"שבוע טוב" (296)

21.10.17   א' חשון תשע"ח

ספיח מסוכות. מה עושה יהודי טוב וכשר, לאחר פירוק סוכתו, מארבעת המינים, מהלולב, האתרוג, ההדס והערבה? כיון ש"לא זורקים מזון מכל סוג", (חינוך יהודי פולני) ראו איזו סגולות מצויות בכל אחד מהם בתום תפקידו הרשמי בסוכה. נתחיל בלולב: לוקחים את העלה הראשון הקרוב לקצה העליון, כותבים עליו שם קדוש ומניחים אותו בכיס בגדיכם והרי לכם סגולה לנשים לזכות בפרי בטן ולשמירת הפרי שבבטן. הערבה: לוקחים ענפי ערבה מרתיחים במים ושותים אותם. מועילה מאוד במקרי טראומות ודיכאון, אבדן אדם יקר, אהבה נכזבת וכד': התוצאה מרגיעה ועוזרת לשכוח. ההדס: נטילת שמן מעלי ההדס, סגולה כנגד נשירת שיער והתקרחות. איך? משרים את ההדסים במים למשך יום שלם, השמן שבעלים צף אוספים אותו ומורחים על השיער לחזקו. סגולה נוספת היא: לקחת שלושה עלי הדס לרשום על כל עלה "אגל"א" – "אתה גיבור לעולם אדוני", להשרותם ביין ולשתותו. התוצאה מרגיעה מאוד ומהווה תחליף לריטלין המקובל היום כל כך. והאתרוג: אכילתו מהווה סגולה ללידה קלה, בישולו עד היותו ריבה תרופת פלא למגמגמים. מכל זאת למדנו לא לחסל או לזרוק דברים.יש למצותם עד תום. מי שרוצה יאמר "אמונות תפלות" ומי שרוצה יאמר "כזה ראה וקדש", בזה הסתיימה הרצאת הרב  בפתיחת שנת הלימודים תשע"ו על מינהגים ביהדות שכוחם יפה תמיד אם את/ה מאמין/ה.
השבוע התחלנו לקרוא מחזור נוסף של פרשות השבוע והראשונה, פרשת "בראשית" עוסקת, בין השאר, בשאלת מקורו של האדם וכוללת שני סיפורי בריאה נפרדים (בפרק א' ובפרק ב') בנוגע לאדם:1. היחס בין האל והאדם ו- 2. היחס בין האישה לגבר. שאלות הנותנות מובנים שונים למילה "אדם". מסופר (בפרק א'): "ויברא אלוהים את האדם בצלמו…זכר ונקבה ברא אותם" פרשנות: הגברים והנשים נבראו יחדיו וכונו בשם כולל "אדם"!. במילים אחרות המושג אדם מציין את המין האנושי כולו. המצוה המצווה עליהם היא: "פרו ורבו ומלאו את הארץ…" בסיפור הבריאה השני (פרק ב'), המילה "אדם" מציינת את הגבר הראשון בלבד. מאחר שאלוהים כשל מלמצוא בת זוג לאדם מקרב בעלי החיים שברא, ומבחין בבדידותו של אדם, חושב ואומר: "לא טוב היות האדם לבדו" הוא יוצר מצלע האדם בת זוג המוצאת חן בעיני אדם כי היא "עצם מעצמי, בשר מבשרי" וקורא לה אישה כי מאיש לוקחה. וכדי לציין את תפקידה בחיים כאם כל חי קורא לה חוה. ובכל זאת כתוב בתורה, שבהיות אדם בן 130 שנה נולד לו בכורו שת ושם חוה אמו לא מוזכר כלל. (לא נחשבת) בשני סיפורי בריאת האדם משתקפות שתי תפישות למהות הקשר בין גברים ונשים. בסיפור הראשון מטרת הקשר ביניהם הוא של פריון ורביה בשרות אלוהים, ליצור נוכחות אלוהית בכל מקום, שכן האדם נברא בצלמו, ואילו בסיפור השני הזוגיות אינה משרתת אינטרס אלוהי אלא מתייחסת לכמיהה האנושית למצוא בת זוג שהיא "בשר מבשרו".

הארות אלה, שהובאו בסיפור בריאת האדם לדוגמה, מהוות את ההצדקה של קריאה מחדש כל שנה ב- 54 'פרשות השבוע' שלכל פרשה יש כמה פנים  להאיר ויש מקום לבחון אותה נוכח המציאות המתחדשת וזה מה שאני אוהב! (ומנסה לשתף אתכם).

 

ולברכות, לתומי בן הארבע הילד המתוק, החמוד, השמח, העליז, היפהפה, בעל הגוף המפזז והשיער המתנפנף, חיבוקים ונשיקות לך, לאחיך ולאחיותיך ולהוריך כמובן!

ולשיר (רומי: "למה הוא הילד האחרון שלכם?") ברכות ואיחולים חמים ליום הולדתך! אתה כבר ילד כל כך גדול, שיודע בדיוק מה ואיך להתנהל ומה טוב לך, שנשאר לנו רק לאחל לך הצלחה, אושר ואהבה עם קרן, עם גלי, רומי ושני,  המשפחה הגדולה וכמובן מאתנו הוריך האוהבים. ומקווים שתחשוב על מה שהצענו לך כשקבלנו את לוח השנה המרשים שעיצבת!

"שבוע טוב"!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.