"שבוע טוב" (420)

זיכרון הוא לא רק נוסטלגיה, זיכרון הוא גם פרספקטיבה.

14.3.20    י"ח אדר תש"פ

פרשת "תצווה" עוסקת בהסדרי עבודת הקודש במשכן ובמעמד הכוהנים ואומר הקב"ה : "ועשית בגדי קודש לאהרון אחיך, לכבוד ולתפארת". כמובן שעיקר ענין המפרשים עוסק בבגדים, בהדרם, בצבעם באבני החושן שעליהם וכיו"ב. אתייחס לא למילה "תפארת" אלא לצירוף המילים "כבוד ותפארת" שבעיני הם שונים מאוד זה מזה ואף רחוקים אחד מהשני כרחוק מזרח ממערב, למרות שהם כתובים כאילו הם זהים. "הכבוד", לטעמי, מבטא את עצמיותו של האדם, פנימיותו, נפשו וגופו, כאביו ושמחתו ומעשיו. ואילו ה"תפארת" מתייחסת לכל מה שמחוץ לגופו, היינו: ללבושו, לדירתו, למכוניתו ובמותגים הצצים כפטריות. הפרשה איננה מתמודדת עם הניגוד שבין שני המושגים ו"בורחת" אל התפארת, התפאורה וההתפארות שבדרך כלל ההמון נמשך אליהם: לעסוק ב"אופנה", בנוצץ, במושך את העין, בבגדים המפוארים והחומרים מהם הם עשויים. הסקרנות הטבעית מוליכה לנראה ולמוחשי. הרבה יותר קל לעסוק בהם מאשר בבעיות "הכבוד", בעיות הגוף והנפש ןמימוש יכולתו של האדם.  שנאמר: "בשביל תפארת די להתלבש במחלצות, בשביל כבוד, צריך לעבוד!".
להלן תגובת אורי ושגית על ה"שבוע טוב" (417) בו התייחסתי גם ל- "2030":
… "השבוע טוב" שלך היה נושא עליו שוחחנו במשך לא פחות משלוש פגישות לאחר איסוף החומר ממעגלי הדיונים שהתקיימו בקיץ. בזמנו, הצוות התלבט בשאלה האם לעצור את המתווה שהוצג לחברים (בו הודגש כל הזמן הנושא של קבלת החלטות פרקטיות) ולהתעכב על שאלות המהות, העיקרון לפיו אנו חיים, האידאה שלא בטוח שכולם מבינים (או יותר נכון להגיד בטוח שלא כולם מבינים). בסופו של דבר, הוחלט להתקדם במתווה עליו הצהרנו בתחילת התהליך משתי סיבות עיקריות – סיבה ראשונה היא מחשש שנאבד את הציבור שלתחושתנו קצת מאס מדיוני חזון, ויש רצון לקיים הפעם תהליך בו נטפל בנושאים פרקטיים  – שמתייחסים ליום יום, אולי הם יכולים להיות נושאי "ועד בית", אבל בעצם הדיונים עליהם לא נוכל להתחמק משאלות המהות שיעלו בעקבותיהם. כשהתחלנו את התהליך הנוכחי, אחת ההערות ששמענו שוב ושוב הייתה: לא עוד פעם דיבורים ודיוני חזון ללא תכלית. תביאו לנו נושאים למימוש החזון ולקבלת החלטות אופרטיביות לגבי חיינו המשותפים. לפני חמש שנים בערך קיימנו תהליך ענק שבסופו הצהרנו על חזון משותף לכולנו ומטרת ה-2030 הוא ליישם את החזון עליו הסכמנו…"

ולסיום ברכה חמה לנואי – נכדתנו הראשונה  –  ליום הולדתה. הרבה שמחות בגידול הבנות עם איתן, קרין ירון והדודים! אוהבים אותך, כל המשפחה הגדולה שלך ובייחוד אנחנו הסבים ואת יודעת למה.
"שבוע טוב"!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.