"שבוע טוב" (435) 

 "זיכרון זה לא רק נוסטלגיה  –  זיכרון זה גם פרספקטיבה"

27.6.20   ה' תמוז תש"פ

אחרי שחדלו לרחם עלינו, "ילדי השמש", על סבלנו הרב בלינה המשותפת, אחרי שהתברר שרובנו מאושרים ושמחים, ויצאנו בריאים בגופינו ובנפשנו, החלו, לאחרונה, לטפל בסבל האימהות שמסרו את ילדיהן ל"משטר" הקיבוצי. לא הייתי מגיב, אלמלא העובדה המרגיזה שה'חוקרים' ו'החוקרות' מתעלמים לחלוטין ממציאות החיים הסביבתיים של אותם זמנים, הדור 'המותקף' בכל אלה, הוא דור שפעל באילוצים קשים, שעשה וויתורים אישיים ענקיים כדי להגשים את רעיונותיו וחזונו ולא רק בתחום החינוך. כאחד הילדים שגדל בדרך החינוכית ה'נלוזה' וכהורה, שגידל בה את חמשת ילדיו, ברצוני להבהיר: אין בכלל ספק שהשיטה החינוכית הקרוייה: "החינוך המשותף", נהגתה והונהגה  כתוצאה ממצוקה גדולה שתחילתה דווקא בבעיות הביטחון. היה צורך למצוא מקום שמבטיח את שלומם של הילדים מיריות והתקפות הערבים כמעט מדי לילה, שום אוהל או צריף בהם גרו הוריהם לא יכול היה לתת מענה לכך, ובמצוקה הכלכלית הקשה הוחלט לתת עדיפות לבניית מבנים לילדים, שכונו 'בית ילדים' בהם יגדלו יתחנכו וילמדו בבטחה ויתנו שקט נפשי להוריהם.. במציאות זו של אין ברירה בגלל קשיים כלכליים  החליטו גם שהכל יהיה משותף לכולם: המקלחת, חדר האוכל, הקומונה, בה הבגדים הם של כולם, ומכאן שמה, הרכוש ופתרון בדיור ובשיכון –  "הפרימוס". היה זה דור, שכל הגיגיו ומעשיו היו רוויים באידיאולוגיה ציונית- סוציאליסטית, שלמענה עזבו את בית הוריהם המסודר, עלו לארץ, עבדו את אדמתה והקימו את הקיבוץ. במציאות הקיימת בארץ ישראל, הם חיפשו ונתנו מענה למצוקות המשפחות המעטות ולילדיהן הקטנים ויצרו את שיטת החינוך שכונתה 'החינוך המשותף'. כך נוצרה "הקבוצה" (וזכינו ל-12 אחים ואחיות אמת), "חברת הילדים", "שיטת הנושאים" בלימודים ועוד.

בתי הילדים, בהם רוכזו ילדי הדור השני היו בנויים לתפארה לעומת אהלי/צריפי/חדרי ההורים, והיה בהם כל הנדרש לגידולם ואף אחד לא ערער או הרהר על כך. אפשר להזדעזע היום  בשנות האלפיים איך הם 'הפקירו' את ילדיהם או לא שעו לרגשות האמהות ואפשר להמשיך ולהתווכח לחיוב ולשלילה על כך. כמוני יגידו רבים, שהייתה לנו ילדות ונעורים נהדרים ויהיו גם שיגידו: "כמה היה להם רע והם אפילו לא ידעו כמה היה להם רע". אי אפשר ש"אנשי המדע", בבואם לתאר את העוולות, יתעלמו ולא יזכירו באמירה כלשהי על מציאות החיים של הימים ההם וזה מה שמקפיץ אותי כי את העובדות חוויתי על בשרי. מעניין, שתמיד פונים לקבל את חוות הדעת של המקטרגים (שמשום מה חדלו לעסוק במקלחת המשותפת) ואף פעם לא מתעניינים ברוב הגדול שגדל בחינוך המשותף וחווה אושר וסיפוק, חופש, אמונה ויצירתיות, וחברות –אמת, שעומדת במבחן הזמן.

אני לא מצליח לעכל את השינויים שעושים בנופי הקיבוץ שאחד מהם, בשבילי, הוא הריסת הבקתה בשבוע שעבר. גילוי נאות: הייתי האחראי של הקמת הבקתה בתוקף תפקידי כרכז 'שומריה'. גייסתי את חגי בז כפרויקטור, שבזכותו בוצע מפעל הסיום של נערי/ות קבוצות 'להב', 'דביר', 'שובל' שעבדו ללא לאות ומסירות להקים את המבנה. יש לי בכך מעורבות רגשית וגם מידה של כעס.
אני מתקשה להבין איך אף חבר/חבורת צעיר/ים לא לקח/ה על עצמו/ה להחיות את הבקתה, את הפנינה הזו, ולטפחה למקום אטרקטיבי רק שלנו, וידע לשמרו.  כמה קשה לבנות וכמה קל להרוס, וכמה חבל!

"שבוע טוב"!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.