שבוע טוב 254

31.12.16  ב' טבת תשע"ז

נרות, חנוכיות, סופגניות, לביבות וסביבונים הם סמלי חג החנוכה, ויהיו כאלה אפילו אם חג החנוכה והסילבסטר, בשל סמיכותם, יאוחדו ברבות הימים לחג ענק אחד בו הנרות יודלקו על עץ האשוח דמוי החנוכייה.
תמונה ראשונה: ילד קטן, על ראשו נזר קרטון ובמרכזו נר, מתבונן בחנוכייה דולקת וממלמל שיר: "באנו חושך לגרש"…
תמונה שנייה: ילדי הגן הולכים לנגריה לקבל לוחות עץ לבניית חנוכיות. הדרך עוברת בבוץ עמוק, המגף נתקע וממשיכים לדשדש בגרביים עד הנגרייה. חוזרים לבית הילדים עמוסי קרשים ומתחילים לבנות במרץ חנוכיות וכולם שרים: "ימי החנוכה חנוכת מקדשנו" שיר שכתב אברונין, הסבא של אמציה.
תמונה שלישית: כבר בכיתה ב'. עושים הצגה על המכבים. על מתיתיהו וחמשת בניו. רציתי נורא להיות אלעזר הבן מס' 2, ההורג בחרבו את הפיל עליו יושב היווני, אבל היה לנו בקבוצה ילד ששמו היה אליעזר ורחל המורה אמרה שהוא יהיה אלעזר ולי נתנה תפקיד של "אוהד" המכבים. ושרים בקנון "מי ימלל"…
תמונה רביעית: כבר כיתה ג' או ד' שוב הצגה, חנה ושבעת בניה. רציתי להיות הילד השביעי כדי לדחות את הקרבתי, אבל היינו שבעה בנים בקבוצה אז רחל אמרה שנלך לפי הגיל וכך הייתי הבן החמישי. זה סיפור כל כך עצוב, כמה ששנאנו את היוונים. ושרנו בהתלהבות "אנו נושאים לפידים"
תמונה חמישית: כתה ה', אלתרמן, "נס גדול היה פה". עד היום אני זוכר את ההתחלה: "זה היה בחנוכה / הילדים שכבו לישון / הכיתה הייתה ריקה / רק הבהב עוד נר ראשון. /  שקט, חושך, אין אדם / כלי הבית לבדם / רעדו כולם ביחד / קצת מקור וקצת מפחד"… ומה שהכי אהבנו זה לצעוק כולנו יחד לשעון: "שתוק טיפש אמרת שטות / בעצמך אתה סמרטוט!" הצגה ענקית!
תמונה שישית: כיתה ו', חג החנוכה, על מגרש הספורט קב' סנונית נכנסת לתנועה במפקד אש של כל המוסד. חזן מברך אותנו לצעד המשמעותי הזה שאנו עושים בחיינו. חולצות שומריות, עניבות ירוקות, רועדים מקור ומחשיבות האירוע. לקראת קבלתנו לתנועה, הורי נתנו לי לקרוא בספר "השומר הצעיר", אולי כדי להראות לי כמה גדולה וחזקה הייתה רוח התנועה בראשיתה, בצוותה על חניכיה את הגשמת מילות השיר של דוד שמעונוביץ:
"אל תשמע בני אל מוסר אב / ולתורת אם אל אוזן תט.
כי מוסר אב הוא קו לקו / ותורת אם לאט לאט.
סופת אביב דוברת הן / הקשיבה איש לשיר הבן".
( כל זאת אחרי שהם בחרו בדרך חדשה ועזבו את בית הוריהם, אך חינכו אותנו, דווקא, להקשיב לתורת אב ואם בהגשמת דרכם בקיבוץ). וכולם שרים באון את ההמנון: "תחזקנה ידי כל אחינו המכוננים"…
תמונה שביעית: כיתה י' חנוכה תש"ט. ההפצצה על משמר העמק, בית הילדים שנפגע והתמוטט על הילדים שישנו בו, מטבח הילדים שנהרס, קיר הקולנוע המרוסס. הולכים בין ההריסות,  לא שרים.
תמונה שמינית: 1963, חוזרים מהשליחות בצ'ילה עם קרין הביתה. בדרך, כמה ימים באתונה. היחס אל התיירים בכל מקום היה לא אדיב בלשון המעטה. ומילת הקוד בינינו המתייחסת ליוונים הייתה: איזה אנטיוכוסים! סגירת מעגל היסטורית?!
השנים חולפות והנרות, החנוכיות, הסופגניות, הלביבות והסביבונים מלווים אותנו בגידול ילדינו, במצעדי הלמפיונים, או כשהם כבר בעצמם מציגים ומספרים על נפלאות המכבים בחג האור. ואנחנו… התחלנו להביט על חנוכה לא רק כחג לילדים. הבנו למה חשוב לציין את החג ומהו ייחודו. כל מלחמות עם ישראל התאפיינו בכך שהעמים השונים, מימי פרעה דרך אשור, בבל, הרומאים ועד הנאצים רצו להשמידנו, לחסל אותנו כעם ואילו היוונים בכלל לא רצו להרוג אותנו, הם רצו שנמיר את דתנו, הם רצו שנתבולל בהם, שנפסיק לשמור שבת, לעשות ברית מילה וללמוד תורה. מלחמת המכבים/ החשמונאים, הייתה תגובה לרצון היוונים לפגוע באמונה היהודית ובנפשה, הרבה יותר מאשר בגופה.

אהבתי את מסיבת חנוכה השנה על אף שלא את הכל ראיתי ממקום מושבי, אבל את חלקה שמעתי בווליום אדיר. נהניתי!
מחר בבוקר נתעורר לשנה אזרחית חדשה – 2017. שתהיה לנו שנה אזרחית טובה! לכולנו ולמבשרה, שעבורנו הוא ירון – ולא סילבסטר! ביום הולדתך, קבל את ברכותנו החמות ואיחולנו האישיים להצלחה, אושר ואהבה!.
ואי אפשר שלא לחגוג, לפאר, לשבח ולהשתבח בשובה של נואי ובואו של איתן אלינו לקיבוץ, שמחה ותקווה לחיים של ארבעה דורות בביתנו. ממש חלום מתממש!
"שבוע טוב"!

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.