך!                                           "שבוע טוב"!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.