"שבוע טוב" (333)

7.7.18   כ"ד תמוז תשע"ח

פרשת "בלק" קרויה על שמו של שונא ישראל זה, הייתה צריכה להיקרא בעצם פרשת בלעם, שהוא הדמות המרכזית בה . בלעם נשלח על ידי בלק לקלל את עם ישראל ונמצא מברך במילים היפות: "מה טובו אוהליך יעקב…" אבל אנחנו נדבר הפעם דווקא על האתון עליה רכב. בהרצאה מעניינת שמעתי, שבאמצעות מעשיה ודבריה של האתון, מנסה התורה להציג בפנינו את דמותה של האישה האידיאלית בעיני היהדות של תקופת המקרא, דמות שמתוארת בספר "משלי" במזמור "אשת חיל מי ימצא".  אני מביא לכם את הדברים שרשמתי בעת ההרצאה על הנושא: "מהם הסימנים של 'אשת חיל' המתגלים באתון, לא בחמור, בפרשת 'בלק'?"
1. האתון  –  כמו הנשים הנאמנות רואה את הסכנות שבדרך, ובלעם כמו רוב הגברים אינו מבחין בדבר.
2. האתון נושאת את סבלה בדממה, (ועד הרגע שבו אין לה ברירה) ואינה חושפת באוזני בלעם את הסכנות הסובבות אותו ועל ידי כך מאפשרת לו לעסוק בעבודתו מבלי לחשוש.
3. כמו אישה נאמנה, האתון מגינה עליו בגופה מפני חרבו של מלאך המוות שהתכונן לתקוע את חרבו בבלעם ואלמלא האתון, שנכונה הייתה להקריב את חייה, היה מת.
4. גם כאשר בלעם מכה אותה על לא עוול בכפה, אין האתון ממהרת להתלונן.
5. כמו יהודייה כשרה, גם כאשר האתון מחליטה לפתוח את פיה, אינה נוזפת ישירות בבלעם על התנהגותו כלפיה אלא שואלת אותו ברוך: "האם לא הייתי נאמנה לך כל השנים? האם לא סמכת על שיקול דעתי לאורך כל הדרך?" ובלעם נאלץ להודות שאכן גם הפעם האתון צודקת.
מכל מקום, התנהלות האתון בדרך, היא שמביאה את בלעם לחשוב על מה שעליו לעשות,  ובזכות עקשנותה של האתון (הרובצת בדרך כדי להצילו) הוא מכיר במגבלות הכוח, ומגיע למסקנה שלפעמים 'שב ואל תעשה דבר' היא הדרך הנכונה, זה המסר שקיבל מאתונו. המרצה סיים את הרצאתו במשפט: "הזהירונו החכמים: "אל תרבה שיחה עם האישה", אך לא אמרו: "אל תרבה שיחה עם האתון!", כי למדנו ממעשה בלעם כמה מועילה יכולה להיות שיחה כזו. וסיכם: בלעם הוא גיבורה של הפרשה, ובלק, ששלח את בלעם הוא גם האחראי לתוצאות, בלעם היה רק שליחו. לכן, בלק הוא הנושא באחריות לברכות הנפלאות ביותר שהורעפו על עם ישראל מאז ומעולם.

שוב התברר לכל העולם למה היה צריך להמציא את מכשיר הטלוויזיה. יש כאלה שיגידו שבגלל המידע המועבר דרכה מכל העולם, יש שיגידו שאפשר לראות בה סרטים ותיאטרון ואפילו קונצרט, יש שיגידו שבגלל תכניות הריאליטי בישול או בידור, אבל אני אומר שהגעתי לתובנות למה הומצא הכלי החשוב הזה:  למונדיאל!  רק איתה אני יושב שעות וצופה ורואה וחוזר ורואה וכל כך נהנה מכל בעיטה, מסירה, נפילה, נגיחה, גלגול, תרגיל יפה וודאי שמכל גווול!!! מה היינו עושים בלעדיה? שוב היינו חוזרים לימי 1954 שישבנו בצריף של מנחם עופר ושמענו את שידור משחק הגמר בין גרמניה והונגריה בגרמנית ברדיו? ברוך הוא מי שהמציא את הטלןןיזיה וגדול  הוא מי (ירון) שהביא לנו לקראת המונדיאל את המסך הגדול!

"שבוע טוב"!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.