שבוע טוב (310)

27.1.18  י"א שבט תשע"ח

חג הקיבוץ ביום הולדת ה- 96, היה יפה ומהנה. היה חג שמח! כל הכבוד למשתתפים ולהפקה.. ובכל זאת הערה: מעטים מדי החברים הפוקדים את המועדון המסודר בכבוד רב ובצורה אסטתית וראויה, כדי לעצור לרגע אחד ולהתבונן בתצלומי הפנים של כל אלה שמלאו חלק נכבד מאוד בחיינו ב- 96 שנות קיומנו והלכו לעולמם: המייסדים, הוותיקים שהצטרפו, הוריהם, חברי ההשלמות, החיילים והילדים ולהיזכר בהם. לפני שנים רבות, כל הקיבוץ ב- "21", היה עולה עם ילדיו, לבית הקברות לתת כבוד לאלה שאינם עוד, היום גם לא מזכירים אותם ולו במילה בחג עצמו. לפני כמה שנים שאלתי למה? ונעניתי בשתי מילים: "הם במועדון"! כשאני רוצה לומר משהו ואני לא מצליח לבטא את עצמי, אני פונה לרעיה שתמצא לי שיר מתאים. הפעם נתנה לי את שירו של יורם קניוק:
"הכבוד הגדול ביותר" (קטע מהשיר)
"הכבוד הגדול ביותר שאפשר להעניק לכל המתים הרבים שרוחם מהלכת עלינו היום,
האלמונים והאחרים, היא לעמוד ענווים מולם ולומר, שקולם הביישני, המוקיע באילמותו,
נשמע מקצה הארץ ועד קציה.
שנשתדל בכל יכולתנו לבנות מעל השורשים שהם תקעו במו גופם באדמה הקשה,
עץ יפה, בית נאה, חברה יפה ככל האפשר.
קולם מכשף אותנו לומר להם סליחה שהם שם ואנו כאן, ולנסות לזכור אותם…"

ונעבור לט"ו בשבט. לפני 81 שנים, ב-1937 יצאה חוברת ששמה ביער שלנו – שי לחג החורשה. כ"שי מחברת הילדים של השומר הצעיר במשמר העמק לק.ק.ל ולתנועת השומר הצעיר בגולה". יצאה ב'הוצאת הקואופרטיב השומרי המרכזי' בורשה. וכך כתוב בהקדמה: "את החורשה הזאת, את החורשה במשמר העמק, אנו גידלנו, כל התנועה העולמית, שאגרה פרוטה לפרוטה במשך שנות עמל ארוכות והקימה את המפעל, ביער השומר הצעיר, אשר אף אם התנקשו בו יצרי משטמה אפלים, יגדל וישגשג, סמל ירוק ורענן של נצח השומר הצעיר." בחוברת גם נתונים על היערות בארץ ישראל ודגש על היער שלנו: ב- 1929 ניטעו 12.500 עצים מהם נעקרו ב'מאורעות' 8000 עצים, שניטעו מחדש כעבור שנה. בתרצ"ה (1935) כבר היער מנה 199.223 עצים והיה היער השלישי בגדלו בארץ. בחוברת יש שירים, סיפורים וציורי החניכים.  תמצאו שם סיפור של מיכה לין, שיר של הלל (עומר)  מאמר של קוסטא ושל חניכים רבים נוספים. ומי הכותבים? ילדי קב' עופר בני שמונה וחצי-תשע שנים, קב' אילה בני תשע וחצי-עשר שנים, קב' חבצלת בני עשר-אחת עשרה, קב' אלון אחת עשרה-שתים עשרה שנים, קב' ארז בני שתים עשרה-שלושה עשרה וקב' עולים בני ארבע עשרה-חמש עשרה שנים.

מהחוברת עצמה קטע המתאר את אווירת החג שכתב  צבי מקב' עולים:
"ט"ו בשבט! ט"ו בשבט! – מחר ט"ו בשבט!" קוראים כל דיירי הבית הלבן. זהו הבניין הארוך והיפה העומד על גבעה קטנה. בתוך הבניין גרה חברה של ילדים שמחים ובריאים אשר סיסמתם: "לקראת חיים חדשים במולדת חדשה". למרות החג עובדים אנשי הקיבוץ ורק אחדים מכינים את השטח החדש שיינטע היום. אחרי זמן קצר יוצאת חברת הילדים למקום הנטיעה, כולם לבושים חולצות לבנות ופי כולם מלא שירה עליזה… הנה יוצאים הילדים העבריים, בני תרבות עברית ושפה עברית, יוצאים ובונים מחדש את הארץ" וכן הלאה.

חג נטיעות שמח לכולנו ו"שבוע טוב"!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.