"שבועטוב" (527)

"זיכרון זה לא רק נוסטלגיה  –  זיכרון זה גם פרספקטיבה"

2.4.22     א' ניסן תשפ"ב

פרשת השבוע "שמיני" מספרת על חנוכת המזבח, על מותם של שני בני אהרון אך אני בחרתי להתייחס דווקא לשתי המחלקות העיקריות של המאכלים המותרים ואסורים, הטהורים והטמאים, או כפי שאומרים היום כשרים ולא כשרים. הפירוט ל"טמאים" הוא ציון בשמות לכל אחת מהחיות ואילו ה"טהורים" מוזכרים בקבוצות. כמו: מפריסי פרסה, מעלי גירה, מכוסי סנפיר וקשקשת וכיו"ב. לפניכם רשימה קטנה של מאכלי 'טריפה' האסורים למאכל: גמל, שפן, עורב, ארנב, חולד, עכבר, צב, חזיר, נשר, עוזנייה, תנשמת, רחם, איה, דיה, פרס, שחף, נץ, ינשוף, חסידה, אנפה, עטלף, בת יענה, לטאה והרשימה עוד ארוכה. אבל אם ברצונכם לדעת מה מותר לאכול, אז את הארבה, החגב והחרגול. אגב, התנשמת מופיעה פעם אחת כציפור ופעם אחרת כשרץ. האם אפשר לקרוא לשני בעלי חיים באותו שם? אבל מאז, התירו לעצמם גם בני האדם לנהוג כך והחלו לקרוא לבנות בשמות בנים ולבנים בשמות בנות. על כך נאמר: "להיתלות בגדולים", או "הצדקה אידיאולוגית".

עצם הצורך בדיון על "השמירה בחצרנו" מראה לי עד כמה הקיבוץ מתרחק ממני ומשכמותי. הפרסום על כך שיש בינינו חברים שאינם מתייצבים לשמירה, שהם מבלים בדירתם את שעות השמירה וכד', בלתי נתפס. מאז שאני זוכר את עצמי כבוגר לאף אחד לא היה נוח עם השמירה. אבל היה ברור לכולם שאנחנו שומרים על עצמנו, שאנחנו משרתים את עצמנו, בעקרון, כל עבודה צריכה להיות עבודה עצמית אבל השמירה בראש וראשונה. גם אם יש צורך בעוד ועוד התגייסות של החברים לכך. ושמחתי שרוב חברי המזכירות תמכו בכך. (הערת ביניים: עד היום קשה לי לשאת שמרבית השירות לחבר נעשה בידי שכירים  בחדר האוכל, במכבסה, בקומונה ועוד.) האם העובדה שיש לנו כסף אומרת שאבדנו את העקרונות? ש״כיפפנו״ אותם לנוחיותנו? אבל לפני שיחת קיבוץ, אני לא מבין למה לא מפרסמים ברבים את שמות אלה שמפקירים אותנו? זה לא נעים, אבל לרוב בני האדם, "טוב שם טוב משמן טוב". ואם השפה היחידה שהם מבינים זה כסף אז לפגוע ב"ציפור נפשם". ומה זו השטות/הבדיחה המדברת על תגמול כדי שיתייצבו לשמירה. מה קורה לנו? אזלת היד של האחראים כל כך מכילה, אבל לא מוסברת. קל להביא לשיחה, יותר קשה לבצע את החלטות השיחה, אבל הקושי הגדול יותר, שכנראה יש חברים רבים שחושבים שאת השמירה באמת אפשר/צריך כבר, לתת לשכירים. ואולי באמת הקיבוץ מתרחק מדמותו המקורית?

הכי טוב בימים אלה זה לברך בחום את יהב ביום הולדתו. יהב חביבנו, אתה שכל כך מיטיב עמנו, תמיד בא ועוזר לי בהתמודדות עם גילי, ברוח טובה ונפש חפצה ועוד הבאת לנו את רעותי, רקטוב לכם, תהליך קליטה מהירה לחברות בקיבוץ, הרבה שמחה ונחת ואל תשכח את עצמך, רצונותיך ותכניותיך האישיות. תמיד נהיה אתך. ובקשה נוספת: אל תשכח את משפחתך הגדולה מדי שבת. אהבה גדולה מאתנו ומכולנו.
ואחרון אחרון ברכות לאורי שסיימה בהצלחה את מבחני הבגרות במגמת המחול. גאים בך!
אל תפסיקי לרקוד!!!

אורי בבחינת הבגרות במגמת מחול בבי"ס מגידו

"שבוע טוב"!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.