"שבוע טוב" (302)

2.12.17  י"ד כסלו תשע"ח

בימים בהם הארץ והעולם כולו טרודים בנושא הטרדות מיניות, נזדמנה לנו בפרשת "ויצא" להיתקל בתיאור מקורי- ראשוני של (מה שקרוי היום) הטרדה מינית אפילו תקיפה מינית, והמטריד הוא לא פחות מיעקב אבינו! התנ"ך מספר שיעקב ברח מאחיו לחרן לביתו של דודו לבן בן בתואל. בהגיעו לעיר עצר ליד הבאר ובעודו משוחח עם הרועים ושואל מדוע אינם משקים את עדריהם והם משיבים לו שאבן סותמת את פי הבאר, מופיעה רחל. בראותו אותה, יעקב מתמלא כוח ואון ומגולל לבד את האבן מפי הבאר, ואז עט על רחל ומנשקה ולאחר מכן בוכה. מבושה? מחרטה? מאושר? ("וישק יעקב לרחל וישא את קולו ויבך".) האם גם אהבה ממבט ראשון כדוגמת זו, בפגישה מקרית לחלוטין מצדיקה התנהגות שכזו? האם בימינו, אבינו היקר, יעקב, לא היה מובא לבית משפט על תקיפה מינית? לפחות לחקירה? (הרי אלה הן בדיוק העבירות המיוחסות לג.ג. בפרוזדורי הטלוויזיה, או לאנשי ציבור (ח.ר.). הנשיקה הרומנטית הזאת לא זוכה לתגובה ביקורתית במקרא ולא לשיימינג ונשאלת השאלה  האם נשיקת גבר לאשה זרה במקום ציבורי היה מנהג מקובל בחברה המקראית? ואין תשובה, כי בסיפורי המקרא אין עוד סיפור שכזה. וכל הנשיקות הלגיטימיות המתוארות שם הן כולן בין בני משפחה. יש פרשנים שנזכרו שגם יעקב ורחל היו בעצם בני משפחה. בכלל, מעט מאוד נשיקות מוזכרות בתנ"ך.  (לדוגמה: יעקב ועשיו, יוסף ואחיו, אלישע על שלא נישק את הוריו וקצת גם ב'שיר השירים').

במעבר חד לחדר האוכל המחודש, זיכרונותי מחדר האוכל הראשון, צריף חדר האוכל שעמד במקום בו היום נמצא מגרש המשחקים עד 1950. הצריף שכל גודלו היה כ- 15/10מ'. הכניסה הראשית אליו, פנתה לכיוון צפון מערב. צמוד לה, התנוסס על עץ הפלפל, מוט הברזל (רלס) שנקרא פעמון. צלצלו בפעמון  ליציאה לעבודה בבוקר, לארוחות, לשיחות הקיבוץ ולהתכנסויות, ללוויות, זכורים לי במיוחד הצלצולים המהירים בגין השרפות ביער. לידו ניצב מתקן בצורת "ח" עשוי מצינור ברזל בגובה מטר בערך, שבגובה של 20 ס"מ מהאדמה היה מולחם ברזל שטוח ובו השתמשו לניקוי/גירוד הבוץ מהנעליים. לחדר האוכל היה חדר כניסה קטן שעל קירותיו היו המון מסמרים לתליית מעילים ותיקי עבודה מבד, ממש מלתחה! ולוח מודעות קטן. אני לא יכול לשכוח שיוחנן ארזי עמד בדלת והפנה את תשומת לבנו למודעה ש"לכלבים וילדים הכניסה אסורה". כניסה נוספת הייתה בצפון מזרח ולה ירידה/עליה תלולה של שש מדרגות מאבן. כשנכנסת פנימה דבר ראשון ששמת לב הוא שבמשך כל החורף רצפת חדר האוכל הייתה מצופה בנסורת מהנגריה להגנה מלכלוך ובוץ. השולחנות היו גדולים, כל שולחן לשמונה חברים/ות. מכוסים שעוונית ירקרקה, לצידם ספסלים ארוכים מעץ, כל אחד מיועד ל-4 אנשים. במרכז השולחן ניצב כלי מאלומינים שנקרא "ציבורית" מעין פח אשפה קטן וכלי נוסף ממתכת ובו שכנו הכפות, המזלגות ו…סכין אחד לכל השולחן. הצלחות והספלים כמובן שהיו גם הם מפח. שני טורי שולחנות היו וביניהם מעבר גדול דיו לעגלות הנושאות את סירי האוכל שחולק אישית לסועדים ע"י עובדי חדר האוכל. בפינה הדרום מזרחית היה חלון גדול אליו הביאו את הכלים לרחיצה בתום הארוחה.

שום מקום לא זכה להורות כפי שנירקדו שם/בו , בשום מקום לא נחגגו בהתלהבות כזו חגים בצפיפות כזו, בשום מקום לא היו קישוטים שכיסו את כל הקירות כמו בו, ובשום מקום אחר אני לא זוכר "שמחת עניים" וחדוות יצירה כזו אבל זה כבר שייך לזיכרונות מסוג אחר. כי כל תיאור צריף חדר האוכל הזה, בא כדי שנזכור רק מהיכן באנו עד שזכינו בחדר האוכל המחודש היפה שהשבוע שבנו אליו.

"שבוע טוב"!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.