"שבוע טוב" (279)

24.6.17   ל' סיון תשע"ז

למור ביום הולדתו ה- 16: שוב הגיע היום הארוך ביותר בשנה, יומו של מור.  מור בן שש עשרה, לא יאומן. כבר לא ילד, אני רוצה לברך אותך כמו פעם שהיית ילדון, אבל אתה אפילו לא תרים את ראשך מהסלולרי להקשיב לברכה ילדותית שכזאת. אז באמת שלא נותר אלא לברכך שתמצה את כל כישוריך שהם רבים ומגוונים ותצליח בכל מעשיך ואנחנו מאחוריך!                                                                                                          
"לציונות, לסוציאליזם , לאחוות עמים"!

1."התנועה הקיבוצית היא תנועה ציונית משימתית וקיבוציה שותפים במאמצים להשפיע ולחזק את החברה בישראלית, את מדינת ישראל ואת העם היהודי". 2."העשייה והמעורבות החברתית הן יסוד מרכזי בחיי הקיבוץ כבית וכדרך – בית קהילתי, סולידרי, דמוקרטי ופעיל שהוא דרך חיים של שותפות באתגרים לאומיים".
3."הקיבוצים ישתפו פעולה, באמצעות התנועה הקיבוצית, עם תנועות וארגונים נוספים הפועלים ברוח ערכי מגילת העצמאות והערכים הבסיסיים שעליהם מושתת התנועה הקיבוצית, לשם יצירת חברה ישראלית צודקת וראויה למען הדורות הבאים".
הקטע המצוטט לעיל אינו לקוח ממגילת היסוד של הקיבוץ הארצי – השומר הצעיר מ-1927 וגם לא מתוך 'הוראת יום' במפקד אש של המוסד החינוכי משנות ה- 40, 50, 60, 70 במאה ה- 20. הניסוח הוא מועידת התנועה הקיבוצית מיוני 2017. תנועה הנושאת עיניה ומדברת בשפה ברורה ועדכאנית אל הצעירים ובני דורות העתיד הקשובים לה. זה לא מגוחך? כך להתבטא היום ולחשוב אל מי מופנים הדברים? הסגנון? הניסוח? או אולי פשוט קיימות בעיות בהבנת הנקרא? אם הכוונה היא להעבירן לסטטיק ובן-אל כמילים לשיר, שישירו ויקפצו על פיהן וכל הנוער יצטרף אליהם בריקוד?, נראה לי שזה לא יקרה. גם ללמוד מה עומד מאחורי הסיסמאות הנכונות האלו, כנראה, לא יקרה, אז תגידו, יש בכלל תנועה? איזה קשר יש לנו אליה? איזה שותפות קיימת בינינו לקיבוצים אחרים? כשאין אידיאולוגיה, אין חשיבה משותפת, כל קיבוץ לדרכו! ואז במקום לעבוד על כך בצניעות, יש סיסמאות בומבסטיות. וכאן ציטוט מדברי סיכום הועידה, שנאמרו על ידי חזן פעמים רבות והפעם על ידי מזכיר התנועה הנוכחי: "הועידה היא קו פרשת המים, התנועה הקיבוצית חוזרת בגדול, לצמתי ההכרעה בחיי העם ולמעורבות בחברה הישראלית". הרבה יותר טוב היו עושים מנהיגי התנועה אם היו פשוט כותבים מה שכתבו אבותינו:  "לציונות, לסוציאליזם ואחוות עמים"!

את הסיסמה הזו אפשר גם לשיר ולרקוד, גם לחנך לאורה וגם לקבל הרגשה שיש תנועה מאחוריך ומלפניך.                                                            "שבוע טוב"!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.