"שבוע טוב" (218)

2.4.16   כ"ג אדר ב' תשע"ו

ליהב ליום הולדתו כמה מלים. אנחנו תמיד מחכים לבואך, אנחנו אוהבים את הכאפות והחיבוק שלך, אנחנו מאוד אוהבים את השיחות הגלויות אתך (שהאחרונה בהן עסקה ביחסי הורים בנים). אנחנו מנסים להבין אותך כאחד מבני דור ה-y ותמהים איך ל ז מ ן אין חשיבות שהעיקר הוא ש ע כ ש י ו  טוב לי, מעניין לי ואני לא צריך יותר.  גם אם גישה זו אינה מקובלת עלינו, יש לנו הרגשה שעם הזמן, "דור לדור עוד יביע אומר". אז נאחל לך: רק טוב ורק אושר ואהבה שאצלנו, תמיד תמצא ועוד הרבה!.
בכתה ב', אני חושב, למדנו את הפתגם/אימרה: "אם אין קמח אין תורה ואם אין תורה אין קמח". הפתגם מתאר בדיוק את יחסי הגומלין בין הכוהנים לבין העם או במילים אחרות כדי שהכוהנים יוכלו לעסוק בתורה, הם צריכים לאכול ומה היו הכוהנים אוכלים, תשאלו? בעיקר את בשר הקורבנות שהעם הביא למזבח בבית המקדש, המכונים 'קורבן חטאת', מאחר שהיוו מעין כפרה על חטאיהם. תראו אבסורד, הודות לחטאים שחוטא העם יש לכוהנים מה לאכול ומהאוכל שהם אוכלים יש להם כוח להרביץ/להרבות בעם תורה. כי אם העם לא היה חוטא ולא היה מביא קורבנות לא היה לכוהנים מה לאכול ולא היו יכולים להמציא פתגם חכם כמו "אם אין קמח אין תורה"… זה כמובן פירוש 'אחר' לפרשת השבוע "צו", העוסקת בתורת העולה, העולה על המזבח, אש התמיד שבו וקצת עוסקת גם ב"תלות" של הכוהנים בעם. אגב, היום – מי נותן את הקמח לעוסקים בתורה?
68 שנים למערכה על משמר העמק במלחמת השחרור, אירוע בלתי נשכח לבני דורי, קטע מתוך סיפורי "פתע נקטעה הילדות". המספר על תחילת ההתקפה:       "… השעה הייתה בסביבות ארבע וחצי, זה עתה סיימנו את העבודה המיוחדת שהוטלה עלינו בני ה- 13-14, למלא באבני חצץ את ארגזי העץ שנועדו להגן על חלונות הבית הגדול, בית חם  ל-110 ילדים, עליו תפארתנו וגאוותנו. עמדנו בפרוזדור הארוך והתווכחנו בינינו ואז ניתך המטח הראשון שהפך את הקומה בה גרנו לשברי חלונות, לחלקי לבנים מתעופפות ועשן אפור מעורב בענני אבק החל להתאבך. אי אפשר לנשום, אי אפשר לראות כלום. מיהרנו כל אחד לחדרו, הורדנו את המזרונים והשמיכות מהמיטות ופרשנו אותם מעלינו. התקפלנו מתחתם ומדי פעם הוצאנו את הראש כדי לנשום אוויר ולשמוע אולי מישהו בכל זאת בא לומר לנו מה עלינו לעשות. הפגזים המשיכו לנחות על הבית הגדול. מדי כמה רגעים פגז. התחפרנו עמוק תחת המזרונים והשמיכות ונצמדנו אחד לשני. כך שכבנו עשרים וארבעה ילדי "סנונית" וחיכינו לאיזו אות, הודעה, הוראה, אבל שום מבוגר לא בא…"
מקצת מהזיכרונות שאינם נשכחים.
"שבוע טוב"!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.