"שבוע טוב" (324)

28.4.18  י"ג אייר תשע"ח

יום העצמאות ה- 70, שנחגג השנה במקום חדש, היה לרוחי ולהנאתי על אף עצמת ההגברה (שתמיד קשה לי) ואני רוצה לשבח את כל אלה שהגישו לנו מאכל טעים, ערב לחיך ולעין. לא היה דבר שפגם בטקס היפה, הכל- כך שלנו, שהתגבש במשך שנים.  סוניה פרס הייתה אומרת: "חובתי להגיד, זכותכם לא לקבל…" וכך אנהג גם אני. מה שחסר לי בטקס, הוא, שדור מקימי המדינה לא בא לביטוי בחגיגה. הרי מישהו בנה את המדינה לה חוגגים היום 70 שנה וזה למעשה חגם של אלה שהקימו אותה, לפחות כמו של אלה שנולדו אליה. כאפשרות  מעשית למשל חשבתי על טקס הנפת הדגל בזמן שירת ה"תקווה" ע"י מי מהם (רותי אורן, הגר ארנון, איתן, מיכה) שהיה ממחיש סמלית את השתתפות דור התהוותה של המדינה גם בחגנו שלנו הקטן. ואת ההערה הזו אפשר וחשוב לתקן בשנים הבאות.

לפני שאנחנו נכנסים להמתנה בת שנה לסיפורי תקומת מדינת ישראל עוד סיפור קטן על הסליק שבמכבסה שחלקכם התוודע אליו במשחק הניווט בחגיגות אצלנו.  המילה 'סליק' באה מלסלק, להטמין. מ- 1927 ראשית הקיבוץ במקום, היה הכרח  בהחזקת נשק ב"נקודה" כדי להגן על עצמנו. הסליקים הראשונים, סיפר משולם,  היו מפוזרים בצריפים הראשונים בין שני קירות העץ בהם הוסתרו רובים וכדורים. דיירי הצריפים לא ידעו מכך דבר והטיפול בנשק נעשה כשנעדרו מהחדרים בעיקר בשעות שיחות הקיבוץ. כשנבנה בית הילדים הראשון מבטון מזויין, במטבח הקטן שבו, נבנה 'סליק' ל- 6-7 רובים. סליקים נוספים הוטמנו באדמה בחביות סגורות.  ב-1936, במאורעות, הגיע לקיבוץ נשק רב מפולין והתעוררה בעיה היכן להחזיק אותו ואז הוחלט לבנות חדר תת קרקעי בתפר שבין מקלחת החברות והמכבסה. מקום בטוח נקי ונגיש. להעלמתו שימשה האמבטיה לרחצת החברות, שמאוד השתוממו על העלייה הפתאומית ברמת החיים. האמבטיה, שניצבה על מסילה וניתנת להזזה, הייתה הכיסוי לפתח הירידה ל'סליק' שהיה חדר בגודל של 3X4 מטר שהותקן בו גם איוורור. במקום הזה כבר אפשר היה לעבוד כל שעות היום והלילה. הנשק שהוצפן בו היה הרובים והמקלעים שהגיעו מפולין , עוד כמה רובים תורכים, רובה קנדי וכדורים. רק שלושה חברים ידעו על קיומו: לובקה, משולם וגנייק שהוא זה  שתחזק את הנשק. מאוחר יותר הכניסו גם את רות יבין בסוד הסליק.
לצערי, רק 80 חברים וילדים הגיעו אליו ביום העצמאות האחרון, אך מי שהגיע ראה מקום מיוחד מאוד בתולדות הקיבוץ שנשמר.
הצעתי לדפני, שנשחזר את הסליק כאתר 'עדות', לנו, לבנינו ובני בנינו  (כמו שאומר השיר) והיא השיבה שהרעיון כבר הועלה, אבל מחכים לדיונים על 'מרכז הקיבוץ' כי יש הרוצים ל'הוריד' את המבנה הזה שנבנה לפני כמעט 90 שנים. בהמשך נחפרו עוד סליקים בחצר הקיבוץ ועם קום המדינה הועבר הנשק ל-6 מערות שנמצאו מתאימות ביער וזה כבר סיפור אחר שיתכן שאספר פעם.    מכל מקום, הסליק במכבסה הוא שריד אחרון וייחודי לתקופה מיוחדת בעברנו הקיבוצי ועלינו החובה לשמרו לדורות הבאים.

לא הופתענו כשלירן הביא להראות לנו את המגן/גביע שקיבל על הישגיו בטריאטלון , הפעם מקום שלישי, לבני גילו  ב"מירוץ" ירושלים  ב- 2018. אנחנו מאוד גאים בהשקעתך, במאמציך האדירים, הנדרשים לעוסק בסוג ספורט זה. על אות הספורט מימי ילדותנו היה חרוט: "חזק ונתחזק" ואנחנו נוסיף: "עלה והצלח"!

"שבוע טוב"!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.