"שבוע טוב" (319)

פסח             31.3.18

מהו חג הפסח? למרות שכולכם חכמים וכולכם נבונים ויודעים הכל, הרי סיכום קצר על החג. שני אירועים מופלאים חלו בט"ו בניסן שהוא קרוי גם 'החודש הראשון'. הראשון פסיחת הקב"ה על בתי ישראל בעת מכת הבכורות שהונחתה על מצריים, והשני הוא היציאה החפוזה של בני ישראל ממצרים, מעבדות לחירות. מהמנהגים של קרבן הפסח (הטלה או הגדי שהקריבו בלילה שלפני מכת בכורות) ואכילת המצות נוצר "סדר ליל פסח" המכונה בפי כל "ליל הסדר" ומכאן באו שני השמות המרכזיים לחג: חג הפסח לזכר הפסיחה על בתי בני ישראל, וחג המצות כי לא הספיק בצקם של אבותינו להחמיץ מחמת חיפזון יציאתם ממצרים.   גולת הכותרת של החג הוא "ליל הסדר". על הסדר כתוב כבר במשנה במסכת פסחים (200 לספירה) ונערכה כמעט סופית בתקופת התלמוד (400 לספירה). מסופר שם על טקס מיוחד בו מוזכרת כבר 'ההגדה של פסח' וסעודת הפסח, הכוללת מספר פריטי אוכל קבועים. מטרת הסדר היא לשחזר בצורה סמלית את חווית העבדות ואת עוצמת היציאה לחירות תוך השמעת דברי שבח ותודה לבורא על ההצלה מידי המצרים. הסדר מתקיים סביב שולחן ערוך שבמרכזו ה'קערה' שעליה מונחים מספר פריטים סמליים שהם: זרוע, ביצה, מרור, חרוסת, כרפס וחזרת. בעריכת הסדר שמים דגש על ההיבט החינוכי המופיע בקטע ו'הגדת לבנך' ובו ניתנות תשובות והסבר לקושיות הילדים השואלות 'מה נשתנה'. ואי אפשר שלא לציין  את מנהג הארבע כוסות ואת החמישית המיועדת לאליהו הנביא שאף פעם לא בא.  נשמע יבש? פורמלי? סטנדרטי? אולי, כי העיקר בכל סיפור הפסח הוא המשפט: "היום הייתם לעם"! היציאה המשותפת של 60 ריבוא בני אדם מעבדות לחירות, מהפך אישי –משפחתי – חברתי בכל ההיבטים. שינוי מהותי המביא לגיבוש עם שונה (על אף 400 שנות חיים בקרב אורחות החברה המצרית), שעולמו הפוליטי והמבנה הארגוני – השלטוני במידה רבה דומה לזה של ארץ מצרים, ויוצר לעצמו תרבות אחרת, ערכים אחרים ואורח חיים אחר, ומעביר מסרים אחרים, נוצר עם אחר מהותית. במדבר הצחיח התחילו גם  הצרות, הכאבים והגעגועים. מסע של ארבעים שנה בהן גובש העם במעבר מעבדות ושיעבוד לחירות, שהחל באותו ליל הט"ו בניסן.
את כל המתואר לעיל שמעתם בליל הסדר היכן שחגגתם.
רוצה לציין את הופעתה הראשונה המכובדת והמרשימה של שהם (ולא בריקוד) בספרה בליל שבת בחדר האוכל את סיפורה האישי. בביטחון, בכנות בחופשיות, כאילו היא ממש מורגלת לדבר בציבור. היית נהדרת!
ואחרון אחרון יהב חביב. איך נברכך ביום הולדתך שחל בדיוק היום! שתעמיק בהנאה בלימודיך? שתמצא יונה? שתיהנה בכל דבר משמח שימצא בדרכיך בחיים!  בקיצור, שתהיה מאושר! נולדת באביב, עבורנו אתה בשורת אביב !
"שבוע טוב"!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.