"שבוע טוב" (233)

23.7.16  י"ז תמוז תשע"ו

כל אחד מאתנו יכול להיות מוקסם/מהופנט/מתפעם כשהוא שומע נואם רהוט,  דיקציה משובחת, נאום הבנוי לתלפיות מבחינת התוכן, הרעיונות ואופן אמירתם. ב- 1949, כשהיינו בכתה י', נשלחנו לחיפה לקולנוע מאי ז"ל, להפריע לבגין בנאום לקראת הבחירות הראשונות לכנסת. נסענו על גבי משאית לחיפה. כשנכנסנו לאולם הקולנוע הוא כבר היה מלא בהמון אדם כך שעמדנו מעל היושבים בשורה העליונה. באנו להפריע לבגין בנאומו (זוכרים?) ואז הוא פתח את פיו ודיבר מאוד בלחש ופתאום הרים את קולו ונפנף בידיו, שוב הנמיך את קולו ושוב הרים את ידיו והקהל מריע לו. אני זוכר שעמדתי מהופנט ממנו. ללא יכולת להוציא הגה. לא קריאות בוז, לא 'הא' ולא 'הו', דממת הלם. לא הכרתי צורת דיבור כזו, צורת ביטוי כזו, שילוב כזה של השמעת קולות ותנועות ידיים. בפה פעור, (זוכרים? נשלחנו להפריע לו) הקשבתי לו בשיא הריכוז. כשחזרתי הביתה כל כך מורשם מבגין סיפרתי לאבא והוא אמר: "בדיוק בשל הכוח הזה שלו, בדיבור, שלחו אתכם להפריע, ואני מבין שלא הצלחתם כל כך". אתם מכירים את הקטע שבו בגין נואם בכיכר מלכי ישראל, על הצ'חצ'חים במילעיל ודודו טופז במילרע, כתרגיל פנטסטי לאסוף מצביעים. נואם ענק! ולמה אני מספר לכם על כך,  כי לנואם – מכשף כזה נחשב בשעתו בלעם, ('פרשת השבוע') ולכן שכר אותו בלק מלך מואב, אחרי שנודע לו מה עשו בני ישראל לאמורי, שהכניעו והחריבו את ארצם. בלק פנה אליו, הציע לו הון תועפות רק שיצא אל בני ישראל ויקללם!, בכך אולי יצליח ליצור מצב מדיני כזה, שבני ישראל יעקפו את ארץ מואב בדרכם לארץ ולא יכנסו אליה ויחריבוה. האם הצליח? להלן הסצנות הראשונות למחזה: "קללה  או ברכה".

תמונה ראשונה: בלק מלך מואב קורא לבלעם לפגישה ומבקשו לצאת אל מול בני ישראל ולקללם.

תמונה שנייה: בלעם מתייעץ עם אלוהים שבסוף נותן את הסכמתו להצעת בלק.

תמונה שלישית: בלעם לוקח אתון ולא כמקובל בימים ההם חמור (למה נקבה ולא זכר בהזדמנות אחרת) ויוצא מול בני ישראל.
תמונה רביעית: בדרך ניצב מולם מלאך נושא חרב. האתון רואה אותו, בלעם לא מבחין בו האתון נעצרת. מקבלת הצלפה מבלעם, יורדת מהדרך אל השדה וממשיכה בדרכה.
תמונה חמישית: הדרך נעשית צרה. המלאך נושא החרב שוב ניצב מול האתון שנלחצת לקיר ורגלו של בלעם משתפשפת בקיר והוא מצליף באתון כועס עליה ומקלל אותה.
תמונה שישית ואחרונה: הדרך נעשית צרה והמלאך לא מאפשר לאתון להמשיך ללכת. בלעם מכה בה בחוזקה עוד ועוד, עד שהאתון כורעת ונשכבת על האדמה ממכותיו. רק אז בלעם מבחין במלאך נושא החרב. האתון פוערת את פיה ובלעם מתחיל לדבר מגרון האתון ומברך את עם ישראל במקום לקללו.
ואחד המשפטים היפים בברכתו היפה, נאמר בתפילה מדי בוקר:
"מה טובו אוהליך יעקב, משכנותיך ישראל"! (סוף)

 

rh

 

ואם עסקנו בברכות נביא את ברכתנו החמה לאן (13) וספיר (16) ליום הולדתם. שניכם מוכשרים כל כך, גם בלימודים, גם במוזיקה בכלל ביצירתיות,  בסקרנות לדעת עוד ועוד ובפעילות החברתית שלכם, המכנה המשותף שלכם  הוא רב כל כך שאפשר לברככם ממש באותה ברכה: המשיכו בדרככם,והצליחו! אנחנו, מקרוב ומרחוק, מלווים אתכם באהבה, בגאווה ונחת.
"שבוע טוב"!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.