"שבוע טוב" (240)

10.3.16  ז' אלול תשע"ו

חודש אלול – חודש הסליחות. להלן, 60 שניות על ה"סליחות".
מהו המנהג הזה  "סליחות"? הסליחות הן שם כולל לקטעי פסוקים, תפילות ופיוטים המתייחסים להבעת חרטה, קינה על החורבן, וסליחה על חטאי השנה שחלפה ולקראת השנה שבאה לטובה, תפילה לגאולה, בקשה לזכות ברחמים ובסליחה. בקשת הסליחות נמשכת עד ט' תשרי, יום לפני יום הכיפורים. קיים הבדל עדתי בעיתוי ה"סליחות" הספרדים מתחילים בסליחות בראש חודש אלול ואילו האשכנזים מתחילים במוצ"ש ומקפידים על לפחות 4 ימי סליחות לפני ראש השנה. הנוהג לומר סליחות מתקיים בבתי הכנסת בשעות הבוקר המוקדמות, טרם עלות השחר. אך יש עדות בהן מצרפים את הסליחות לתפילת שחרית. בשנים האחרונות מתקיימים ברחבי הארץ סיורי תיירים וסיורי חילונים סקרנים, לטקסי הסליחות בבתי הכנסת וכך מתהווה ונוצרת אווירת 'סליחות' בחוגים רבים במדינה שהיטיב לתאר אותה יהודה עמיחי בשירו:

"אבי, מלכי"

"אבי, מלכי, אהבת חנם ושנאת חנם / עשו את פני כפני הארץ החרבה הזאת. השנים הפכו אותי לטועם של כאבים.   כמו טועם יינות אני מבחין / בין מיני שקט שונים /
יודע מי מת. מי.
אבי, מלכי, עשה שפני לא ייקרעו / מצחוק או מבכי.
אבי, מלכי, עשה שכל מה שיקרה לי / בין תאווה ובין עצבות / לא ייסר אותי, ושכל הדברים  / שאני עושה בניגוד לרצוני, / ייראו כרצוני. ורצוני כפרחים."

יש דברים שלא צריך לנהוג על פיהם, אבל צריך לדעת אודותיהם.

ב- 1984 נשלחתי בתוקף תפקידי ליריד הספר הבין לאומי בפרנקפורט. היריד בפרנקפורט עד היום הוא גדול הירידים והחשוב שבהם. כמאה ושבעים מדינות הציגו את ספריהם ביריד ב6-8 ביתנים, באולמות ענקיים. בצידם, בביתן גדול אחד הציגו תערוכה של ספרים דיגיטליים, תוך תצוגה של תהליך הייצור ושם שמעתי הסברים וחשתי לראשונה, שאולי, אולי הוצאת הספרים הדיגיטליים תכבוש את עולם הספר והעבודה על הוצאת הספר הכתוב והמודפס על נייר תיעלם מהעולם. לא יהיה יותר צורך בספריות שעל הכונניות ניצבים אלפי ספרים שאין להם "ביקוש". ועל הדוכנים נמצא בעתיד הקרוב, רק מכשירים דיגיטליים שנוכל להטעין בהם כמה ספרים במחיר קטן בהרבה מזה של הספר הקונבנציונלי. אמריקאי נחמד אמר לנו: "תתחילו לחפש לכם מקצוע אחר" וחייך בהנאה לעצמו. חלפו 32 שנים והנה נפל לידי  מחקר חדש ממרץ 2016 שמגלה, שתאוות הקריאה של הציבור האמריקאי בספרים מודפסים לא פחתה. 38% קוראים רק ספרים מודפסים. 6% קוראים רק ספרים דיגיטליים ומקשיבים לספרי אודיו.  28% קוראים גם ספרים מודפסים וגם דיגיטליים והמדאיג ביותר, 26% מהציבור האמריקאי לא קוראים בכלל ספרים. המחקר נערך בטלפון על 1520 גברים ונשים. הספרים הדיגיטליים  כוללים קריאת ספרים מהספר המיועד לכך, ממכשירי טאבלט, ומטלפונים סלולרים. גם בארץ נעשה סקר שתוצאותיו דומות. נרגעתי, ימשיכו להדפיס ספרים, נוכל לאחוז בהם, להריח אותם, למשש אותם ולהביט בסיפוק בספרים האהובים עלינו מבעד דלתות הזכוכית של ארון הספרים.
"שבוע טוב"!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.