"שבוע טוב" (346)  

29.9.18    כ' תשרי תשע"ט

השבוע נפרדנו מיעל רובין הרפז, מקב' "סנונית". גדלנו התבגרנו וחיינו כאן ביחד למעלה מ- 80 שנה. מימי הקיבוץ הקטן העני והמשימתי כל כך, כל חיינו עד היום. יותר לא נשמע אותה ברצינותה ולא נשמע אותה גם מגלגלת בלשונה את ה"זרזירים" המיוחד שלה. בהלוויתה הרגשתי שמסתיימת לי תקופה. נזכרתי בסיפור קצר על ימי ילדותנו המשותפת, אותו כתבתי לפגישת סבים ונכדים בסוכה.  נזכרתי בסיפור שכתב קובה וצייר יצחק שנקרא "יום הולדת לקיבוץ" שקראנו מיליון פעמים והעברתי את רוחו לחג הסוכות. ולמה יעל? כי כשירדתי מהסוכה פגשתי בה והיא שאלה: "למה אתה מחייך?" סיפרתי לה שאני בא ממסיבה במרחבון שבה סיפרתי סיפור שמוכר ולא מוכר לה. נתתי לה לקרוא והיא אמרה: "יופי של סיפור, ממש מזכיר את הסיפור של קובה".

אז לזכרה ולרגל  חג הסוכות, הנה הסיפורון לילדי המרחבון, כשניני הייתה בו:

לפני שנים רבות היו בקיבוץ שלנו הרבה ענפים בהם עבדו החברים יומיום מהבוקר ועד החשכה. היה דיר של כבשים ועיזים, הייתה רפת גדולה לפרות, ולול של תרנגולות, היו כוורות דבורים והייתה שפנייה בה שכנו ארנבות והייתה אורווה לסוסים שעשו כל מה שהיום הטרקטורים עושים. וחמור אחד. הייתה פלחה ומטעי פרי, כרם גפנים, פרדס, גן ירקות ומשתלה.  ולא הייתה תמ"ה. מדי שנה, בחג הסוכות, היו עורכים בקיבוץ שלנו מסיבה ובה סיפרו לכל הקיבוץ איך הייתה השנה במשק אם הייתה שנה טובה או שנה גרועה ובסוף המסיבה כולם ניסו לנחש אם ירדו הרבה גשמים או תהיה שנת בצורת. ואחר כך שרו ורקדו.

 

לקראת המסיבה בנו על הדשא הגדול סוכה ענקית ואליה באו כל החברים והילדים לחגוג את חג הסוכות, חג האסיף. אבל אני רוצה לספר לכם על חגיגת סוכות סודית, שערכו בעלי החיים, כשראו ושמעו שבונים סוכה לכל הקיבוץ אבל  רק לחברים ולילדים. "אצילה", הסוסה החומה בעלת כוכב לבן על המצח, דיברה עם חבריה הסוסים באורווה והם החליטו לערוך מסיבת סוכות של החיות בחצר הרפת, ממש באותו זמן שהחברים יחגגו בסוכתם. היא עברה מענף לענף וביקשה מהחיות השונות להביא כיבוד. היא סיפרה להן שבתכנית תהיה ברכה קצרה אחת של "כוכב" הסוס אחר כך כל ענף ישיר שיר ואחרי זה יוכלו להשתולל משמחה כמה שהן רוצות. הדבורים נתבקשו להביא דבש, הפרות חלב לשתייה (כי חיות לא שותות יין) הכבשים והעיזים גבינות צאן מלוחות התרנגולות ביצים הסוסים והחמור נתבקשו להביא מהמטעים ומהכרם פירות לקינוח והארנבות יביאו סלט כרוב, חסה וגזר.

בערב כשהקיבוץ כולו התכנס לחגוג את חג הסוכות התקבצו כל החיות בחצר הרפת והחלו בחגיגה שלהן. "כוכב" הסוס הזקן ברך, להקת הפרות שרה את שירי ה"מו" והכבשים את שירי ה"מה" התרנגולות את שירי "הקוקוריקו" והדבורים זמזמו שיר דבש תוך כדי מעופן. השמחה הייתה רבה כולם שמחו מאוד וקפצו מעבר לגדר החצר וזו כבר הייתה השתוללות שהביאה את שומר הלילה לראות מי עושה רעש חזק כל כך שמפריע לחברים לחגוג בסוכה. השומר החל לצעוק ולנפנף בידיים ואז באו החברים מהמסיבה והחזירו את החיות למקומן הקבוע : הפרות לרפת, הכבשים לדיר הסוסים לאורווה ונהיה שקט. אחרי שהחברים הלכו עברה "אצילה" בין הענפים השונים ואמרה: "היה לנו יופי של חג סוכות. נערוך חגיגה כזו גם בשנים הבאות!"  (סוף)

אהבתי את האופן בו נחגגו השנה שלושת חגי תשרי ואפילו הייתי גאה שהדר, עם גל כמובן, הובילו אותם, כל הכבוד! ומה עוד, שבהם חוללו חמש עלמות חן בנות המשפחה שלנו. יצאתי בטעם של עוד, היה לי קצת קצר מדי, וזה אומר שהאימרה "סוד ההצלחה – הקיצור" נכונה. הלוואי שנחוג את חגינו כך ביחד, שכל שכבות הקיבוץ יהיו מעורבים  בצד היפה שלהם. שוב הרגשתי את חווית 'היחד', שתשרור בינינו רוח חג כזו תמיד. עוד פעם כל הכבוד!

"שבוע טוב"! חגים ומועדים לשמחה!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.