"שבוע טוב" (414)

1.2.20   ו' שבט תש"פ

"זיכרון זה לא רק נוסטלגיה –  זיכרון הוא גם פרספקטיבה" (אמנון ארבל)

ואין משפט מתאים יותר לשקף את תערוכתו של גיא שפירא בפרוס יום ההולדת ה- 98 של הקיבוץ. ואני רוצה להודות לו על החוויה. הרבה מחשבות התרוצצו בראשי בעת שצפיתי בה. וככל שצפיתי יותר בצילומים, חשבתי שהחקלאות, עבודת האדמה, היא ערך יסוד בחיי קיבוץ בפרט ובחיי מדינה בכלל. בעקבות התערוכה חזרתי שנים אחורה לראות בעיני את השדה את הרפת, הדיר והלולים, המטע והפרדס, כשהם מלווים בזיכרון דמויות של חברים רבים, שזו הייתה מלאכתם שהיו כה גאים בה. שעל פי אופי עבודתם יצרו כאן ביטחון והגנה שהביאו אותנו עד צה"ל ויצרו תרבות. תרבות  של שירים ומחזות, כתבו ספרים, צילמו וציירו, ותיעדו את מה שעושה להם כפרטים וכחברה כיבוש האדמה הזה. העבודה הקשה, מאור החמה עד צאת הנשמה (כמו שאבא היה אומר לי בהסבריו למה הוא מגיע מהמטעים רק ללוות אותי לבית הילדים בערב).עבודת ידיים אישית המשתלבת בעבודת צוות, של החקלאים כולם באופן יומיומי, שבועי, חודשי ושנתי. עבודה שהייתה כל כך ערכית וכל כך חברתית, העבודה הזו בחקלאות היא זו שגרמה להם (למייסדים) ליצור השקפת עולם ואידיאולוגיה קיבוצית ייחודית שהייתה נחלת כ ו ו ל ם. היום שאנחנו כבר איננו חיים מהחקלאות ורבים בינינו עוסקים במקצועות מהם ברחו הורינו אל עבודת האדמה, אל "כיבוש הקרקע" כפי שקראו לכך. והנה, בא גיא ומראה לנו שהחקלאות אינה נוסטלגיה שהיא גם פרספקטיבה, זורק את מבטינו אל הקסם, היופי והערכים שעדיין צפונים בעבודת האדמה. במילים המעטות שכתב ביטא זאת כך: "החקלאות היא דרך חיים". וצילומיו אומרים: "העבר לא מת העבר עוד לא עבר!". אני שולח לכם את הסיפור הקצרצר שכתבתי ושלחתי לגיא ששמו:
החקלאים
הם היו אנשים שתמיד שאפתי להיות אחד מהם – החקלאים.
תמיד ראיתי אותם כצמדים: מאיר ורמי, אלישע וזיוה, לובקה וז'ניה , אוקה ובקר, מאיר וסבק, גנייק ופרוייקה, יוסקה וצבינג'י. הם הבינו דברים נשגבים, כמו להביט על המוחרקה ולדעת אם יירד גשם, להביט על הלבנה, אם יש לה הילה או אין לה הילה ולומר בביטחון אם מחר יהיה חם, או להביט בגודל נחירי הפרות ולדעת אם לפרה יש הרבה חלב או מעט.
אנשים מופלאים החקלאים האלה..  הם נראו לי תמיד אנשים צנועים מאוד, בוטחים במעשיהם, שלווים, שקטים, אנשים חושבים, רציניים, אנשים שאי- אפשר להפתיע אותם, אנשים שכאילו ראו כבר הכול, חוו הכול ומכירים הכול.
רבות הרהרתי בהם ובייחוד שבהם. אולי כי הם יודעים שלא הכול תלוי בהם, שלא הם המחליטים הבלעדיים, שכל- כך הרבה תלוי בגורמים שאין להם שליטה עליהם כמו: מזג האוויר, טיב האדמה, איכות הזרעים, מכת המזיקים והמחלות. אלה האנשים שמשלימים עם כך, שלא הכול תלוי רק בהם, בהחלטותיהם ובמעשיהם.
הם מבינים וחיים  את הברית לה הם שותפים: התלות בין האדמה לשמיים.

רק ספיר נענה להזמנתנו לשמוע, ביום הולדת לקיבוץ, במועדון, על החברים שהמציאו והקימו את הקיבוץ, על החברים והבנים שנפלו בדרך, על אלה שהלכו לעולמם.      אכזבתם אותנו ואני לא יודע על מה זה צריך להעיד. על חוסר עניין? (אפילו משפחתי?) על חוסר התייחסות לעבר? עליכם? עלינו? לא פעם ולא פעמיים כתבתי על כך שלא "סופרים" את הזקנים ואולי לכן גם לא נוח להעלות את זכרם ולשמוע על פועלם. תקשיבו לסיפור מימים בהם כן ניתן כבוד גדול ומיוחד לזקני המקום.  כשהדר היה בכיתה ד' או ה' המורה הסבירה להם שצריך לעשות 'מעשים טובים' ושלחה אותם זוגות זוגות למצוא ולקיים 'מעשה טוב' בחצר הקיבוץ. היה זה יום חם מאוד, שמש יוקדת ומעיקה. כל מי שיכול היה, בצהרי יום, הלך לחדרו. הדר ורותם (הרפז) חדורי משימה הבחינו לפתע שעל המדרכה ממערב לחדר האוכל, משרכת דרכה בכבדות שרה לין (בת 70+) בידה מקל הליכה ולראשה כובע רחב שוליים. "לאשה הזו נעשה 'מעשה טוב' ונעזור לה". חשבו, ונגשו אליה, רותם הסירה את הכובע מראשה והדר נטל את המקל מידה וכך ליוו אותה בתחושת אושר של ביצוע המשימה עד ביתה. שם החזירו לה את הכובע ואת המקל. היא לא הייתה מסוגלת אפילו לומר להם תודה רק חייכה אליהם. בערב פגשה את דשה וסיפרה לה על החווייה הקשה שעברה ואמרה לה שחשבה, בהגיעה לביתה, שאלו הן נשימותיה האחרונות.
ואם בהדר עסקינן אני רוצה לברך אותו (ואת צוותו) ולהודות לו על חג הקיבוץ שהיה לי חג שמח!!! ומהנה.

"שבוע טוב"!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.