"שבוע טוב"(457)

"זיכרון זה לא רק נוסטלגיה  –  זיכרון זה גם פרספקטיבה"

28.11.20   י"ב כסלו תשפ"א        (שנה עשירית)

"שעת נעילה", אותה סידרה המשחזרת את קרבות מלחמת יום הכיפורים ברמת הגולן, לא עושה לי טוב, היא מעלה בי מצבים מודחקים ונשכחים. הייתי במלחמה הזו ברמת הגולן והייתי עד לחלק מהדברים המועלים בסידרה. כל שבוע אני מחליט מחדש שלא לצפות בפרק המשודר ובסוף אני מוצא את עצמי נשאב וצופה בו מרותק למסך! על אף שאני מודע לכך. הסדרה החזירה אותי 47 שנים לאחור ושוב ושוב אני חוזר לתמונות מה'מחדל' של אוקטובר 1973. הרגשת השמחה היחידה בעקבות הסדרה היא שאוריקי ביקשה שאקח אותה לסיור באתרי הקרבות ברמה.

קראתי את "זכאויות החבר בתיקונים והתקנות בדירתו" מחשבה ראשונה בעקבות הקריאה ב"דף", היא למה חותרים המתקננים? האם באופק כבר רואים הפרטה? ואולי הכוונה מתייחסת לצעד ביניים שנקרא "העברת יותר אחריות על החבר"? שידע בדיוק איפה הוא חי? באיזה מסגרת? ואיך להתנהל בה? האם כולנו באמת שווים בצרכים? בבקשות? אחת "ההמצאות" הגדולות של מייסדי הקיבוץ הייתה הקמת ועדות בעלות סמכות לפתור בעיות שצצות לבקרים. כידוע בראשית ימי הקיבוץ הכל נידון ב"שיחת החברים". –  לאור התקנות והתקנונים הרבים אין כבר צורך בקיום ועדות, ולחבר אין למי לפנות זולת המזכירות/ים.  מפריע לי שאין  חוליית ביניים – הועדה – שתקשיב, שבה תוכל להסביר את הייחוד שבבעייתך שדורש אולי סטייה מהתקנון הנוקשה, כי הוא כבר נכתב ואושר. וסיפור אישי מאוד: כשבאנו למנהלת בענייני דיור, שלפו תקנון שאושר ב… ואמרו: "מצטערים, אתם בקבוצה של חסרי זכאות דיור". לכו למזכירות!   כך זה יהיה מעכשיו בהחלפת אסלה והחלפת ברז וכיו"ב. "לכו למזכירות" יגידו לכם. הריכוזיות הזו היא בעכרי  הקיבוץ. ושימו לב לטרמינולוגיה המשתנה והמגדילה את תוקף הסמכותיות: רכז ו. עבודה היה ל'מנהל מש"א', גזבר ל'מנהל כספים' רכז ענף הפך ל'מנהל הענף' ואו טו טו המזכיר למנהל קהילה או 'שר' הקהילה ועוד כהנה וכהנה. ותסלחו לי שאני מביט  כמה שנים קדימה. אך פירסום "הזכאויות" הנ"ל שבוודאי יתקבל באהדה בחוגים מסויימים במסגרת "כך בונים חומה ב- 2020",  שיגידו שזה רק עוד צעד טכני קטן ויעיל ביותר, בלי לקיים על כך דיון ציבורי משמעותי אלא לקבלו כתורה מסיני, מדאיג אותי.

פרשת השבוע ו"יצא". אחרי שיעקב קיבל במרמה את ברכת יצחק הוא נמלט מהבית מפחד נקמת עשיו החלה פרשת חיי יעקב להעסיק אותנו. ומי שאחראי לצרותיו – הוא לבן הארמי כמובן, ואיך? כך היה: יעקב ובניו ירדו מצריימה משום שיוסף חי במצריים, יוסף היה במצריים משום שאחיו מכרו אותו למצרים. ולמה מכרו אותו? כי הם שנאו אותו. ולמה שנאו אותו? כי אביו העדיף אותו על פניהם. ולמה העדיף אותו על פניהם? כי יוסף היה בן זקונים שנולד שנים אחרי אחיו. ולמה כך? כי לבן נתן במרמה ליעקב לאישה את לאה לפני רחל. אילו נתן לו את רחל כפי שהבטיח היה יוסף נולד ראשון ואז לא היה בן זקונים אלא בן בכור ואז אחיו לא היו מקנאים בו ולא מוכרים אותו למצרים, ויעקב ובניו לא היו יורדים מצריימה ולא היו עבדים, ופרעה לא היה הורג בהם. אז מי שאשם בכל השרשרת הזו הוא לבן.

חבר מהלימודים שאל אותי איך אני מסתדר עם ה'זום'? והוסיף "השימוש בזום זה כמו "ללקק את הדבש דרך הצנצנת" השבתי לו שהזום, לדעתי, יכול לשמש, אולי, לדיונים "טכנים" אך לא לדיונים מהותיים. וחשבתי על ה-20-30. חבר אחר צלצל לשאול לשלומי ועניתי לו: "הרוב טוב" קטע אותי באומרו:   ו"הרוב צודק" וכך נכנסנו מ"מה שלומי?" לשיחה על דמוקרטיה.
"שבוע טוב"!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.