"שבוע טוב" (304)

16.12.17  כ"ח כסלו תשע"ח

איך התחיל מרד המכבים? על פי ספר המכבים א', המרד פרץ במודיעין אחר ששליחיו של אנטיוכוס הרביעי באו למקום כדי לכפות על תושביו להעלות קורבנות על הבמה (המזבח) ז.א. להתיוון. כשיהודי אחד ניגש להקריב קורבן לעיני כל כמצוות אנטיוכוס, התרחש הדבר ככתוב: "וירא מתיתיהו ויקנא… וירץ וישחטהו על הבמה וכן את שליח המלך, הרס את הבמה וקרא בקול: "כל המקנא לתורה והעומד בברית ייצא אחרי!" במילים שלנו "מי לאדוני, אלי!" היתר… היסטוריה. היום אני חושב, שאותם מכבים, גיבורי ילדותנו, איתם כל כך הזדהינו, שאת דמותם הסימפטית והאמיצה אנו נושאים בקרבנו מדי שנה בחנוכה ומפארים את גבורתם, היו בעצם קבוצה של קנאים דתיים קיצוניים בהתנהלותם. טובחת והורגת את כל מי שחושב/מתנהג אחרת. הקנאות הדתית הקיצונית לא התחילה עם  מתיתיהו ובניו. היא מלווה את עם ישראל לאורך ההיסטוריה. ההרג של כל אנשי שכם על ידי שמעון ולוי בשל האונס המפוקפק של דינה על ידי שכם, דרך רצח זמרי והמדיינית על ידי פנחס בן אלעזר בן אהרון הכהן. ואולי אפשר לשייך לתופעה זו גם את הסיפור על משה שהרג את המצרי שהכה את העברי. מעניין שכולם- כולם היו בני שבט לוי, שבט הכוהנים, שבט הקנאים הדתי. שבט לוי הנושא תואר של שבט הכוהנים, השבט המופקד על החיים הרוחניים והמוסריים של העם.     ומה עם קנאי הדת בימינו? החסרים אנו היום קנאים מסוכנים בכל הדתות?  ורק כדי לסיים את סיפור המכבים. החשמונאים שלטו בארץ  (מעזה ועד עכו) משנת 140 לפני הספירה ועד 63 לפה"ס במשך 77 שנים. כיבוש ארץ ישראל ע"י גייסות רומא בהנהגת פומפאוס הביא לסיום שלטונם ול…

וכיון שאנו מצויים בימי החנוכה וזוללים את מאכלי החג: הלביבות והסופגניות הרווייות בשמן זית, לפניכם, סיפורון קצר מהמקורות ששמו: מדוע נבוב הזית וכך מספר המספר הבלתי ידוע:
ביום מותו של שלמה מלך ישראל התאבלו עליו גם עצי הגן השונים. הגפן והרימון ואחרים והשליכו מרוב צער את עליהם הירוקים מעל ענפיהם. רק הזית נשאר עומד בכל הדרו ולא השיר עליו ולא נראה בו כל סימן של צער.
באו אליו העצים ואמרו לו: וכי לא נאה לך להתאבל על מותו של מלך ישראל?  אמר להם הזית: אתם הישרתם את עליכם כדי שכל העולם יראה בצערכם. אולם צערי גדול מצערכם אך שמור בלבי, הביטו וראו כל גופי חלול ונבוב מרב צער כאב ויגון.
ולנו תהיה אך שמחה ואורה!

"שבוע טוב"!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.