"שבוע טוב"(422)

זיכרון הוא לא רק נוסטלגיה, זיכרון הוא גם פרספקטיבה.

28.3.20   ג' ניסן תש"פ

לפי המסורת היהודית, במשך כ- 200 שנה, במאות השנייה והראשונה לפה"ס,  בתקופת בית שני, ההנהגה הרוחנית של העם הורכבה מזוג חכמים ולכן נקראה "תקופת הזוגות" חמישה זוגות בחמישה דורות הנהיגו את העם. הזוג האחרון שבהם היו הלל ושמאי ומכאן אתחיל את ברכתי למיכל עם היבחרה למזכירתנו. מיכל היא שמאי כבר שנים רבות וכמובן שאימצה לעצמה את מאמרו של שמאי המחמיר: "עשה תורתך קבע, אמור מעט ועשה הרבה, והווי מקבל את כל האדם בסבר פנים יפות". ואת אמרי הלל הזקן: "אוהב שלום ורודף שלום (ממש מר"צ!) ואוהב את הבריות…". לא אכנס לקשייו של התפקיד אליו נבחרת, מה גם שלך, יש קושי נוסף להגשים את מה ששלום יקירנו, אישך, לא השלים. קרוב לוודאי שהרגשה זו תלווה אותך כל שעה וכל יום. וטוב שיהיה לך עם מי להתייעץ. אנחנו  כמובן, נעמוד לימינך ונעזור לך לבקשתך!.
אבא שלי היה אומר לך: "עלי והצליחי" ומוסיף: "חזקי ואמצי"!. אני אחריו!

…"6000 איש כבר מתו במגפה. לא נשמע בעיר רעש מלבד צלצול פעמוני הכנסיות יומם ולילה. משפחות שלמות בנות 10-12 נפשות נפטרו יחד, הלילות אף שניתארכו, לא היו ארוכים מדי לקבור את כל גופות הנפטרים במשך היום…" כך תיאר סמואל פיפס ביומנו את המגיפה באנגליה ב1665. תיאור מעביר חלחלה. היום העולם מצוי במגיפה אחרת גלובלית ומאיימת על כל העולם ושונה מזו המתוארת.
הכותרת של הרשימה בעיתון : "עד הקורונה בכלל לא הרגשתי זקן"  משכה את תשומת לבי ומחשבותי לגבי דרכי והרגשותי סביב המגיפה. אני חש ששמו עלי סטיגמה כלשהי, שאמנם נובעת מכוונות טובות אך אינה לרצוני. היא מעמידה אותי בתיוג של אדם חסר ישע הזקוק להגנה, שאינו יודע לשמור על עצמו ולהתנהל כאחד האדם. שאינו מסוגל לקחת על עצמו אחריות אישית. אז קודם כל מבודדים אותו, פן… אך הכוונות הטובות לא נותנות כלים להתמודד עם הבידוד הזה, על ההשלכות הנפשיות העלולות לצמוח מהבידוד, מהיאוש, העובדה שדואגים למחסורי הגוף במזון ותרופות לא נותנת תשובה לנפש, למחשבות הקשות שרצות במוח, עד דיכאונות. עד גרימת נזק בלתי הפיך.  אדם צריך לראות בני אדם ובני משפחה במיוחד, מישהו מכוון אותם לכך? למה שהנכדים והבנים לא יבואו לביקור-  שלא ייכנסו הביתה, שרק יקראו לך למרפסת וישוחחו אתך ממרחק של 2 מ' כמה רגעים? או אלה שאתה/ם חשובים להם? והם לך/ם? נכון, שצריך לבודד קבוצות סיכון אבל במינון, במידתיות. מודה, שאינני מרגיש תמיכה חברתית כי "הוציאו" אותנו מהמשחק  ואף אחד לא חושב מה הזקנים כן יכולים לתרום, לעשות. בגילי כבר אפשר לומר שיותר אנשים מתים מבדידות ותופעותיה מאשר ממגיפות. אני מודה שקשה לי עם כך שמביאים לנו האוכל או שאינני יכול לבוא לכלבו כמימים ימימה ולפגוש את חברי (למרות שאני מאוד שמח שמיה אימצה אותנו בחום ודואגת לנו). מטריד אותי מאוד מי דואג לחוסן הנפשי-חברתי של הבודדים והמוגבלים שאין להם בנים בקיבוץ. ולכל הצעירים שגם הם יהיו פעם זקנים כדאי כבר היום להתחיל לחשוב על כך, כי עלולה להיות מגיפה או בעיה קריטית אחרת בחייהם. והערה  אישית: אתם יודעים שכל עוד יש לנו את "שיר השירים" שלנו, נעמוד בכל בזכות עצמנו ובעזרתכם, כל משפחתנו הנהדרת.

ועצה שימושית לימי ה"סגר": כשאתם יושבים ימים שלמים בבית, כבר נמאס לכם מהטלוויזיה, וקצת התעייפתם מ"פוזת" הקריאה או האזנה למוזיקה. אני מציע לכם להתחיל לכתוב! תתחילו מתיאור אירוע בלתי נשכח מעברכם, תספרו אותו בכתב! הכתיבה תיתן לכם עיסוק נוסף ומימד נוסף. תנסו!
ואם תרצו הדרכה ב"כתיבה יוצרת", כפי שקוראים לזה, בשמחה אדריך אתכם.

"שבוע טוב"!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.