שבועטוב (355)

1.12.18   כ"ג כסלו תשע"ט

נער הייתי… קשה לי לשכוח את הכ"ט בנובמבר 1947 ( ט"ז כסלו תש"ח). זה היום בו החליטה עצרת האו"ם על סיום המנדט הבריטי, על חלוקת הארץ והקמת שתי מדינות: מדינה יהודית ומדינה ערבית וכן, נאמר בהחלטה, שירושלים וסביבתה יוכרזו כשטח תחת פיקוח בין-לאומי. הלכתי אל גדול ממני, אל עמוס עוז, המתאר בספרו "סיפור על אהבה וחושך" את השמחה שפרצה עם קבלת ההחלטה באו"ם.  "נפתחו בארים בכל הערים ועד אור הבוקר חולקו חינם משקאות קלים, ממתקים ודברי מאפה. וגם משקאות חריפים. מיד ליד ומפה לפה עברו בקבוקי מיץ, בירה ויין. זרים התחבקו ברחובות ונישקו זה את זה בדמעות. שוטרים בריטים המומים נגררו גם הם אל מעגלות המחול ורוככו בפחיות בירה וליקרים. על שריוניות הצבא הבריטי טיפסו חוגגים משולהבים ונופפו את דגלי המדינה שעדיין לא קמה אך הלילה הוחלט שמותר יהיה לה לקום." סוף ציטוט.
ואצלנו במוסד (כבר סיפרתי לכם) הוקפצנו מהמיטות לחדר האוכל ושם רקדנו ושמחנו וחגגנו… עד שאבא, בן עמי, שהיה רכז המוסד, הופיע רציני וכעוס בבחינת "מה השמחה הזאת לכם"? והפסיק באחת את החגיגה (השוה"צ היה בעד מדינה דו לאומית).

ולפרשת השבוע "וישלח" שגם לה פרשיות משנה רבות והן: יעקב שולח מנחה לעשו לקראת פגישתם בדרכו לארץ, יעקב נאבק עם המלאך, יעקב הופך לישראל, פגישת יעקב ועשו, יעקב מציב מזבח בשכם, פרשת דינה ונקמת בני יעקב, יעקב חוזר לבית אל, הולדת בנימין ומות רחל, מסעי יעקב עד חברון, מות יצחק ותולדות עשו. אתייחס הפעם לפרשת דינה ואנסה לתארה מזווית שונה. הסיפור הידוע הוא ששכם בן חמור אנס את דינה והתאהב בה. הוא הלך עם אביו ליעקב וביקש לשאת את דינה לאשה, בני יעקב, שמעון ולוי, "הסכימו" בתנאי שכל תושבי שכם ימולו את עצמם. הם הסכימו, וביום השלישי , בעודם כואבים את כאבי 'ברית המילה' באו שמעון ולוי ושחטו את כולם כנקמה. יעקב כעס עליהם ולא שכח להם עד יום מותו את מעשה הנבלה הזה. על פי הבנתי זה סיפור אהבה שמתחיל יפה ואופטימי ומסתיים בטרגדיה נוראה, בטבח מחריד שנעשה רק כדי למנוע נישואי יהודיה מ"שלנו" עם "גוי", תופעה שאנו נתקלים בה גם היום. "דינה ושכם היו שני אנשים צעירים שנפגשו ליד הבאר או המעיין שהיו אז מקומות המפגש, להשקות את עדריהם ושהתאהבו זה בזו. הם הרבו להיפגש בבקרים, בצהרי היום ובערבים לרוב ליד מקורות מים. כדרכם של צעירים אהבתם הפורחת גרמה לשניהם אושר גדול,  התאהבותו של שכם, שהכיר היטב (כנראה מדינה עצמה) את סיפור הנשיקה המפורסם של יעקב (אביה של דינה) ברחל ליד הבאר, עשה ממש כמעשהו, אך הרחיקו לכת בסערת רגשותיהם. לא כתוב שדינה התלוננה עליו ולראייה, למחרת בא שכם בלווית חמור אביו אל יעקב לבקש את יד אהובתו לאשה. מי שלא יכלו לשאת את הרעיון של 'נשואים מעורבים' היו אחיה, הם, לוי ושמעון, שהחליטו למנוע את הנישואים האלה בתחבולות וערמה והמציאו את ה"אונס" שדינה עברה. הם רצחו, טבחו, בזזו ושחטו בבני שכם כולם, בנימוק של חילול אחותם ו'כבוד המשפחה'. סוף הסיפור הטראגי הזה מסתיים בכך שיעקב, שעולמו נחרב  ממעשה בניו, מתמלא בחרדה מה עמי הארץ יעשו לו ולבני משפחתו אחר הטבח, כדי לכפר על העוולה הנוראה, הוא הולך לבית- אל ומקים  מזבח לאלוהים, אוסף את כל הרכוש שנבזז וקובר אותו תחת למזבח.

מחר נדליק נר ראשון של חנוכה, נשיר "מעוז צור ישועתי", נאכל סופגניות ונשמח לרגע בניצחון המכבים על היוונים.
"שבוע טוב"!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.