"שבוע טוב" (359)

29.12.18    כ"א טבת תשע"ט

גם אני הצבעתי בשיחת הקיבוץ ב- 28.11.12 בעד תכנית שיפוץ הבית הגדול. בהזדמנויות שונות אמרתי וכתבתי שרוח המקום החדש אינה מבטאת מספיק את גודלו של המפעל החינוכי שהבית מסמל, שהיה ה ב י ת והסמל של חניכי המוסד.  היום אנחנו יודעים שעמדה השקפה אידיאולוגית, בתהליך השיפוץ שבמרכזה מטרה מנוגדת לזו שהייתה ביסוד הקמתו של המוסד החינוכי, טשטוש מכוון של עברו המפואר. לכן אולי גם קשה למצוא מקום ללוח זיכרון.                                                      ב"הארץ" מיום חמישי 20.12.18, בכתבה על סגירת גלריית "הקיבוץ" בתל אביב, נכתב: "מתערוכת הנעילה לא נפקדה גם תגובה לגלגוליו של 'הבית הגדול' בקיבוץ משמר העמק. כן השיגור החינוכי  של האידיאולוגיה הקיבוצית בהתגלמותה ובנוקשותה. עבודתה של רות ליברטי-שלו ממחישה את התפוגגותה של האידיאולוגיה  בסדרה בת ארבעה דימויים דו מימדיים של המבנה שהתרוקן מתוכנו המקורי. ליברטי- שלו עצמה הייתה שותפה לשיפוץ מקיף של הבית והפיכתו ממוסד חינוכי לבניין משרדים".
נ.ב. הסרט שמושקו ואני הכנו (ויוקרן בוידאו בקרוב) נעשה כדי לתקן ולהזכיר מה באמת היה הבית למחנכיו וחניכיו ולבטא את הרוח והנשמה ששררו בו. היום, אני חושב (מה שלא היה חשוב לי בשעתו) שזה הסרט, שצריך להיות מוקרן בבית הגדול.

ככל הסטודנטים נתבקשתי גם אני להכין סקירה בת 10-5 דקות על כל נושא שאחפוץ בתחום התנ"ך. בעקבות הערותיו החוזרות של ספיר למשמע 'פרשות השבוע טוב' שלי: "שזה לא היה באמת", החלטתי לדבר על ההוכחות או חוסר ההוכחות לאמיתות סיפורי המקרא. נזכרתי במאמר של פרופ' הרצוג שקראתי ובו שלל את אמיתות חלק מהסיפורים המסופרים בתנ"ך. אישית, אני לא יכול לאשר או להכחיש, כי גם אני רק ניזון מהסיפורים המרתקים שגדלתי עליהם – כמוכם.
וכך קרא את דברי בקולו חברי, חיים:"רבותי המלומדים! לא אפתיע כאן איש כשאומר שהיום כבר ברור שעם ישראל לא שהה כלל במצריים, לא נדד במדבר, לא כבש את הארץ במסע צבאי ולא הנחיל אותה לשנים עשר השבטים". ואמשיך: "שהממלכה הגדולה של דוד ושלמה, לא הייתה כלל מעצמה אזורית, אלא ממלכה שבטית קטנה ". ואוסיף: " ואולי ארגיז אתכם בידיעה, שליהוה, אלוהי ישראל הייתה בת זוג ושהמונותיאיזם אומץ לא על הר סיני אלא בשלהי תקופת המלוכה. הארכיאולוגיה היא הכלי שלנו לאימות הסיפור המקראי. אבות הארכיאולוגים בארץ ישראל, שיצאו לחפור עם תנ"ך בידם האחת ומכוש בשנייה, למצוא חיזוקים ל"מפעל הציוני", נדהמו לגלות שביריחו, למשל, לא נתגלתה שום חומה, אותה (ככתוב) יהושע הפיל, לא נמצאו עדויות לכניסת עם חדש לכנען בתקופת ההתנחלות ובירושלים לא נתגלו ממצאים המעידים על תקופת הממלכה המפוארת של דוד ושלמה. הארכיאולוגיה גם לא מצאה עקבות של אברהם אבינו ויורשיו, אין עדויות וראיות לירידת עם ישראל למצרים או ליציאה ממנה ונמצאו אפילו פרטים לא נכונים כתובים בתנ"ך. הגמל, למשל, המוזכר בספר בראשית, בוית רק כאלף שנים מאוחר יותר, והפלישתים הגיעו לאזור מאות שנים מאוחר יותר מהנזכר בתנ"ך. אך כיון שעומדים אנו במעבר מ"בראשית" ל"שמות", מספר 'המשפחה' לספר 'העם' בפרשות השבועיות, ועוד נעסוק רבות באירועים שקרו בתקופת הנדודים במדבר, אסיים בקביעה שמהממצאים הארכיאולוגיים מהתקופה הרלוונטית, אין שום עדויות לנדידה גדולה במדבר סיני, לא נמצאו ראיות לכניסה מסיבית של בני תרבות שונה לארץ ישראל וגם לא ניתן להסביר למה באותה תקופה שממלכת מצרים שלטה בארץ ישראל ברחו בני ישראל ממצרים כדי… להגיע לטריטוריה שכולה בשליטת מצרים. יש עוד המון ספקות שהתעוררו במשך השנים בין הסיפור המופיע בתנ"ך לתוצאות שנחשפו בחפירות הארכיאולוגים. יש לי ספקות האם באמת כל מה שכתוב בתנ"ך אכן היה ובנוסף שאלה האם המחברים-הסופרים של התנ"ך, כדרך הסופרים, לא יצרו סיפורים גם מפרי דמיונם?  כי להם היה תפקיד מכריע בעיצוב הספר!  כך או כך, אני מאוד אוהב את סיפורי התנ"ך! בשל דרך כתיבתם המיוחדת של סיפורי החיים שלא נס ליחם, חוכמתם ואנושיותם.
אנחנו עומדים לפני חגיגות פתיחת השנה הלועזית החדשה: 2019 ! ואני מברך את כולנו ב happy new year-! או כמו שאומרים בספרדית: feliz ano Nuevo! ואצלנו, מה אומרים? לא אומרים – שותים ושמחים! עבורי, אין ליום זה משמעות מיוחדת שלושה חודשים אחר שחגגנו את ראש השנה העברי שלנו, המשמעות הממשית היחידה עבורי היא בשורת יום הולדתו של ירון.

"שבוע טוב"!

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.