"שבוע טוב"(386)

27.7.19  כ"ד תמוז תשע"ט

השבוע, ביום א' חל צום י"ז בתמוז בהמשכו במשך שלושה שבועות נהוג להתאבל על חורבן בתי המקדש הראשון והשני (שהתרחשו באותו יום) ועל אובדן הריבונות היהודית בירושלים. אותם שלושה שבועות שיסתיימו בט' באב נקראים ימי בין המצרים. הסבר קצר: בי"ז בתמוז  פרצו הרומאים את חומת ירושלים לקראת שריפת בית המקדש. אנשים דתיים צררו לאותו תאריך כמה צרות יחד ומשייכים לתאריך זה גם את היום בו שבר משה רבנו את לוחות הברית בשל חטא עגל הזהב, יום בו מציינים את חטא המרגלים שהוציאו דיבת הארץ, ובתאריך זה בוטלו הקורבנות ונשרפה התורה בבית המקדש הראשון והועמד צלם בהיכל. דיני האבלות הולכים ומתחזקים לאורך שלושת השבועות הללו עד לשיאם שהוא ט' באב וכך נוהגים: נמנעים מתספורת, מגילוח, מהאזנה למוזיקה קצבית, מקיום מסיבות וחתונות. לא אוכלים בשר ולא שותים יין, לא מקיימים יחסי אישות, ויש כאלה שאינם מתקלחים ואינם מכבסים את בגדיהם. הדתיים מאמינים שבימים אלה השמיים פתוחים ל'תשובה' ויש לחזק את אהבת ישראל כדי לתקן את החטא הנורא של שנאת חינם שהחריבה את בית המקדש השני ואת ארץ ישראל. אנחנו החילונים איננו מודעים לכל המתואר לעיל.  בתקופה זו אין לימודים בישיבות ובאולפנות, זו תקופת ה'חופש הגדול' שלהם במשך זמן מה רבים מהם יוצאים לטיולים ומהם, גם יש שטובעים בכנרת ובים.

הבחירות יתקיימו בעוד 50 יום ונשאלת השאלה האישית במי לתמוך? שאלה שבימי 'הקולקטיביות הרעיונית' כמעט שלא נשאלה. היום ישנם בנו ממצביעי ליכוד דרך 'כחול לבן', 'עבודה', 'מרץ' ועד 'הרשימה המשותפת' ואני מניח שפה ושם ימצאו גם מצביעי 'העוצמה היהודית'. היתרון בתקופת הקולקטיביות הרעיונית בקיבוץ ובתנועה היה בכך שיכולנו לצבור כוח פוליטי, השפעה ואהדה בציבור הרחב מצד אחד, ומהצד השני תחושת אחדות וליכוד בתוכנו. כששני מרכיבים אלה היו קיימים מה הפלא שכולנו נרתמנו לפעילות נדרשת לקראת הבחירות. הניגוד בין האווירה בקיבוץ בבחירות לכנסות בימים עברו, לבין האווירה וההיחלצות של היום כל כך קיצוני, שכל מה שאני חושב הוא על הנוער שלנו, הבנים שלכם והנכדים שלנו. לאיזה סוג של "בועה" אנחנו מחנכים אותם, מה מידת החשיבות, להשקפת עולם ולנעשה סביבנו. בלי כוח פוליטי האם  תהיה לנו השפעה ואכפתיות על גורל החברה והמדינה? מילים גבוהות במציאות עלובה. זה אולי נושא ששווה לדון ב- 2030. עלינו להבין שרק לשים פתק בקלפי זה לא מספיק והפגיעה בנו בוא תבוא אם לא נתפוס זאת ונסתפק רק בחיים טובים  ובנוחיות מירבית.

וברכות לספיר ליום הולדתו. לפעמים כשאני שומע אותך אני מדמה לשמוע את דברי אבא שלי. שטחי העניין, יכולת ההעמקה וכושר הביטוי. אל תשתנה! תמשיך לקחת מבט כולל, גם בקצת ריחוף. המעורבות שלך והאיכפתיות שלך כבר מורידות אותך לקרקע המציאות.
נאחל לך המון עניין בכל שאתה עושה. בכל עיסוקיך! במעשיך ובמחשבותיך! ושהכל יהיה רק בשמחה!!
אהבה שלנו והגאווה שלנו תמיד ילווך!

 

"שבוע טוב"!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.