"שבועטוב"(531)

"זיכרון זה לא רק נוסטלגיה  –  זיכרון זה גם פרספקטיבה"

30.4.22   כ"ט ניסן תשפ"ב

בליל הסדר חגגנו את אירוע יציאת מצריים. בשביעי של פסח, כעבור שבוע , אנחנו חוגגים את קריעת ים סוף. במילים אחרות בפסח חגגנו את היציאה מעבדות לחירות ובשביעי של פסח קריעת הים מסבירה איך יצאנו (בנס?!) ממצב אבוד.. פרעה וצבאו מאחור וים סוף מלפנים, לאן יפנו? איך יחלצו? ואז הים נבקע ועם ישראל חצה אותו בבטחה.. תיאור שני "אירועים" אלה מראה כמה הנושא אקטואלי עד היום: גם 'לצאת לחירות' וגם לגלות מוצא למצב הנראה 'אבוד'. אחד ממורי אמר בהרצאתו, שקריעת ים סוף היה רגע שבו כל העצבות נעלמה לטובת השמחה, כל הציניות הסתלקה לטובת האמונה וכל זיוף נעלם ורואים רק את האמת. התוצאה של סך כל אלה באה לביטוי בפסוקים היפים ב"שירת הים": "אשירה לה' כי גאה גאה / סוס ורוכבו רמה בים / עוזי וזמרת יה ויהי לי לישועה…" שירה שהפכה לנצחית, שירה היסטורית, שנכנסה גם לתנ"ך וגם לסידור התפילה כך, שמדי בוקר חוזרים עליה בתפילת שחרית. 
ההגדה הנקראת בליל הסדר נפתחת במילים: "החודש הזה לכם ראש חדשים…" והכוונה ל'ניסן' החודש הראשון, ראשית השנה. מה קרה שאנחנו חוגגים היום את ראש השנה ב- א' תשרי, ואומרים  שתשרי, 'ראש החדשים'?  כשחרב בית המקדש בשנת שבעים לספירה, חל שינוי גדול בחיי העם. השלטון שהיה בידי 'הכוהנים', בהיעדר בית המקדש, עבר לשלטון 'החכמים'! כל זה בא לביטוי גם בשינוי בתפיסה של החיים.. ניסן כחודש ראשון בטא את האביב, את הפרח המבשר את בוא  הפרי.  תשרי כחודש ראשון בטא את הבשלות של הטבע, של שבעת המינים, את אסיף היבולים ואת ראשית ההתחדשות בטבע. או אז שינו את לוח המועדים והפכו את החודש השביעי לחודש הראשון. וכך אנו מציינים וחוגגים, מאז נחרב בית המקדש: ראש השנה בירח תשרי וניסן, שפסח בו, זכה לכינוי חודש האביב.

במהלך הוצאת הספר "ימי ראשית" זכר הורי עלה לפני מספר פעמים. עניין אותי לעסוק בנושא יחסי בנים – הורים בדור שלנו. לתאר את היחסים שהיו לבנים עם הוריהם בקיבוץ הצעיר והקטן של פעם. ראיינתי שישה עשר חברים שנולדו עד שנות ה- 40 וכתבתי את סיפור זיכרונם האישי, כך, שלא יזהו מי הם ומי היו הוריהם? לכן גם לא צילמתי ולא השתמשתי בטייפ אלא בשיטה הישנה: כתיבה ביד את עדותם (זה אתגר ספרותי אמיתי). בחרתי ליצור מונולוגים מסיפורי זיכרונם של אלה שהיו מזמן 'ילדים'. לזכותי, יש לידי עורכת נפלאה ומבחינה זו אני שקט לגמרי. מה נעשה עם הכתוב האם לפרסמו עוד איננו יודעים. אני רוצה לקרוא בפניכם מונולוג אחד להתרשמותכם.                          
"שבוע טוב"!

נחיתת החללית בחזרתה לכדור הארץ

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.