שבוע טוב 248

19.11.16  י"ח חשון תשע"ז

ברכותנו לקרן ליום הולדתה. מגיע לך כברכה שיר, כזה מהלב, אבל אני לא יודע לכתוב שיר ושיר אחד כבר יש לך מאתנו, אז נאחל לך הרבה שמחה ונחת אושר ואהבה שעה – שעה, יום – יום מאתנו, מכולנו, בכל שתעשי. כמו שכותב ליאונרד כהן: "רקדי לקצה האהבה"!.
ויום הולדת אחד שנשכח. ב- 3.11.26 לפני 90 שנה, עלו ראשוני הקיבוץ על הקרקע, באבו שושא. ציון שנת ה- 90 הוא מועד ראוי לחגיגה ענקית, וד"ל.

פרשת השבוע, מספרת על ביקור שלושת המלאכים המבשרים לאברהם,  ששרה עתידה ללדת לו בן. על החרבת סדום, שרק לוט וב"ב נמלטים מהעיר.  על גירוש הגר וישמעאל ולבסוף דורש אלוהים מאברהם לעקוד את בנו יצחק, וברגע האחרון עוצר אותו. אני רוצה להאיר עניינים שעולים בין השורות בפרשה: על "עקדת שרה"! עקדה מוסרית/ נפשית. שקדמה לעקדת יצחק.   שרה מוזכרת כאישה יפת תואר ומראה. כשירדו מצריימה לשבור רעבונם, חשש אברהם שהמצרים יחמדו את שרה וכשיוודע להם שהיא אשתו, יהרגו אותו. אמר לה: תציגי את עצמך כאחותי, "למען ייטב לי בעבורך וחייתה נפשי בגללך". אברהם מדמיין  מה יקרה לשרה, כשתאמר למצרים שהוא "אחיה". איך תילקח – 'תעוקד' בארמון פרעה ותהפוך מאישה בעלת שם, מעמד והגנה, לפילגשו של פרעה אך הוא, אברהם, יחיה בטוב. בשיחה ביניהם שרה שותקת ולא מגיבה לרעיון ואברהם מצדיק עצמו בנימוק ש"לא הייתה לו ברירה". כך שולח את שרה ל'עקדתה הראשונה' – לבית פרעה. יודעי סוד מספרים שאחרי שפרעה "בילה" עם שרה, שם לב, לתופעת "מכות " שונות ומשונות במשפחתו – בן אחיו מת, ועוד דוד, ופרצה שרפה. וגם נודע לו ששרה היא אשת אברהם בכלל, קרא לאברהם נתן להם בקר וצאן ושילחם מארץ מצריים. כיון שהשיטה הצליחה במצריים, אברהם חוזר על 'עקידתה' בשנית בפגישתם עם אבימלך מלך גרר בשובו לארץ. האם אברהם המכונה אבי האומה, האידיאלוג של אל יחיד, המנהיג הצבאי והחברתי נכשל בכשל מוסרי כה גדול? ולכך נוסף סיפור גירוש הגר לתביעת שרה, על אף ששרה עצמה הייתה זו שהציעה לאברהם לקחת לו את הגר שתביא לו בן,   הגר, מזכירה לשרה, בנוכחותה היומיומית, את חוסר הנאמנות של אברהם. קשה להיות סניגור של שרה בתביעתה לגרש למדבר את הגר, אבל אפשר להבין את חוסר יכולתה ל'הכיל' את האישה הזו בביתה. במסכת אבות כתוב: "עשרה ניסיונות נתנסה אברהם אבינו ועמד בכולם". ואל הם: 1. מסעו של אברהם לארץ כנען.   2.ירידתו מצריימה בעקבות הרעב הכבד.  3. מסירת שרה לארמון פרעה.   4. מלחמתו בחמשת המלכים כדי לשחרר את לוט.   5. הצעת שרה לקחת את הגר לאישה לאחר שנואשה מללדת.   6. המילה שנצטווה עליה בזקנתו.   7. לקיחת שרה לבית אבימלך מלך גרר.   8. גירוש הגר וישמעאל   9.. עקדת יצחק. 10. ברית בין הבתרים.
ימי שרה היו מאה עשרים ושבע שנים, וימי אברהם  מאה שבעים וחמש שנים.

השבוע הלך לעולמו ליאונרד כהן, אחד מהמחזור שלי. אחד מגדולי האמנים בעולם בימינו. ככותב, משורר, מוזיקאי וזמר. אהבתי לקרוא על הלוויתו היהודית הצנועה והאינטימית ברוח דמותו המיוחדת.  השיר שבחרתי לצטט, פשוט מדבר אלי אפילו יותר מה 'הללויה' המפורסם:

רקדי לקצה האהבה  
רקדי איתי אל תוך יופייך,  /  לצליל כינור בוער.
דרך האימה רקדי,   /  אחר כך אסתתר.
שאי אותי כמו יונה ושובי לתיבה  –   רקדי לקצה האהבה.
הראי לי את קסמייך כשאיש לא מסתכל.
אשוט על תנועותייך כמו על נהרות בבל.

"שבוע טוב"!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.