"שבוע טוב" (476)

"זיכרון זה לא רק נוסטלגיה – זיכרון זה גם פרספקטיבה"

3.4.21    כ"א ניסן תשפ"א        (שנה עשירית)

אנחנו באחרון לפסח וזו הזדמנות להסביר בקצרה מהי "ההגדה"                  
1. הגדרה: ההגדה – והגדת לבנך, קובץ מדרשים, מזמורי תהילים, דברי חז"ל תפילות ופיוטים.
2. קריאת ההגדה יחד עם הסעודה הוא טקס מרכזי ביהדות המיועד לכל המשפחה. מבוגרים וילדים יחדיו.                 
3. להגדה, הקדמה וארבעה היגדים. ההקדמה באה לביטוי ב"הא לחמא עניא" המזמין את כולם (גם עוברי אורח) להצטרף, מעין הזמנה ל"סדר". 
4. ההיגד הראשון –  הוא הקושיות –  ה"מה נשתנה" והתשובות  מסבירות את ייחודו של  הטקס.                      
5. ההיגד השני  הוא סיפור ארבעת הבנים: החכם, הרשע, התם וזה שאינו יודע לשאול. יש כמה גירסאות להסבר, בחרתי באחת מהן. המייחסת את טיפוסי הבנים לארבעה דורות.  החכם הוא האיש המבוגר על תבונתו, זיכרונו וניסיונו בחיים,   הרשע הוא הצעיר המרדן, המתריס, המכעיס ומבטל כל מה שהיה.   התם הוא המתבגר, הסקרן, התאב ללמוד ולדעת. וזה שאינו יודע לשאול הוא הילד חסר הביטחון, המחפש דרך ללמוד ולהבין. אומרים "פתח לו" ז.א. שאתה תשאל במקומו.
6. ההיגד השלישי : "ארמי אובד אבי" (משל לרדיפת לבן את יעקב) והכוונה היא לרדיפת פרעה את העברים, לסיפור יציאת מצריים ו"מכות מצריים". 
7. וההיגד הרביעי הוא הסיבות למצוות המיוחדות בליל הסדר שהן: "פסח, מצה, מרור".                                      
המסר הוא: "שבכל דור ודור חייב אדם לראות עצמו כאילו הוא יצא ממצריים.  

מכאן לשבחים: נהניתי מאוד ב'סדר' המשפחתי שלנו. זה שמיה והדר וקרין הם מפיקי על, ידענו מזמן, זה שהם יודעים לשתף ולשלב בהכנות את "כל מה ומי שצריך, אפשרי ונכון" גם זה ידוע. כל אחד מאתנו היה שותף בהכנות ובליל הסדר עצמו לפי כישוריו ויכולתו. הפעם זו הייתה התרוממות רוח ומילותי הן רק להלל, לשבח ולקלס.  הרוח הטובה והאווירה הנהדרת  הייתה עבורנו הנאה גדולה. ואין מילות סיכום יפות מאלו שכתב שיר: "… מצטרף לפירגונים, היה חזק ומקווה שיהיו עוד הרבה ערבים שהגדי יהי צמא!"  חבל שתימור, ג'ני והילדים לא היו אתנו, אבל אלה הן  מחשבות של אב שרוצה  את כולם סביבו,  אבל לא תמיד זה אפשרי. 
נכון, מה שהורים הכי אוהבים ותמיד, זה את ילדיהם. וכך גם הרגשתי בערב הסיום של הדר כרכז התרבות. אהבת הורים רצופה בדאגה בגאווה. הבטתי בהדר במהלך החגיגה ברחבת הגד"ש, הבטתי במיה, במור , אורי וניר והיה נדמה לי שאני אפילו יותר גאה בו מאשר הם. הרגשתי כמה הוא שלנו וחשבתי שלו הוזמנתי לומר לו כמה מילים, הייתי אומר לו כמה אני אוהב אותו וגאה בו.

 וליהב ביום הולדתו ברכות חמות, חיבוק חזק. ואפשרות לומר איזה אושר גורמת לנו חזרתו הביתה ועוד יחד עם רעות. תמיד שמח לבוא לעזור, תמיד כל כך מתעניין. ואנחנו גומלים לו באהבה גדולה. יום הולדת מיוחד לא רק לך, לכל המשפחה. יום הולדת שמח! (בעברית זה מצלצל אפילו יותר טוב מלועזית!).

מחר הרביעי באפריל, שהוא תאריך בלתי נשכח בחיינו, יום בו התחילה המערכה על משמר העמק בתש"ח. וכמעט כולנו זוכרים בעל-פה את המשפט הפותח את יומן המערכה: "יום א'  4.4.48 בבוקר בכל כרגיל, יוצאים למספוא"

"שבוע טוב"!   

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.