"שבוע טוב"(271)

22.4.17  כ"ה ניסן תשע"ז

חג הפסח הוא באמת חג מכונן לעם ישראל באשר הוא. ואפשר לספר בו רבות. כידוע לכם בחג זה קוראים את מגילת 'שיר השירים' ועל כך הפעם.
"שיר השירים" היא מגילה מיוחדת בין ספרי המקרא. זהו סיפור אהבה גדול בין רועה ורועה המבטאים את אהבתם העזה זו לזה. אך על פי חז"ל, זה תיאור ספרותי על האהבה העזה בין כנסת ישראל לבין מלכו של עולם הוא האלוהים.
שנים שאנו שרים וקוראים ב"שיר השירים" ומהי העלילה של הפואמה הנפלאה הזו . מדובר בסיפור אהבה בין נערה (השולמית) מהכפר שונם אשר רעתה את עדר העיזים של אמה. עם רועה שגדל עמה וביניהם ניצתה אהבה. אחיה מנסים להרחיקה ממנו. ויום אחד כשהלכה בכרמים לקחו אותה או חטפו אותה אנשי המלך שלמה והביאוה להרמון הנשים אשר לו. שלמה התאהב בה, אך ליבה יצא לאהובה. הרועה בא לבקרה ודיבר על ליבה שתחזור לכפר הולדתם. המלך, שחשב שיוכל לקנותה בכסף וזהב, והבין כמה עזה אהבתם נתן לה לשוב לבית אמה. אז מה יש בשירה הזו? רגשות עזים של געגועים, אהבה וקנאה, קירבה ופרידה, חיפוש ומפגש, תקווה ותוחלת, תוך תיאורי טבע בעונת האביב. כל זה מהווה רקע לשיח השירי הנפלא בין שולמית ל"דודה". (במילים אלה פתחתי את ערב "שיר השירים" שקיימנו במפג"ש.
ביום שני נציין את 'יום השואה' והערה בשולי יום זה על עובדות שלא מדברים עליהן. הפער שנוצר בין האשכנזים והמזרחיים, לדעתי, ראשיתו בתוצאות השואה, ספציפית יותר, בקבלת השילומים מגרמניה.
העולים מהמזרח והמערב קבלו שאלה שהקימו את הארץ הזו, חיו בבואם לארץ בתנאים קשים ביותר אפילו יותר מהם. לא היה קיים פער גדול בין כל אזרחי המדינה בראשיתה קיומה.  הפער בחברה הישראלית החל להיווצר עם קבלת השילומים מגרמניה. מקבלי השילומים היו האשכנזים, הפליטים ויוצאי ארצות אירופה שנכבשו על ידי הנאצים. חלקים מסוימים מהאוכלוסייה במדינה הצעירה קיבלו סכומי כסף בגין קרוביהם שנספו בשואה, כשלידו חי חלק, שהלך וגדל שלא קיבל את השילומים, אך ראה מי קיבל ובאמצעותו ביסס את מעמדו הכלכלי והחברתי. חלפו כמה שנים עד שהתגובה הגיעה, והחלו להישמע באופן מובן קולות של מרמור וקיפוח. כך הופיעו פרשיות כמו  'ואדי סאליב' בחיפה ועד ההתארגנות וההתאגדות בדמות ה'פנתרים השחורים'. .. עד היום הזה קיימות לצערי תחושות האפלייה והקיפוח. יתכן  שהתיזה הזו אינה מדויקת. אבל אני בטוח שלמהלך השילומים הייתה השפעה רבה על הקרע העצום, גם הפוליטי, שהתפתח בין ה"אשכנזים" וה"מזרחים" וצמח לממדיו המבהילים היום. (על אף שכיום מרבית המשפחות בארץ הן מעורבות לגמרי).
שני המתוק! במלאת לך שנה, אני לא חושב שתבין ברכה המאחלת לך אהבה ואושר, בינתיים נברך את הוריך שיהיו מאושרים בך כמו באחיך, שתזכו להרבה רגעי שמחה, נחת ולכמה רגעי שינה עמוקה !
"שבוע טוב"!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.