"שבוע טוב" (195)

נפתח בברכות: ברכה חמה לתום בן השנתיים ביום הולדתו וברכה חמה נישא לשיר ביום הולדתו ה – 39. איך שהזמן רץ.. ומה נאחל? לילות של שינה ערבה!

אני יודע שיש החושבים שזה לא נורא, שזה לא חשוב כמו שאתה חושב, אבל זה כן! לפעמים, את העניינים הכי מהותיים זורקים הצידה מסיבות נוחיות, אדישות וכד' וכשמתעוררים כבר מאוחר מדי. אני מתכוון לנושא הרוטציה שבעיני הוא נושא עקרוני, משמעותי ומהותי בחיי הקיבוץ. ב"דף" האחרון פורסם מטעם ועדה "ממנה" כוונה להאריך את כהונתו של רכז המשק בעוד 4 שנים, שבס"ה יכהן 10 שנים. (וכיהן כגזבר שנתיים לפני כן) והוא הסכים, כך כתוב, זה גם ביטוי לשביעות רצונו מעצמו כמובן. מה זה אומר? שחבר יישב במוסדות המרכזיים של הקיבוץ במשך 10-12 שנים רצופות. ככל שוויתקו יהיה גדול משל יתר שותפיו במוסדות, כך תגדל גם יכולתו "להעביר" את דעותיו אפילו לכפותן על חבריו ומשם על הקיבוץ, במישרין ובעקיפין. וכמה החלטות מקבלים בעלי תפקידים מרכזיים ביום בתוקף תפקידם? עשרות בודאי לפעמים יותר.
בעיני, עקרון הרוטציה במילוי תפקידים הוא שווה ערך בחיי קיבוץ, לערך העבודה (הקורס), החינוך, התרבות והבטחון. אל עמדתי העקרונית הזו, אצרף גם את העובדה, שהיום, אינך יכול (לא טכנית) לקום  בשיחה ולומר את דעותיך בנידון כי הכל מתקבל באופן אישי, ז.א. יש בוודאי ל"דובר" משהו אישי כנגד השם המוצע/ המוסכם. בעיני זו בעיה עקרונית שאני מדבר עליה כבר שנים, ככל שהקדנציות מתארכות. איפה הדמוקרטיה בהקשר, לאן נעלמה פתע 'השחיקה' שבמילוי תפקיד, והיכן הצורך בריענון המערכת בתחומים השונים : רעיונות, סבלנות וסובלנות, חידושים וכיו"ב. החשש שלי, שמספר האנשים המסכימים לדעותי הולך ופוחת ולא מחמת גיל אלא מתוך תפישה שהיום! קיבוץ זה עסק! וליתר, חשיבות פחותה. כדי להמחיש את דברי אלה, אדמה, שהמזכיר העומד לסיים חמש שנים יאריך את כהונתו בעוד חמש שנים. כך עקרון הופך להמלצה בלבד, בעצם, למה שזה לא יקרה? למי זה יפריע?
ובלי כמה מילים על פרשת השבוע איני יכול לסיים. הפרשה פרשת "נח", וידוע שנח איש צדיק תמים היה (צדיק– משום שרצה לעשות צדק עם כל ברואי עולם עם בני האדם ועם בעלי החי ותמים– משום שהאמין שכך העולם יהיה טוב יותר) ולכן נח עשה בתרי"ג (613) המצוות, רק את מה שהיה לו נוח. יש האומרים, שאלוהים ויתר ל"צדיק" על 606 מצוות והשאיר לו רק שבע, הנקראות "שבע מצוות בני נח" והן: לא לעבוד עבודה זרה, לא לקלל את אלוהים, לא לרצוח, לא לבצע גילוי עריות במשפחה, לא לגזול, לא לאכול איבר מן החי ולשפוט לפי החוק. עם הנחה כזו במילוי מצוות, כדאי להיות צדיק.
"שבוע טוב"

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.