שבוע טוב (292)

23.9.17  ג' תשרי תשע"ח

איך היה מכין הר' ברוך ממז'בוז' את חסידיו לראש השנה והימים הנוראים? סיפור שסיפר לנו במוסקבה יורם טהר לב, כשהיינו יחד במשלחת השנייה ליריד הספר במוסקבה ערב ראש השנה תשמ"ט. (1989)
"מנהג היה בידי ר' ברוך שבכל שנה בשבת האחרונה שלפני ראש השנה היה מזמן אליו את חסידיו לביתו כדי להכין את עצמם לקראת הימים הנוראים. והנה שנה אחת, לפני שהגיעו החסידים, גונבה שמועה לאזנו כי אחד מחסידיו חטא חטא עם אשת איש. הסתובב הרבי בחדרו כארי בסוגר ולא הצליח לגמור בלבו מה עליו לעשות. אם ינזוף בו בנוכחות חסידיו, ילבין פניו ברבים ויאבד את מקומו בעולם הבא, ואם לא יאמר מילה יעבור על הציווי "הוכח תוכיח את עמיתיך"… ראה הרשלה את מצוקתו  ואמר לרבי: "תן מנוחה לעפעפיך, אני אמצא דרך לומר לו מה שיש לומר".
נעתר לו הצדיק ושכב לישון.
ובשבת, כאשר התקבצו החסידים סביב שולחן הרב, התפרץ הרשלה אל החדר חסר נשימה ואמר: "סליחה שאיחרתי. אני חוזר זה עתה ממעמד הר סיני. היו אלה ימים קשים לכולנו. כבר שלושה ימים לפני מתן תורה נאסר עלינו בתורה לבוא על נשותינו וחששנו מה הולך משה להפיל עלינו בתורה אם זה מה שנאסר עלינו כבר לפני מתן תורה. והנה, בשעה היעודה נאספנו סביב ההר שישים ריבוא גברים עצבניים וחיכינו לשמוע מה יאמר. תחילה נשמע הקול: "אנוכי ה' אלוהיך… לא יהיה לך אלוהים אחר על פני" אמרנו זה לזה: "לא כל כך נורא, לא די לנו באלוהים אחד המטיל עלינו תרי"ג מצוות, שצריך עוד אחד? ואז נשמע הקול "לא תשא את שם אלוהיך לשווא" אמרנו זה לזה: "אנחנו לא עושים שום דבר לשוא, בכל דבר יש לנו חשבון רווח והפסד, מקובל עלינו." ואז נשמע הקול: "זכור את יום השבת לקדשו" אמרנו : "שבת זה היום הטוב בשבוע, נשמור ונזכור. ושוב נשמע הקול: "כבד את אביך ואת אמך למען יאריכון ימיך" ואני, כדי שיאריכון ימי, מוכן לכבד גם את פושט העורות ברחוב, קל וחומר את הורי, ואז נשמע הדיבר "לא תנאף", הבטנו זה בזה בזעם עצור ועמדה לצאת מפי זעקת מחאה, אך הקב"ה שלח מלאך שלחש לי באוזן: "הרשלה, לך מותר"! ואז…  ניגש הרשלה לאותו חסיד חשוד ושאל אותו: "תגיד לי, גם לך אמר המלאך שמותר?
כולנו פרצנו בצחוק ויורם, בדרכו, אמר לנו: "סיפרתי את הסיפור הזה כי ידעתי שתצחקו והלוואי שהשנה החדשה תהיה לנו שנה של צחוקים ושמחה".
כמה שאני רוצה שתהיה לנו סוף-סוף שנה של צחוק ושמחה… רק אוסיף: ו"אהבה ובריאות טובה!"
שנה נהדרת לכולנו ו"שבוע טוב"!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.