"שבוע טוב" (410)

4.1.2020   ז' טבת תש"פ

עוד קצת לסיכום ימי חנוכה…כבר לפני כ-150 שנה חוקרי דת שמו ליבם לכך, שסביב היום הקצר ביותר בשנה מתקיימים בתרבויות שונות חגים שבמרכזם האש. הם שייכו זאת לאלים השונים וסברו שכמו שצמחים בטבע קמלים בחורף, ובבוא האביב חוזרים מאוששים לחיים, כך גם האלים . אני מניח שאם היו פסיכולוגים בימים ההם, ודאי היו קובעים שהאדם לוקה בחרדות עקב התקצרות שעות היום. לאדם האש נתנה גם אור וגם חום, האש ה"נותנת" היוותה תחליף לשמש. ידוע שחג המולד ב- 25.12 יושב על חג רומאי עתיק הקשור לאש גדולה שהוא חג הולדת "אל השמש". איך חג החנוכה מתקשר לחגי האש האלה? הרי לוח השנה שלנו מתנהג על פי הלוח הירחי בעוד שהלוח הלועזי מתנהל על פי הלוח השמשי. אנחנו זוכרים חגיגות חנוכה שנערכו בסוף נובמבר. ההסבר לכך הוא, שבמקורו לא כלל חג החנוכה הדלקת נרות. רק בימי הורדוס החלו בטקסי הדלקת הנרות (שמן) כי הורדוס רצה לחקות את מנהגי העמים השכנים שחגגו את הולדת אל השמש בהדלקת אש גדולה. הוא לא יכול היה לשנות את לוח השנה הירחי, אך דאג שחג חנוכת הבית (מקדש) יצוין בזמן בסמיכות לחגי העמים ויכלול הדלקת אש. דרישתו להוסיף את אפקט האש לא נתקלה בהתנגדות כלשהי, כי ממילא כבר נהגו לחגוג את חנוכת הבית. ומאז… נהיינו ככל העמים.
הגענו ל – 2020 ואני בטוח שחגגתם ושמחתם כהלכה בשתייה ובעליצות.  עבורנו, ואני לא נלאה מלחזור על כך מדי שנה, השנה נפתחת עם יום הולדתו של ירון והשנה במיוחד עם שינוי גרפי של הקידומת ל- 60. ביהדות אומרים שגיל 60 הוא מחצית החיים, בימינו אומרים שה-60 הוא ה-40 החדש.
בכל היבט שהוא, היום הזה ראוי לברכה גדולה. בהגיעך לגיל, כשהכל עדיין נראה טוב, הכי טוב!  התכוונתי להכין לכבודך. לא ספר, לא קונצרט חגיגי, לא מפת הורוסקופ תואמת גילך. ואפילו לא הרצאה על "מה מצפה לאדם בגיל 60", בתחום בריאות הגוף והנפש, אלא סרט בו אתה הגיבור – אך לא עלה בידי בינתיים. ב'משנה' כתוב: "בן 60 לזיקנה" ומוסיפים מיד "שאין זקן אלא מי שקנה חכמה"  ואני אומר בנוסח שלי: יש מאחוריך עבר מרשים ולפניך עתיד מבטיח. המשך להאמין ולחלום בגדול ותראה שהמחר יהיה טוב יותר מהאתמול. שיהיו לך ימי שמחה וצחוק, עניין, סיפוק והתחדשות. כל ה"פראזות" האלה אינן לקוחות מ"הוראת יום" ואם תתעכב על כל אחת מהן תראה כמה הן משמעותיות.   כמובן שבראש כל האיחולים האלה עומד הציווי המרכזי: שמור על בריאותך! הגעת לגיל שהרופא הוא לא אויב, המזרק אינו כלי נשק, הכדור הכימי בא לעזרתך והאחות היא באמת רחמניה.
מזל טוב לך ולמשפחתך ההולכת וגדלה, הרבה אושר ונחת ב'מחצית השנייה'
שתבוא עליך לטובה! מאתנו באהבה גדולה ומכל המשפחה!
"שבוע טוב"!

 

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.