"שבוע טוב" (392)

31.8.19   ל' אב תשע"ט

פרשת השבוע "עקב" קובעת שאם יקיימו בני ישראל את מצוות אלוהים הם יזכו בברכה ממשית, ברכה חומרית. במילים אחרות הקפדה על מצוות האל, תזכה את עם ישראל בשפע חומרי המחכה להם בארץ. והיה ואם לא תעשו כמצוותו תיהפך הארץ למדבר. הקב"ה מבטיח לעם את ההבטחות הגדולות האלה בתנאי אחד: שיאהב אותו! אלוהים אינו מצפה שהעם ינהג כראוי משום שנתגלתה לו איזו אמת חדשה, או שזכה להארה מבריקה, או משום שהוא רוצה להודות לו על הניסים שעשה לו מאז יציאת מצריים. הוא מצפה  שיתנהג כמצופה משום שהוא עומד לקבל בתמורה הטבות חומריות. (ומי לא מצפה להטבות חומריות?). אבל יש בפרשה פן נוסף מוצנע והוא 'הדוגמה האישית' של משה. משה חוזר ומתריע לבני ישראל שלא יתפארו בהצלחתם ושלא יאמרו: "כוחי ועוצם ידי הם שעמדו לי". במילים אחרות : שמרו על צניעות וענווה! אלא שמשה עצמו לא תמיד נותן דוגמה אישית למידת הענווה שלו כשהוא מרבה להלל את עצמו, איך הוא הציל את העם פעם אחר פעם מכליה.  מבקריו אומרים, שהצניעות אינה יאה אלא לגדולים באמת, שאם לא כן הצניעות הופכת לגאווה. אבל ביחס למשה, הם אומרים, שהוא אחד ויחיד וגאוותו בהשיגיו היא סוד צניעותו וענוותו.

מחר תיפתח שנת הלימודים תש"פ  (2019-2020).
זיכרון מלפני 80 שנה:
"ה-1 בספטמבר של שנת 1939 (לפני 80 שנה בדיוק) היה היום לו חיכיתי בכיליון נפש, חסר סבלנות כבר חודשים ארוכים. ב-1 בספטמבר 1939 נפתחה שנת הלימודים ואני עליתי לכיתה א'. אני ועוד 11 ילדים.  עכשיו אלמד לקרוא ולכתוב, יהיה לי קלמר משלי, עפרון משלי ואפילו מוחק. היינו מאוד נרגשים ומתוחים וכשנכנסה המורה, שקראו לה דשה, תקפנו אותה במטח של שאלות, שנדמו רק כשאמרה בקול שקט: "ילדים, שקט בבקשה, אתם נכנסים היום לכיתה א' ובכיתה א' אי אפשר לדבר כולם ביחד" והוסיפה לכך הסבר נרחב, שמהיום אנחנו כבר ילדים גדולים והיא מצפה מאתנו שנתנהג יפה ונהיה אחראים בלימודים ועוד אמרה כמה משפטים, שמרוב התרגשות, אושר ושמחה אני לא זוכר. אבל אני זוכר שהדבר הראשון שלמדנו לקרוא ואחר כך לכתוב היה "שלום כיתה א'" וגם "אבא" ו"אמא" ושאני התעצבנתי כי ה"מם" של אמא לא יצא יפה. בסוף למדנו לכתוב כל אחד את שמו ושוב התעצבנתי בגלל ה"מם" של עמרם". מדי שנה, כשאחד מנכדינו עולה לכתה א' אני מספר את סיפורי. השנה הסיפור מוקדש לרומי, עם ברכה מיוחדת, העולה לכתה א'.
ברכות ואיחולי הצלחה לכולכם לפתיחת שנת הלימודים החדשה, שתהיה לכם שנת לימודים מוצלחת ומהנה, שתרבו דעת ובשמחה! לכם: אן, אורי, מאי, ניר, גלי, לי ורומי בבתי הספר, לתום ושני בגנים ולתומר בפעוטון. באהבה גדולה!.

"שבוע טוב"!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.