"שבוע טוב" (230)

2.7.16       כ"ו סיון תשע"ו

 

השבוע הסתיים "שבוע הספר". חגיגה אמיתית! "שבוע הספר העברי" הראשון התקיים לפני 90 שנה – 1926 – תרפ"ו. התרגלנו לכך ששבוע הספר מתקיים מדי שנה באמצע יוני, עוד לפני סיום שנת הלימודים (לאחר בדיקה בה נקבע, שזה המועד ה"יעיל" ביותר למו"לים) הוא נערך בכל הארץ, וכך מתאפשר להרבה אנשים לרכוש ספרים בהנחה. ומה היה בשבוע הספר הראשון? ראשית, הוא  נמשך יום אחד בלבד ובתל אביב בלבד. הוא נערך בי"ז בניסן בחול המועד בפסח והיה למעשה הפגנת כוח תרבותית . מה היה בו? שורה של אירועי תרבות. בשד' רוטשילד נפרשו דוכנים ועליהם הוצגו ספרים בהנחה של  "25% תחת הסיסמא: "למען הספר לא אחשה" כשברקע מנגנת כל היום תזמורת המשטרה, בחצר גימנסיה הרצליה נערך 'פייב או' קלוק' לנכבדים, בבית העם התקיים 'מיטינג' בו הופיעו בנאומים קצרים ראשי הישוב ובבית הספר לבנות – נשף מחולות. כך חברו יחד התאחדות המו"לים, התאחדות הסופרים וראשי היישוב לקיים את מפעל הפצת הספר העברי שעם השנים (90)הפך ל"שבוע הספר העברי" (שנמשך כחודש) לחגיגה ענקית בכל המדינה.

ולפרשת השבוע "שלח לך", בכינויה הפופולרי "פרשת המרגלים": 1. שנים עשר הנכבדים – נשיאי השבטים, המרגלים, שנשלחו לתור את הארץ לא יצאו כדי להביא מודיעין צבאי, כלכלי, מדיני על הארץ, אלא כמרגלים 'אידיאולוגיים' המודרכים ע"י אלוהים ומשה, כאשר בשובם, עליהם לשכנע את העם (המתלונן כל הזמן) שזו הארץ, זבת חלב ודבש היא, ארץ ראויה לבוא אליה.    2. ואם כך, האם עליהם לדווח אמת על מה שראו וחוו או לשרת את מטרת שולחיהם? בפועל, למרות שחזרו נושאי אשכול ענבים ענק (מחזה מרהיב, מאוד אופטימי). דברי הרוב, (עשרה מתוך שנים עשר)  היו דברים קשים על הארץ. וויכוחים מרים היו בצוות המרגלים, על יושביה הנפילים והחזקים, על פריה וטובה של הארץ וכד'. המשימה שלשמה נשלחו כשלה. חוות הדעת לא הפיחה אמונה בעם (שעדיין מתלונן כל הזמן) שהנה, הנה, יש אור בקצה 'המנהרה' בת 40 השנה במדבר, אלא דווקא הגבירה את עוצמת הקולות הקוראים לחזור למצריים. יהושע בן נון, חבר המשלחת, הסיק את המסקנות שלריגול אמיתי, אי אפשר לשלוח משלחת גדולה כזו וכשהגיע בעצמו להנהגת העם, לכשירש את משה, שלח רק שני מרגלים בחשאיות וקבע גם שמרכז פעילותם יהיה הבית בחומה של רחב. אגב, חז"ל אומרים, שלימים הייתה לאשתו של יהושע. מצאצאיהם קמו 8 נביאים בישראל והמפורסם שבהם הוא הנביא ירמיהו.

אנחנו רוצים לברך את נכדינו, ספיר, מור, אן, אורי, מאי וניר  שסיימו את שנת הלימודים בחופש נעים, עיסוקים ובילויים מהנים קריאת ספרים מרתקים הינתקות מהטכנולוגיה וכמו שקראתם ב"דף לחבר" שיהיה לכם פנאי לבוא לסבתא וסבא ולזכות ב"שעות שלא תשכחו אותן אף פעם". ואנחנו מחכים לכם לשעת איכות, כמו שנואי הייתה אומרת. היינו בחגיגת סיום כיתה ו' של אורי. היינו כבר מספר רב של סיומים אבל הפעם היה משהו מיוחד, דרך מיוחדת של מציאת "שורשים" בדמויות חיות מהמוזיאון בצד שמחה וריקודים של היום, אופן תיאור עיסוקי ה'מייסדים' החלוצים (סנדלר, תופרת, שען וכד') לעומת עיסוקי היום (מעצב, יועץ וכד'). נטול סממן אידיאולוגי .היה תענוג לראות ילדים מאוד שמחים, שנהנים מאוד להעביר לנו את תחושות רגעי אושרם הגדול – סיום פרק לימודיהם ביסודי. כרגיל בהצגות ילדים, בהם צריכים כולם לבוא לביטוי – סוד הקיצור אינו נהיר למארגנים, וכנראה אין בבית הספר מספיק או בכלל שיעורי זמרה ומוזיקה, אבל החגיגיות והשמחה כיסו על הכל והדובדבן שבקצפת הייתה אורי!

רבים מאתנו יושבים שעות ומביטים ב"יורו". גם אני. אבל לבי היה ב"קופה אמריקה" שם, לדעתי, הכדורגל היפה, הטכני, הכדורגל הוירטואוזי. ובייחוד שצ'ילה, בפעם השנייה ברציפות זוכה בו! אותי זה הרבה יותר משמח  מהתוצאה מי יזכה ביורו. אז רגע של הפעלת דימיון: אני עומד בסלון בתינו ופוצח בשירת ההמנון הצ'ילני:

                                                                  " puro chile tus cielo asulados"

                                                       puras brisas te cruzas tambien…"

 Y tu campo de flores burdado

Es la copia feliz del eden…

… dulce patria recibe los votos..

ניצחון אמיתי!!

שבוע טוב!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.