"שבוע טוב" (203)

19.12.15 ז' טבת תשע"ו

ההפטרה נקראת תמיד אחרי קריאת פרשת השבוע. ההפטרה היא 'תקנת חכמים' שנולדה בעקבות גזרות היוונים בימי אנטיוכוס, שגזרו על בני ישראל איסור לקרוא בתורה, ב"חמישה חומשי תורה". כתחליף, תיקנו החכמים, לקרוא פסוקים מספרי הנביאים, בקטעים הקרובים לאלה שבפרשת השבוע. מכיוון שהנביאים היו משכמם ומעלה, הקריאה בכתביהם יצרה בפועל עליה בדרגה בקשר שבין עם ישראל והקב"ה. על ידי קריאה בכתבי הנביאים כאילו בוטלה הגזרה. היהודים עשו זאת בגלוי, בפרהסיה, בבתי הכנסת, ביום השבת ובאותם זמנים בו היו נוהגים לקרוא בתורה. המסקנה של החכמים הייתה: הגויים אינם יכולים לגזור גזרות, כי היהודים אינם נתונים לשלטון אומות העולם אלא לאלוהים, וכשהם עומדים בתוקף על ענייני היהדות, בכוחם לגבור על כל הקשיים.

לקראת חג הקיבוץ ה- 94 שיעסוק השנה בענף הרפת, שבחדשים הקרובים ניפרד ממנו, אעסוק מדי שבוע, עד החגיגה, בפרק מתולדות הענף שעבדתי בו מגיל 12 וחצי ועד גיל ארבעים. אהבתי את כל מקומות העבודה בהם עבדתי אבל את עבודתי ברפת אהבתי יותר מכולם.
הקדמה קצרה: אני לוקח על עצמי את תפקיד "ההיסטוריון" של ענף הרפת ואספר לכם את תולדות הענף, אולי הענף היציב ביותר במשק לאורך השנים מאז 1929. מורי ורבי ברפת היה מאיר אודלסקי, שהיה לא רק רפתן מעולה אלא היה גם איש ספר.(ליום הולדתו ה- 60 שאלתי אותו איזו מתנה אתה רוצה לקבל מענף הרפת והוא ענה לי: את "ששה סדרי משנה".) מאיר ניחן בזיכרון היסטורי וגישה ארכיונית. ממנו שמעתי ומכתביו למדתי את תולדות הרפת בשלושים שנותיה הראשונות: ולהזכירכם, הקיבוץ כולו עלה על הקרקע מעפולה ב – 4.1.1930. קבוצת "חלוץ" שהכינה את המקום לקליטת כל הקיבוץ, שהתה במקום כבר מ- 3.11.26 והיא זו שהתחילה בהקמת המשק המעורב ובו הרפת.
הרפת הראשונה 1929 – :1931:
הרפת בקיבוץ בית אלפא (קיבוץ א') הייתה המודל לחיקוי שלנו. בהשראתה הוחלט להקים את הענף. נקנו 20 פרות ערביות, עבורן נרכש פר הולנדי ("חביב"). הרפת הוקמה בצריף עץ גדול שמיקומה (היום) הרחבה שבין הכלבו והרמפה של המטבח.  הכישלון היה טוטלי הן בבחירת הפרות והן בבחירת הפר והביא זמנית לחיסול הענף. בין הוותיקים (מאיר, גולדשלגר וסבק) היו חילוקי דעות מה גרם לחיסולה– האם המחלות המדבקות שתקפו את העדר, או הוויכוחים בין הנהלת המשק והרפתנים על כיווני התפתחות הענף. הרפת חוסלה, נותרו  רק שתי עגלות(חגית וכוכבה) ששמשו כבסיס לרפת השנייה.

"שבוע טוב"!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.