"שבוע טוב" (314)

24.2.18   ט' אדר תשע"ח

פרשת "תרומות" מתחילה כאשר בני ישראל מתבקשים להרים תרומות להקמת המשכן של אלוהים, בדרך להיותו בית מקדש. המשפט המרכזי בפרשה, לדעתי, הוא "ושכנתי בתוכם", הווה אומר שאלוהים מוכן לרדת ממרומיו אל בני האדם ולשכון בתוכם, אך כיון שזה צעד נאה, מיוחד ומורכב, צריך ליצור לו "תנאי עבודה נאותים", במילים אחרות צריך להכין מקום מפואר המתאים בשבילו ולהשקיע כל מאמץ נדרש. מוזר, אנחנו מצפים ממנו שידרוש דרישות רוחניות ואילו הוא בא לעם בדרישות חומריות מפורטות. לא היטהרות או לימוד תורה, אלא פאר והדר מהחומרים היקרים, זהב וכסף ועד הזולים כמו העץ המצוי בכל הר ועמק. בפועל, נוצר מצב חדש שאין יותר הפרדה בין אלוהים והרוחניות לבין החומרנות והחיים השוטפים. זה טוב? זה רע? כל תורם יכריע בסוגיה וליבו ידבנו.
כשכתבתי על חיים גורי, עלה בזיכרוני, שבפברואר 1938, לפני 80 שנה יצא לאור ספר שיריו הראשון של נתן אלתרמן "כוכבים בחוץ" ספר שהפתיע את כל חובבי השירה והספרות בשל סגנון כתיבתו (המומחים קוראים לכך בשלות!) ספר שמהר מאוד היה בכל בית על כוננית הספרים. השם "כוכבים בחוץ"  מבטא את השימוש  באור הכוכבים כדי להאיר את המתרחש בתוכו ופנימיותו של האדם.
ג'ורי אמר לי עליו את המשפט : "יתכן שיש משוררים טובים ממנו, אך משוררים כמוהו אין".
השיר הפותח את הספר כבר בישר על משהו חדש ושונה:
"עוד חוזר הניגון שזנחת לשוא  /  והדרך עודנה נפקחת לאורך /
וענן בשמיו ואילן בגשמיו  /  מצפים עוד לך עובר אורח"…"

ואחריו בא השיר, האהוב עלי ביותר: "פגישה לאין קץ":
"כי סערת עלי לנצח אנגנך  /  שוא חומה אצור לך, שוא אציב דלתיים /
תשוקתי אליך ואלי גנך / ואלי גופי סחרחר, אובד ידיים"…


אלתרמן, כתב שירה לירית, שירה לאומית, שירה קלה, תגובות פוליטיות "על המצב" בטור בשביעי שלו, מחזות, תרגומים ופרוזה. בספר זה, בספרו הראשון "כוכבים בחוץ" מכונסים שיריו המחורזים, שרבים מהם הולחנו ("עוד חוזר הניגון", "פגישה לאין קץ", וגם מאוחרים יותר כמו "ליל חניה", "שיר משמר")  עד היום שיריו מושרים כ"קלאסיקה" מבלי לדעת אפילו את מקורם. ללא ספק, הלחנתם העצימה מאוד את דמותו כמשורר.  התוודעתי ל"כוכבים בחוץ" בגיל 15 או 16 כשאבא אמר לי: "קרא אותו"! והוקסמתי מהשירים. ואחר כך פורסמו הספרים  "שמחת עניים", "שירי מכות מצריים" ועוד ועוד. באותה תקופה עקבנו בהתמדה, בצריף 'חדר הקריאה' במוסד אחר ה"טור השביעי" הפוליטי, שהופיע מדי יום שישי ב"דבר", קראנו ואהבנו ספרי שירה של מאות משוררים והכרתי היכרות אישית רבים מהם, אך צדק ג'ורי באמרו  "ייתכן שיש משוררים טובים ממנו אך משורר כמוהו אין!".
"שבוע טוב"!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.