"שבוע טוב" (462)

"זיכרון זה לא רק נוסטלגיה  –  זיכרון זה גם פרספקטיבה"

2.1.21   י"ח טבת תשפ"א    (שנה עשירית)

כידוע לכם, אין לי ול – 1.1. דבר, אני נמנה על 'נאמני הבית' של א' תשרי,  ברכות לירון המבשר לנו כמו סילבסטר המנוח, שמתחילה שנה אזרחית חדשה! ויום הולדת עם שנה חדשה תמיד נותן הרבה תקוה וזה גם הזמן הנכון לבטא את כל המחשבות החיוביות וכל האיחולים שאנחנו מאחלים לעצמנו, לחברינו, למכרינו לשנה חדשה המכוונים גם לירון. נאחל לירון בריאות, שמחה ואושר במשפחתו המתרחבת ובמשפחה הגדולה שלנו. 

פרשת השבוע "וייגש" מתארת, בין השאר, את המפגש בין יוסף ואחיו. לגבי אישית, זו הפרשה הכי מרגשת. היא עוסקת בשני נושאים עיקריים: 1. הסליחה. 2. המשפחה.                                                          
ונתחיל מהתחלה. יוסף היה הבן האהוב על יעקב אביו. הוא היה הבן האחד עשרה אבל הבכור מאשתו האהובה רחל. כתונת הפסים הפכה לסמל לכל ההעדפות שנתן יעקב ליוסף ולכן אחיו קנאו בו ואחר כך שנאו אותו וחיפשו הזדמנות לפרוע את החשבון עמו. כשמתחילים חשבונות במשפחה – זה נגמר לא טוב. אתם מכירים את הסיפור. יעקב שלח את יוסף להביא לאחיו הרועים הרחק מן הבית את ארוחתם. האחים ראו בכך הזדמנות להפטר ממנו, ראובן הבכור התנגד למזימה ויהודה הציע אפשרות אחרת, כתוצאה מכך רק הושלך לבור ונמכר לעוברי אורח שהביאוהו למצריים. שם נמכר כעבד לבית פוטיפר שר הטבחים. וכשאשת פוטיפר חשקה בו והוא סירב לה, האשימה אותו בניסיון לאונס והוא הושלך לבית הסוהר. שם פגש את שר האופים ושר המשקים ופתר את חלומותיהם ונסללה דרכו לפתור את חלומות פרעה ולהתמנות לאחראי על מחסני המזון בכל מצריים. יוסף איבד את חירותו לשלוש עשרה שנה מן הרגע שנמכר ועד שהתמנה למשנה למלך. כשבארץ היה רעב כבד, הגיעו עשרת אחיו הגדולים של יוסף מצריימה לשבור את רעבונם. כשנפגשו עם 'הממונה' האחראי- נפל דבר. הם לא הכירו את יוסף אבל הוא הכיר אותם. בדרך כלל האדם הנפגע- הפגוע, כועס ומבקש נקמה. אני מניח שיותר מפעם אחת הרהר יוסף לעצמו, שהנה נקרית לו ההזדמנות לנקום באחיו ולחסלם. וגם לא היה לו כל קושי ליישם את מחשבותיו. אבל יוסף סלח. הוא לא אמר זאת במפורש אלא אמר רק "שלא יצטערו", כי בזכות מעשם הגיע לכהונתו הנוכחית. הוא סלח להם אחרי פגישות אחדות עם כולם וביחידות עם יהודה. הסיבה לסליחתו היא, לדעתי, המשפחה. ליוסף הייתה משפחה גדולה מאוד. היו לו עשרה חצאי אחים ואחות מאבא יעקב משלוש אמהות שונות ועוד אח אחד מאותה אם. מה זה משפחה? קשר דם, כמובן, גנים? דמיון? אהבה תמידית? רגשות? אחווה? ויתור? הבנה? קנאה? ריבים? יריבות? סליחות? פשרות? תמיכה? ערבות? שותפות גורל?…  הכל, בכל, מכל!!! זו מערכת יחסים זורמת בגלים מעלה, מטה, ימינה, שמאלה, קדימה, אחורה, בהרמוניה, בעיני, מופלאה. כי משהו עמוק, בסיסי, מצוי שם. תארו לעצמכם, לא מה קורה שיש לך אח או שניים , שיש לך אחד עשרה אחים ואחות. הכול התרחש במשפחת יעקב. ועם כל המטען הכבד הזה …  יוסף החליט למחוק את עשרים שנות הנתק ממשפחתו. וכנראה שהיה גם אדם רגיש ורגשן. מרגש מאוד הרגע בו נפל על צוואר אחיו ממרר בבכי. בבכי גדול פגש את בנימין אחיו הקטן, מרגשת ורווית דמעות הייתה פגישתו עם אבא יעקב, שכאב שמע את "טרוף טורף יוסף". וכל חייו התנהל עם תקווה שאולי… יוסף חי. כמו אבא של חייל נעדר מקרב, כאדם שהספקות הן לחם חוקו, כאדם המחפש בכל צעד את מה שאבד לו ולא נמצא עדיין. והנה, כעבור עשרים שנה שוב פוגש את בנו הנעדר זמן רב כל כך. (לכן בפגישה האישית עם פרעה אומר יעקב: "מעט ורעים היו שני חיי"). יוסף סלח והיפגיש את אחיו עם פרעה כדי לקבל את אישורו לחיות בארץ גושן. כל עשרים השנים הללו יוסף לא שוכח מאיפה בא. המשפחה המאוחדת עמדה במרכז מחשבותיו. וכך, אחרי הריב, הנתק, הניכור רב השנים, נפגשים, משלימים, מתחבקים, בוכים וממשיכים ביחד.
זה המבחן והכוח של משפחה.

"שבע טוב"!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.