"שבוע טוב" (204)

26.12.15 י"ד טבת תשע"ו
השבוע עברתי חוויה מיוחדת. "הכתה" שלי יצאה לצפות בתערוכת צילומים שעסקה בנושא "עזרת נשים" בבתי כנסת בארץ ובעולם, כשכותרת המשנה היא: מסע צילומי- מחקרי בעקבות מקומה של האישה בחלל בית הכנסת. הצלמת היא אדווה נעמה ברעם. לא ביררתי אבל אני חושב שהיא אישה דתיה וגם פמיניסטית. היסטורית, יש עדויות לקיום בתי כנסת כבר במאה הראשונה לספירה שהיו מוקד ארגוני – חברתי – תרבותי של הקהילה. התפילות והפולחן הדתי נכנסו בהמשך. מעניין, שאין בבתי כנסת עתיקים אלו שום סימן להפרדה פיזית בין גברים ונשים. התנאים, במאות ה 1-2 לספירה, האמוראים, במאות 3-5 לספירה, ומקורות חז"ל, נמנעים מאזכור למחיצה או כל הפרדה פיזית אחרת, בין נשים לגברים. למעשה אנו מוצאים הפרדה וקיום "עזרת נשים" רק בסוף המאה ה- 13 (ימי הביניים המאוחרים) בגרמניה. עזרת נשים מצוייה ביהדות, במבני דת יהודיים בלבד, ובדפוס חלל מובחן ותחום. לפעמים, מפלס נפרד, לפעמים, מאחורי קיר, מחיצה כלשהי או וילון. 25 הצילומים ממחישים את כל סוגי עזרת הנשים הקיימים בבתי הכנסת השונים, מהמפואר ביותר לעלוב ביותר. בשיעורים כאלה אין סיכומים ואישה אחת שאלה את השאלה: "אבל מה גרם להפרדה הזו?" תשובה לא ניתנה. אולי בשיעור הבא?

הרפת השניה 1933 – 1946 :
הרפת השניה הוקמה עם סיום בניית רפת א' בשנת 1933. (הכלבו של היום) כדי לבנות את הרפת, היה צורך בעקירת פרדס אשכוליות ראשון, שניטע רק שנה קודם, הרפת הוקמה על בסיס שרידי הרפת הקודמת (חגית וכוכבה) וכתוספת נרכשו פרות מעורבות (מגזע מקומי – הולנדי) וכמה פרות דמשקאיות מוצלחות. ההוכחה להצלחה היא שב – 1957, שנה בה ריכזתי את הרפת, מתוך 94 הפרות החולבות בעדר, עדיין 54 היו צאצאיהן. בחוסר זהירות נרכשו גם מספר פרות חולות שחפת מנחלת יצחק וכתוצאה מכך התפשטה המחלה בכל העדר. ב- 1934 נרכשו מספר פרות שוויצריות יפהפיות בעלות קרניים ענקיות ופר זקן (רם), אך פרות אלו שנועדו להשבחת העדר לא החזיקו מעמד באקלים הארץ-ישראלי סבלו מקדחת ומחלת הפה והטלפיים ומהר מאוד הוצאו מהעדר. ובכל זאת הרפת התפתחה מהר ויפה. ב- 1936 החלה בניית רפת ב' שהושלמה    כעבור שנתיים, נרכשו שני פרים משובחים (לודויג ונגוס),       וב- 1941 הסתיימה בנית רפת- גידול ורפת- המלטה. וכשנדמה היה שענף הרפת עלה על דרך המלך, פרצה בארץ מחלת "ההפלה המדבקת" שתקפה גם את הרפת שבקיבוץ. רפתות רבות חוסלו בתקופה זו בארץ. המלצת המומחים הייתה להפריד את העגלות מהאימהות החולות מיד אחרי ההמלטה, ומהן להקים רפת חדשה. העגלות פוזרו בחצרות הלולים בעיקר וכל שבועיים נבדקו. רק אחרי כמה מחזורי בדיקות דם שליליות הועברו לרפת- גידול. כשהמבכירות הראשונות החלו להמליט, התקיימו, למעשה, שתי רפתות בנפרד. רפת חולה ורפת בריאה, לא היה שום קשר ביניהן. מצב הענף הלך והשתפר וביוני 1944 הוקמה רפת ג'.  במהלך 1946 נמכרו כל הפרות הנגועות ב"הפלה מדבקת" ובכך תם סיפורה של הרפת השנייה. מהעגלות הבריאות קמה אך לא לאורך זמן, הרפת השלישית.

rg1

אסיים מבלי להזכיר את הכתבה במגזין וידאו השבועי, היפה והמעניינת, כתבה שהייתה מעין משב רוח רענן, אחר, במגזין שלנו. אני מתכוון לכתבה שעסקה בחוגי ריקודי העם. כתבה, בה, לדעתי והתרשמותי, רעיה נתנה את הטון. שנים, ובכל הזדמנות, אני מתגאה בכך שרעיתי רוקדת ובכל הזדמנות שמתאפשרת, (גם כתבתי על כך) אבל לראותה בכתבה מצולמת ולשמוע אותה, הביא אותי פרט לגאווה ושמחה בשבילה כמתוות דרך… הרגשת החמצה שאני לא רוקד ושכבר מאוחר להצטרף.

rg
"שבוע טוב"!

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.