"שבוע טוב" (394)                 

14.9.19   י"ד אלול תשע"ט

פרשת השבוע שופטים נפתחת במילים: "שופטים ושוטרים תתן- לך בכל שעריך… ושפטו את העם משפט צדק". למרות שהפרשה פותחת בהגדרת  תפקידם של השופטים והשוטרים, הנושא המרכזי בה הוא דווקא מעמד הכוהנים, המעורבים גם בתפקיד השופטים וגם בתפקיד השוטרים. באותם הימים הפרדת הרשויות לא הייתה חד משמעית, דרך המסופר בפרשה מוצבים גבולות למעורבותם בחיי העם. אתייחס לקטע בפרשה שלא מרבים להתייחס אליו: תחום הגיוס לצבא. על הכוהנים הוטל לברך את המתגייסים החדשים היוצאים למלחמות ולעודדם. בחרתי להאיר עניין זה, בגלל שני נכדינו, ספיר ומור, עומדים לפני גיוס בחורף תש"ף. הכוהנים משתפים פעולה, בנושא זה, עם השוטרים. בפועל, השוטרים מגייסים והכוהנים מברכים ומלהיבים ורק אחרי ברכותיהם ועידודם חוזרים השוטרים וממינים אותם ליחידות השונות.  בתורה – הכוהנים מעניקים פטור מהשירות בצבא לכל אלה: שהחלו בבניית בית שטרם חנכו, נטעו כרם ולא חיללו, ולזה שאירש אישה ולא לקחה, ופטור אחרון, לירא, המפחד ורך הלבב. בנימוק שלא ימיסו את לב אחיהם חדורי האומץ. ואיך מקבלים פטור היום? מצהירים על דתיות או על סעיף נפשי או על פציפיזם ולרוב די בזה כדי לקבל פטור.

משהו מעולם אחר לגמרי:
לא פעם אנחנו מדברים בינינו ותוהים איזה ספרים קוראים נכדינו, אם הם בכלל קוראים ספרים או שהסלולרי, הטבלט, המחשב ושאר מכשירי הדור העכשווי עונים על צרכיהם ומספקים את יצר הקריאה הטבעי כ"כ לילדים ובני הנוער. ולא פעם אנחנו תוהים איזה סיפורים/אגדות מספרים להם הוריהם. השבוע נזכרתי באחד מהסיפורים, על  מגלי ארצות שהיו לגיבורי ילדותנו וביניהם הסיפור על מגלן, האדם הראשון שהקיף את העולם במסע באנייה.. האניות לא שטו אז על פחם ולא על דלק אחר, הן היו ספינות מפרשים ושטו באמצעות הרוח.


ב- 21.9.1519, לפני 500 שנה בדיוק, יצא פרדיננד מגלן, (1480-1521) למסע שהחל בדרום ספרד דרך חציית האוקינוס  האטלנטי נסיעה לאורך חופי דרום אמריקה בחפשו דרך מעבר לאוקינוס השקט. הוא גילה את המיצר הארוך, העקלקל והמסוכן (כ600 ק"מ) שהביאו בואך האוקינוס השקט. מצפון למיצר קצה יבשת אמריקה ומדרומו ארץ האש. כשיצאו לאוקינוס, במשך חודשים שטו הספינות מבלי לדעת לאן תגענה. כעבור שנה וחצי הגיעו לפיליפינים ואז ידעו שהשלימו את חציית האוקינוס השקט לראשונה. כעבור חודש  ירד מגלן מהאנייה כדי לעזור לאחד המנהיגים של האי במלחמתו עם תושבי אי אחר ושם, כשצעד במים רדודים פגע בו חץ מורעל והרגו והוא בן 41 שנים. מי שהשלים את המסע היה אל-קאנו,  קברניטה של "ויקטוריה", אחת מחמש הספינות שיצאו להקפת העולם. לאחר תלאות קשות שפקדו את הספינה והצוות, ב- 6.9.1522,  שלוש שנים אחר שיצאו להפלגה הגיע אל קאנו חזרה לנמל בספרד, ועמו 18 אנשים, שהם היו האנשים הראשונים שהקיפו את העולם. הדמות החשובה במסע, מסתבר, היה צעיר ונציאני אחד שהצטרף למסע כנוסע פשוט והפך לעוזר נאמן למגלן, שכתב את יומן המסע. המיצר הקרוי על שמו עד היום. הסיפור ששמעתי מאבא על המסע הראשון סביב העולם ריתק אותי, וכן הסיפורים של ג'יימס קוק  (הקוטב בדרומי) ושל אמונדסן (הקוטב הצפוני והדרומי) ועוד, גם הם היו מגלי חלקי עולם לא מוכרים ולא ידועים.
השבוע יצאה מגריניץ' ספינת פאר ועליה 1500 נוסעים ואנשי צוות ל"הקפת עולם אולטימטיבית" לזכר המסע ההיסטורי של מגלן, אירוע שלא נשכח.

"שבוע טוב"!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.