"שבוע טוב" (375)

יום העצמאות          11.5.19  ו' אייר תשע"ט

צהלות החוגגים תמו, אורות הזיקוקים כבו, יום העצמאות ה-71 חלף. ראינו את הדר שובר עוד שיא אישי וכללי ולבנו רחב!. ראינו קיבוץ על אורחיו שמח ונהנה, החל מהמקום המרהיב, האווירת חג, דרך ההופעות. אשרינו שיש לנו מי שיודע  איך לעשות לנו חג.


בעיתון "דבר" ישן מצאתי רשימה המפרטת מה היו העמדות השונות ביישוב היהודי סביב הכרזת הקמת המדינה בימים שלפני ההכרזה: ראשית, הנימוקים בעד.
1. התכנית נותנת תחושת כוח ליישוב היהודי לכן זה הזמן להכריז על הקמת המדינה.
2. הכרזה רשמית תעניק למוסדות השלטון מעמד חוקי ומוכר כלפי פנים וכלפי חוץ. תאפשר הקמת צבא, חוק גיוס חובה, גביית מיסים ופעולות בסיסיות נוספות לצרכי התארגנות למלחמה.
3. בן גוריון ראה ב"הפוגה" אסון ליישוב, כי הערבים יוכלו לנצל את הזמן להתחזק. דחיה במועד ההכרזה עלולה להיות החמצה היסטורית לדורות.
4. במשך 30 שנות המנדט, הקים היישוב מסגרות פוליטיות וכלכליות שהוכיחו את היכולת לתפקד בזמן מלחמה ואת היכולת להקים מדינה .
והנימוקים נגד:
1. הכרזה על הקמת המדינה אחרי יציאת הבריטים מהארץ, תאפשר פלישת צבאות ערב לארץ והשתלטותם עליה.
2.  הכוחות היהודיים מותשים אחרי חצי שנת קרבות.
3. יגאל ידין (המפקד הרשמי של ההגנה) העריך כי סיכויי הניצחון הם : 50:50, תהיינה אבדות כבדות וסכנה לחורבן היישוב היהודי.
4. ארה"ב והאו"ם ביקשו הפסקת אש ודחיית ההכרזה עקב כאוס באיזור. ארה"ב הצהירה שלא תסייע למדינה  הצעירה וישראל תישאר בבידוד בין-לאומי.
5. גיוס צעירי היישוב מתנהל באיטיות ולא ברור אם הכוחות החדשים יוכלו להשתלב בלחימה.
וכיצד הוחלט? הממשלה הזמנית נקראה "מנהלת העם", מנתה 13 חברים מכל המפלגות והזרמים. על הקמת המדינה הוכרז לאחר ההצבעה במנהלת העם בה הוחלט ברוב של 6 (ובהם קולו של בנטוב) כנגד 4. שלושה חברי מנהלת לא השתתפו בהצבעה שניים היו נצורים בירושלים ולא יכלו להגיע לישיבה ואחד היה בחו"ל. ואז… נכנסו לסוגיית השם שייקרא למדינה שתקום. השיר "לשיחת קיבוץ" של עמנואל משקף גם את מה שהיה שם בישיבה. "בבחירת השם זמן רב התקשו, כל אחד הציע כל אחד הצביע…": השם "יהודה", נדחה. "ציון", נדחה. "ארץ ישראל", נדחה. כך גם "עבר". השם "ישראל" הוצע  על ידי בן גוריון בנימוק ש"ישראל" מופיע 2000 פעמים בתנ"ך.  אני מניח שיהיה ויכוח, על כל מה שנכתב כאן, אבל אני נצמדתי לעמוד אחד בעיתון מאז.
ואי אפשר לסיים בלי ברכת יום הולדת שמחה מחייכת לניני! האחת ויחידה ! שגורמת לנו לאושר עצום! ואהבה גדולה! איחולים ברכות וחיבוקים לך, להורייך ואחייך מכולנו!                                                                                                     "שבוע טוב"!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.