"שבוע טוב" (337)

28.7.18    ט"ז אב תשע"ח

איור: ירמי פינקוס

בתשעה באב קוראים במגילת "איכה". כמו בפרשות השבוע המגילה נקראת על פי המילה הפותחת: "איכה" ישבה בדד… וכמה פרטים עליה:
מגילת איכה, אחת מ – 5 מגילות, (רות, שיר השירים, קהלת, איכה ואסתר) ומכילה 5 פרקים בלבד. מי כתבה לא ברור, אך היא מיוחסת לנביא ירמיהו. לפני שנים רבות נקראה "קינות ירמיהו". במגילה מקונן ירמיהו על מצבה של ירושלים בשעת המצור ערב חורבן בית ראשון  (586 לפני הספירה) ומצבה אחרי החורבן. הנביא מצדיק במידה רבה את החורבן –  בשל חטאיהם ופשעיהם של יושבי הארץ בעת ההיא. וככה זה מתחיל: "איכה ישבה בדד העיר רבתי – הייתה כאלמנה רבתי בגויים, שרתי במדינות… בכה תבכה בלילה ודמעתה על לחייה. אין לה מנחם מכל אוהביה, כל רעיה בגדו בה, היו לה לאויבים…"  השבוע נפלה אבן מהכותל המערבי האם זה סימן ואות? היום… אין נביא שיתריע על חטאים ופשעים בעם, על שנאת אחים וחוקים דרקוניים.
ציון, עודנה מוקפת אויבים! אז היו אלה הפלישתים העמונים, המואבים, ארם דמשק וצובא ובבל הכובשת ומחריבה את בית המקדש והיום: סוריה ולבנון, עיראק… ואירן (פרס) נטולת כורש.

אנחנו ממעיטים לפרגן. לעצמנו, לחברינו, להישגינו, לחיינו הטובים. כיון שמרכז חיינו נע היום סביב לכסף, לרכוש, בענייני צריכה, אין מועד מתאים יותר לפרגון מאשר בשבוע בו החלטנו על הבונוס. (אישית הייתי מעדיף לעשות זאת בחג הקיבוץ) אך יש לפרגן להנהלת המשק  על פועלה, לפרגן לרכזים המפעילים את המערכות הכלכליות של כל המשק ושל כל ענף בנפרד. יש לפרגן לכל עובדי 'רצפת הייצור' בכל ענפי הקיבוץ, לחברים שלנו ולהמון העובדים השכירים העובדים עבורנו. (זוכרים את המושג "ערך עודף" של מארקס?) יש לפרגן לתמה וללול, לפלחה (גד"ש), למטע ולכל ענפי השרות היצרני על שהביאונו עד הלום. ואין לשכוח, כמובן, את עובדי ענפי השירות למיניהם, ואת תרומתם. ובעת הפירגון הגדול כדאי לזכור, שלפני 90 שנה כל תקציב הקיום בשנה הראשונה היה 1500 לא"י, אך הסכום כלל גם זריעת 69 ד' חיטה ו50 ד' שעורה והחזקת שני זוגות בהמות לחריש. שהוקם גן ירק לשימוש ביתי והחלו להכין שטח של 45 ד' לנטיעת כרם ושזה לא הספיק, קיבלו הלוואה של 100 לא"י מבנק הפועלים. גרו באוהלים, אז מה! אכלו לחם בריבה, אז מה! עבדו שבעה ימים בשבוע, מצאת החמה ועד שקיעתה, אז מה, העיקר שכל הקיבוץ יצא להפגנת ה- 1 במאי בעפולה על מקהלתו ותזמורתו! אז יש לנו במה להתגאות ומה להעריך, כשבאפשרותנו לחלק לחברינו  בונוס של 50.000 ₪ לחבר ויבורכו כל העוסקים במלאכה! סליחה שהתרגלנו כבר, לכן, אולי, אנחנו נראים קצת אדישים, אבל אנחנו שמחים מאוד! גאים מאוד ומאחלים לעצמנו שכך יימשך!  אני לא יכול לשכוח שנתן שחם סיפר לי שלפני כמה שנים, במסיבת ראש השנה בבית אלפא, עלה הגזבר על הבמה והודיע על החלטת המזכירות לחלק לכל חבר וחברה 750 ₪ כחלוקת רווחים. ואיך הודעתו זו הרימה את המסיבה לשמחה והתרוממות רוח ש'עין לא ראתה ואוזן לא שמעה' כבר שנים רבות. האמת שהתכוונתי בכלל לכתוב בגנות ההצעה שהועלתה בנושא התורנויות , בגישה שהושמעה: ש"מדובר בסכום זניח וניתן לאפשר (לבטלן) בגין מצבנו הכלכלי הטוב!" באתי לגנות ונמצאתי מברך! מעשה בלעם?

שיהיה לנו "שבוע טוב"!

 

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.