"שבוע טוב" (209)

30.1.16 כ' בשבט תשע"ו

מתוך "פרשת השבוע" יתרו: "וישמע יתרו כהן מדין חותן משה את כל אשר עשה אלוהים למשה ולישראל עמו, ויבוא יתרו אל משה אל המדבר אשר הוא חונה שם. ויהי למחרת, וישב משה לשפוט את העם מן הבוקר עד הערב וירא חותן משה את כל אשר הוא עושה לעם ויאמר: מדוע אתה יושב לבדך, וכל העם ניצב עליך. לא טוב הדבר אשר אתה עושה נבול תיבול גם אתה וגם העם אשר עמך. כי כבד ממך הדבר, לא תוכל עשהו לבדך." יתרו מציע למשה להקים מערכת משפט הדומה לזו של היום: "בית משפט שלום", "בית משפט מחוזי" ו"בית משפט עליון". ומי יהיו השופטים? הוא מציע למשה למנות שרי אלפים , שרי מאות, שרי עשרות "שישפטו את העם בכל עת". במילים שלנו, עצותיו של יתרו הן הראשונות בהיסטוריה המציעות הפרדת רשויות.  איש חכם היה יתרו ללא אלוהים בלבו. לאחר שהוא מניח את התשתית  למערכת משפט מסודרת, הגענו לשלב קבלת החוקים: מעמד הר סיני, קבלת התורה ועשרת הדברות.

סיפור קטן בעקבות העלאת דיוקנו של נתן אלתרמן על שטר ה- 200 ₪, שבו דמותו הפכה כל כך נגישה לכל אחד ואחד. בשנת 1944 פירסם שיר הנקרא "הקלריקל הקטן" ובו תקף את דפוס החינוך בקיבוצי השומר הצעיר והאשים את החינוך בהעלמת המושג אלוהים. וכל זאת בעקבות העברת 'ספר תורה' משער הגולן לטבריה. כמובן שאינני זוכר את הסיפור מאז, אך אני זוכר שבתקופה בה גילינו את המשורר אלתרמן בספרו הראשון "כוכבים בחוץ" בהיותנו בני 16 או 17, אבא ראה את התלהבותי (כי ביקשתי ממנו שישיג לי את הספר) ואמר לי משהו כמו: "אתה יודע שהוא אינו מחבב במיוחד את דרך 'השומר הצעיר', למרות שאחותו היא חברת תל- עמל. תראה מה כתב עלינו ב"הטור השביעי" השבועי שלו בעיתון "דבר", הוא הוציא גזר עיתון מאיזו מעטפה ונתן לי לקרוא:

"להורים חופשיים – זוג מוכר לי מאוד- / נולד ילד חמוד וחופשי בדעות. /  אך בטרם הילד עמד על רגליו / כבר הרגישה האם והרגיש גם האב / כי בזה התינוק, במין דרך פטלית / נשתרשה נטייה חזקה קלריקלית….  ומובן שהאב גם האם, שניהם יחד, /  עוד חיכו לעיקר, באימה ובפחד. / לא לשוא! יום אחד, את הוריו הבוהים, / הפיליסטר שאל אם יש אלוהים. / נדהמו אם ואב והחלו לחזות: / איך הגיעה אליו / השמועה הכזאת / ועלתה הצעה אז : לקראת הבאות / להגן על הילד מפני השפעות / ולשמור את נפשו הרכה ופתיה / מגורמי תעיות ותהיה. / אך היה שם חבר הגיוני ומיושב / שאמר, בלי לחזור פעמיים: / לשם כך יש לקום ולהסתיר מפניו / קודם כל אדמה ושמים. / כל כוכב הוא לילד כמין פרובוקטור / אך בזה העולם הסוער וניתך / שום מרקסיסט לא גדל עוד בתוך אינקובטור, / ואולי פחדנות היא לשמור אותו כך. / קצת עלוב ייראה המרקסיסט שיחרוג / מקופסת חינוכו, מעוטף כאתרוג. / לוחמים ותיקים: אב, מורה ומורה! / אל תהיו פוחדים כה מעין הרע / חוץ מזה שכחו השוקלים ודנים / שגם הם היו (פעם) קלריקלים קטנים / ואסון לא קרה, יש דואג ומנחם: / הם גדלו אפיקורסים, ברוך השם!".
בימים ההם היה קיים רק המוסד החינוכי של 'השומר הצעיר' במשמר העמק בו התחנכו כל הילדים מ קיבוצי התנועה. כתיבת אלתרמן ב'טור השביעי' שלו, נותנת ביטוי לחשיבות שניתנה  בישוב היהודי בארץ, לחינוך הייחודי בקיבוץ וכן לגודל ה'סכנה' הטמונה בו. את מי זה מעניין היום? למי אנחנו מהווים סכנה? לצערי –  לאף אחד. אני דווקא זוכר שלמדנו תנ"ך ואהבנו את סיפורי חמישה חומשי תורה המופלאים (בעיני עד היום) מבלי להעלים את המושג המעורפל אלוהים. חונכנו שלא קיים 'בורא עולם' אלא עולם המדע, המסביר את תופעות החיים נכון יותר, הגיוני יותר, אמיתי יותר והשתכנענו שאכן כך.

"שבוע טוב"!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.