"שבוע טוב" (249)

26.11.16  כ"ה חשון תשע"ז

השבוע ציינו וחגגנו את יום השנה ה- 59 לנישואינו, וגם מתנה עשינו לנו לתפארת. ליד זר הפרחים, הנחתי קטע משיר שקיבלתי מרעיתי לפני כמה ימים: "החיים הם בני חלוף. / רעיונות, השראה ואהבה הם בני אלמוות". בשנה הבאה נחגוג את "חתונת היהלום" (כך קוראים ל – 60 לנישואין) תתכוננו!!!

ולסיפור פרשת השבוע, "פרשת חיי שרה" בפתיחת הפרשה שרה מתה ונקברת במערת המכפלה. מתואר בה תהליך רכישת המערה, מתואר הציווי של אברהם לאליעזר העבד למצוא אישה ליצחק. העבד יוצא לארם נהריים ושם פוגש ברבקה שמציעה לו להשקות אותו ואת גמליו והוא מחליט שהיא- היא הראויה ליצחק ובסוף הפרשה אברהם מת. מפרשה זו אפשר ללמוד משהו על נושא יחסי הורים- בנים. אותו אברהם המחליט, שצריך להביא לבנו כלה ולא מקומית- כנענית אלא כלה 'גזעית' מארץ מולדתו, הוא אותו אברהם שהעלה את בנו לעולה ב"עקדה" המפורסמת. ועכשיו הוא מכין לו חתונה בהפתעה? האם כך הוא רוצה לכפר על החוויה הטראומטית שיצחק נושא עמו מהעקדה? אברהם יודע שמאז אותה עקדה, יצחק אינו מחליף אתו מילה, ומאז מות אימו מתבודד באוהלה שהפך אותו לאוהל זיכרון. מה קורה בין שני האנשים, שהם אבות האומה שלנו ? האם זו בעיית תקשורת, או חשבון דמים בין אב ובן, שני אנשים חלשים, שתקנים, מסוכסכים וכואבים, שחיים כל אחד בעולמו המסובך. יש להניח, שאם הם היו חיים היום, היו נשלחים ליועץ כלשהו, שהיה ממליץ להם לתת חיבוק, לומר מילה נחמדה אחד לשני וכך לפתור כמה עניינים מהותיים ביניהם, וגם לאתוס הלאומי שלנו.

כבר שנים רבות, למעשה, מאז שעשינו את הערב השני של "ה- 21", שאני מנסה לשמר ולספר את סיפורי המקום, המקומות והאנשים שיצרו ובנו את משמר העמק. זו לא נוסטלגיה, זו העברת מידע מדור לדור. לכן הופתעתי שלא צוין בשום מקום, האירוע "90 שנה לעלייה על הקרקע". פניתי לארכיון, כדי  לשמר תאריכים כאלה הוא קיים, וקיבלתי תשובה: "פספסנו"! אז פניתי למושקו בוידאו. כבר נכתב פעמים רבות שמי ששוכח את עברו, עתידו יהיה דל! להלן מה נכתב בספרון של מאיר צור: "60 שנות חיים": "3.11.26 עלית קבוצת הכיבוש לאבו- שושא ושמות 15 החברים הראשונים. -הקיבוץ נכלל ברשימת המתיישבים לשנת תרפ"ז -1927.  – בפקודת העלייה רק קבוצת כיבוש – 35% מכלל חברי הקיבוץ (שמנה כ- 100 חברים/ות). – התקציב לשנה הראשונה 1500 לא"י. -ראויים לעיבוד 3000 דונם, – נזרעו 69 ד' חיטה ו- 50 ד' שעורה, בעזרת 2 זוגות בהמות והוכן שטח מזרע לתירס – 225 ד'. (דונם = 50x 20 מטר) ככה החל את חייו הקיבוץ שלנו.
וכל המרבה לספר על הימים הראשונים לבניו/תיו, נכדיו/תיו ונינותיו,  יבורך!
"שבוע טוב"!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.