"שבוע טוב" (431)

"זיכרון זה לא רק נוסטלגיה  –  זיכרון זה גם פרספקטיבה"
30.5.20   ז' סיון תש"פ

סעודת סיום הקורונה המשפחתית גרמה לי להרגשת אושר. היוזמה, הביצוע ועצם הרעיון הסבו לי הרבה שמחה ונחת. כמובן שבתוך הכלל הגדול, היו גם רגעים ייחודיים כדוגמת זה שנינתי, תותו, בקשה אותי שאבוא איתה לעפולה (לעלות לבקתה למעלה) ואחרי סיור מקיף בה, כמעט נסענו גם לחדרה (הבקתה הקטנה) כשהיא זו שמסבירה לי את מה שיש שם כאילו אני הילד. אתם יודעים, שאני בררן גדול בענייני אוכל והתקשיתי לבחור מהמאכלים הרבים שהכנתם. ניגשה אלי ליאן והציעה לי פיצה. אני קובע שזו הייתה הפיצה הכי טובה שאכלתי בחיי!  כבר אכלתי פיצות בכל העולם ישר מהתנור מצ'ילה, ועד איטליה. כזו… לא הייתה. אבל ההנאה הגדולה ביותר שלי הייתה לעמוד/לשבת ולצפות בכולכם נינוחים, שמחים על סף צוהלים (מור המצהיל). תבורכו כולכם!!!

השבוע התחלנו לעסוק בפרשות החומש "במדבר". ספר המכונה גם "ספר המספרים" כיון שהוא מתחיל במפקד האוכלוסיה פעם נוספת תוך שנה וחודש. בתורה אין ציון תאריכים בדרך כלל אך הפעם כתוב במפורש: המקום הגיאוגרפי  של המפקד – מדבר סיני. המבנה בו התקיים – אוהל מועד. התאריך הוא: האחד לחודש השני (אייר) בשנה השנייה ליציאת מצריים. המפקדים הקודמים היו אחרי יציאת מצריים, אחרי חטא עגל הזהב ועכשיו, עם הקמת המשכן. רש"י מסביר שאלוהים סופר את העם לעתים קרובות מתוך אהבתו לעם. כשאוהבים, סופרים שוב ושוב את "האוצר" שיש לנו. כיון שהסיפור מוכר לכם מכתה ג' אכתוב על שני ביטויים המוזכרים בו: הראשון, קצף! ("ולא יהיה קצף על עדת בני ישראל") קצף הוא אחד מששה סוגי הכעס: כעס, זעם, חמה, חרון, אף וקצף. הכעס הוא הדרגה הנמוכה מכולם כי לרוב הוא מתמצה בדברי נזיפה או גינוי. חכמים אומרים שיתר הסוגים אינם נאמרים אלא ניכרים בפניו של אדם: הזעם ניכר בעיניים (מבט זועם), חרון ניכר באף (חרון אף), חמה ניכרת במצח, כשהדם עולה לראש, והקצף יוצא מהפה ואין יכולת להסתירו. משום כך זוכה כעסו של אלוהים במילה הקשה ביותר, "קצף"!
והביטוי השני הוא השקל! "… בשקל הקודש תיקח עשרים גירה השקל" השקל במקרא מבטא יחידת משקל. 'שקל הקודש' שווה למשקל של עשרים גרה. גרה מתכוון לגרגר חרוב. רק במאה השביעית לפני הספירה החלו להשתמש במטבעות כאמצעי חוקי. והמילה שקל כיחידת משקל בתקופת המקרא, מקובלת היום כמטבע.

השבוע חגגנו את חג השבועות בתבנית קורונית, ז.א. ללא התקהלות. אז כמה מילים על שמות החג: חג השבועות הוא השני מבין ה"רגלים". החג נחוג חמישים יום לאחר ליל הסדר, המציין את 'יציאת מצריים' מעבדות לחירות.
לחג השבועות שמות אחדים, שלכל אחד מהם פנים ייחודיות:
חג שבועות: סיום ספירת העומר שמתחיל תמיד בו' סיון ונמשך שבעה שבועות.
חג הקציר: מקורו בעבודת החקלאות ובקשר לאדמה.
חג הביכורים: על שום העבודה בבית המקדש שהיו מקריבים בו קורבן לחם מיוחד מביכורי החיטה שנקרא "שתי לחם" או "לחם תנופה".
חג מתן תורה שם הנותן ביטוי למשמעות הדתית וכיון שקוראים בו את 'מגילת רות'.
חג שבועות הפך לחגם של המתגיירים ולכן כונה גם חג החסד.

"שבוע טוב"!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.