״שבוע טוב״ (514)

"זיכרון זה לא רק נוסטלגיה  –  זיכרון זה גם פרספקטיבה"

1.1.22   כ"ח כסלו תשפ"ב

התחלנו לקרוא את פרשות השבוע של ספר "שמות". אם ספר "בראשית" הוא ספר "המשפחה", ספר שמות הוא ספר "העם". יש אומרים שהספר הוא סיפור היציאה מ"עבדות לחירות". השעבוד במצריים גרר גם להתדרדרות רוחנית. יהודים/עברים רבים נמשכו אחר התרבות המצרית ו'עבדו' אותה. לארבע מאות השנים של חיים בגולת מצריים היו השלכות והשפעות על כל בני העם. משה כמנהיג, בחר בדרך משלו ל"החזרתם בתשובה"- לא לאיים עליהם במילים, לא לנזוף בהם על התנהגותם, הוא בחר בדרך של יצירת תקווה לעם, לחזק אותו, לחברו לחזון, לקרב בין האנשים ולחנך אותם להבין שהסבל שלהם הולך ומסתיים ולהפיח בהם רוח אופטימית בנוסח: "אני אעלה אתכם מעוני מצריים אל ארץ זבת חלב ודבש ". ההורים שלנו עולים אלינו בזיכרון בלי התראה, פתאום עולים ואני מקבל אותם תמיד בלב רחב, פתוח ושמח. באחד המבואות  לספר "שמות" נתקלתי בסיפור של דוד פרישמן  "בהר סיני" שנכתב ב- 1919.נזכרתי שאבא נתן את הסיפור הזה כדוגמה, לשינוי בתפיסת-חיים של פרטים וחברה. הוויכוח היה על משפט "הרופאים היהודים" בברית המועצות   ב- 1948. כמה מוזר! הייתי ילד בן 15 במוסד וכשבאתי בשבת לחדר ההורים עם מנחם, אבא התחיל לדבר ולספר על 'משפט הרופאים' והעיר הערות שנשמעו לי כדברי "כפירה" על ברית המועצות ודרכה. מנחם תמיד היה ספקן בנושא זה. ואני כחסיד, אולי שוטה? לא שוכנעתי. ואז אבא הזכיר את הסיפור "הר סיני" של פרישמן בו מסופר על צעיר בן 17 (מושי) שעבד כעבד עברי בבניין במצרים וממרום הפיגום רואה נערה בת 13 (פועה) והם מתאהבים. בליל יציאת מצריים הם יצאו עם כל העם למסע, אך התבודדו.
הם רצו וצחקקו – מאוהבים, כאילו זה לא נגע להם. כשהגיעו להר סיני מצאו מערה ושם הם ששים ושמחים בעולם אהבתם.  ולפתע נשמעים קולות וברקים ורעמים והם יצאו מחוץ למערה והם ראו את כל המון העם ניצב ליד ההר ומקבל את התורה, ואז מתעורר הניצוץ הלאומי, העם המאוחד! כשהתעורר בבוקר היא כבר לא הייתה לצדו. היא לא עמדה בלחץ ו"חזרה" לשורות העם ולאמונתו. הוא יצא לחפש אותה וראה אותה כשהיא משרתת את משה רבנו (אם אני זוכר טוב) וסירבה לראותו. בין אמונתה באהבה הגדולה לבין אמונתה בתורה נפער פער גדול שבו האהבה הפכה במהלך אירוע 'קבלת התורה', לשנאה ותיעוב, או אז גם הוא "חוזר" למחנה. אני זוכר שאבא אמר בערך כך: "מה שקרה לזוג הצעיר ולהתפכחותו יגיע גם אלינו עם אהבתנו חסרת הגבולות לברית המועצות. בלי האפשרות להאמין בדרך ולהביע דברי ביקורת, לא נהיה כנים עם עצמנו". אצלי, אישית,  ב"משפט אורן" החלו בקיעים ראשונים באמונתי המוחלטת בברה"מ, שהגיעו לכדי "סיום" בכאבי גוף ונפש ממש, רק במבצע קדש כשהתברר לנו, שהנשק הסובייטי מופנה נגדנו. ובנאום חרושצ׳וב בוועידה ה- 20 ואבא שאהב לסכם אמר בערך כך: "הסיפור של פרישמן מהווה תהייה על מהותה של התורה, כל תורה." ויציאת מצריים במקום להיות סמל לשחרור עם, היא סמל לעיסוק בשעבוד עם. התורה במקום להיות תורת חיים היא מעוותת את  החיים. "מדהים לקרוא" אמר: "שפרישמן כבר ב- 1919 הרשה לעצמו לתהות אם יש מקום לתורות קיצוניות  בעולמנו". כשחזרנו למוסד מנחם אמר לי: "לא תמיד אני מסכים עם מה שבן-עמי אומר אבל הפעם אני מסכים מאוד".

מעולם לא היה לי יחס מיוחד ל-1.1, ל'סילבסטר' המיוחל, למרות שאנחנו חיים על פי לוח השנה הגרגוריאני. מי היה "הסילבסטר" שאנו חוגגים לכבודו? סילבסטר הקדוש היה אפיפיור במאה השלישית, שרצח בעינויים אלפי יהודים. "צורר היהודים". בימיו, הנוצרים, עשו פוגרומים ביהודים תוך עינויים קשים ביותר. שלוש שנים חיינו בצ'ילה. ב"פליס אניו נואבו", אני זוכר איך היינו משוטטים ברחובות המקושטים בעיצומו של קיץ, מביטים בחנויות המקושטות, בדגם של הולדת ישו בעריסה, באיילים נושאי עגלות מצופות צמר גפן לבן לכבוד או לזכר השלג המצוי בתקופה זו בחצי כדור הארץ הצפוני, שם נולד האיש, את שלל האורות הצבעוניים ברחובות, את פלאסה דה ארמס – הכיכר המרכזית של סנטיאגו –  שעל הבמה המרכזית מנגנת התזמורת לקהל החוגגים, אני זוכר את הביקורים בכנסיות העוטות חג, ויותר מכל אני זוכר את השמחה של ההמונים.
אבל עובדה היא שבאירוע עולמי שכזה, מדי שנה אני מציין את יום הולדתו של ירון ושואל האם כל העולם יודע על כך ועל כך השמחה?
מכיון שאני אוהב לברך ולאחל, אז אברך ב"מזל טוב" להולדת השנה האזרחית החדשה, שתהיה לנו שנה טובה, בריאה ושמחה! ולירון בו"ה, בו"ה!

"שבוע טוב"!  

ושוב ברגע האחרון ושוב קיקה. ברכות וחיבוק לרגל הוצאת רישיון הנהיגה!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.