"שבוע טוב" (535)

"זיכרון זה לא רק נוסטלגיה  –  זיכרון זה גם פרספקטיבה"

28.5.22    כ"ז סיון תשפ"ב

בשבת הסתיימו פרשות ספר "ויקרא" שמבחינות מסויימות הוא הספר המאתגר בין חומשי התורה. ב'בראשית' נברא העולם, ב'שמות' יציאת מצריים, ספר 'במדבר' מלא בסיפורי נדודי עם ישראל במדבר וספר 'דברים' הוא נאום הפרדה של משה רבנו. למי יש סבלנות לעסוק בספר 'ויקרא' העוסק בעיקר במשכן, במצוות והוראות, בדיני הקורבנות והכהנים וכמעט אין בו עלילה. בהתחשב בכך שהתורה אינה ריאליטי או ספר מתח, לקורא 'ויקרא' נדרש אורך רוח ומאמץ גדול בהתמודדות עם פרקיו ולכן, אומרים הפרשנים, זה הספר החשוב ביותר בתורה. ידוע הסיפור על מו"ל אחד שהחליט להוציא תנ"ך 'לייט' והחליט להשמיט את כל הדינים מהתנ"ך, בהנחה שהחוקים משעממים את הקורא. ספר 'ויקרא' הכולל 859 פסוקים, יצא במסגרת של כחצי עמוד בלבד. ואתן דוגמה להגדרת ה'סטטוס היהודי' מתוך הפרשה: "…אם בחוקותיי תלכו ואת מצוותי תשמרו ועשיתם אותם, נתתי גשמיכם בעתם ונתנה הארץ יבולה ועץ השדה יתן פריו… ונתתי שלום בארץ וחרב לא תעבור בארצכם". הלוואי!

אחר שבמשך תקופה לא קצרה עסקנו בנושא הדיור מי עובר לאן ומתי יש סיכוי כלשהו שזה יתרחש, עברנו לדון וביתר חשיבות בנושא המזון. קיבלנו שלוש הצעות 'להפרטה' המתבססות על כך ש'גם הקיבוץ חי וקיים בעיקר על קיבתו' אביע את דעתי הבלתי נחשבת:
הסקר על 'המזון התקיים בספטמבר 2021, הוא לא פורסם כמו הסקרים האחרים שבוצעו באותו זמן, תוצאותיו הועברו לצוות 'עורכים' שהגישו לנו אותו כעבור שמונה חודשים, מעובד לשלוש אפשרויות שעל כך תצביעו. מעניין, שבשום מקום אין בנמצא ההצעה להשאיר את המצב כמות שהוא, שעלותו היא…. ₪.  עובדה זו מעידה על כך, שכל הצוות חשב שיש לנקוט צעדי הפרטה כאלה או אחרים! ואף אחד מבעלי התפקידים אותם בחרנו על פי דבריהם הם כשנבחרו לשמור על קיבוץ שיתופי, לא חשב אפילו להציע את המצב הנוכחי כראוי להצגה כאלטרנטיבה אפשרית. צעד לא ראוי בדיוק להובלת מהלך. בעיני, ורק אחרי "השארת המצב הקיים" צריכות לבוא יתר ההצעות. הדיון הוא לא רק בעיות 'הזנה' הוא משליך על כל חיינו/כם והוא מאוד קשור להצעות שתובאנה בהמשך מצוותי ה- 20-30. למושג 'קיבוץ' יש הגדרות ברורות. כל מי שחי בינינו או הצטרף אלינו יודע לאן הוא בא: ככה מתנהלים תחומי החינוך, התרבות, ארגון העבודה (שכבר נפרצה לכל עבר ואיבדנו עליו שליטה), כך, חדר האוכל ומרכזיותו בחיים, כך, התקציבים לכל פעילות, שהמוביל הוא הרעיון השיתופי הערבות ההדדית, האופי המיוחד שנוצר וכיו"ב. למה אני מדגיש זאת? כי אני חושב שחלק גדול מהדעות הנשמעות וההתנהלות אינן תואמות את העקרונות של חיינו בקיבוץ. הייתי אומר שמי שלא משלים עם צורת חיים נתונה זו אינו חייב לחיות כאן! אנחנו לא מחזיקים אף אחד בכוח! אבל מי שמחליט לחיות בקיבוץ, חייב לקבל את עיקרי הדברים שמניתי. הקיבוץ הוא עולם שמשתנה כל הזמן, עם הזמן. אך העקרונות והרעיון על פיו הוקם נשמרים ומותאמים למציאות משתנה. אבל מי שרוצה כל הזמן לשנות  את אורח חיינו לכיוון אחר של עקרונות – חייו, שאינם תואמים את אלה שלנו, שיקום ויגיד בגלוי : "זמן הקיבוץ חלף עבר, בואו נשנה את הכל! למה להגיע לכך בייסורים ובדיונים שיימשכו תקופה ארוכה ורק יגרמו לרוח רעה בינינו, לסכסוכים בלתי פוסקים, לניכור וכד'", או… שיקום וילך. ולמה אף אחד לא מציע? כי אף אחד לא רוצה לשנות מהותית כשטוב לו, שהכסף מצוי בכיסו וזורם אליו ואינו צריך לטרוח רבות עבורו, כי נוח כל כך! (יש כאלה שטורחים ועובדים קשה מאוד). אנחנו רואים שהמחויבות לציבור הולכת ופוחתת. שימו לב רק לשינוי בגישה של 'תן וקח' איך ה"קח" התחזק וה"תן" נחלש. או היכן אבדה דעת הקהל? 
לצערי אנחנו דנים בעניין הכי שולי במכלול בעיות הישארותנו קיבוץ. בס"ה מדובר באוכל!, בס"ה 20 ₪ ליום, בשביל 'לפרק' נכס צאן ברזל! כשכולם יודעים שיום כלכלה הרבה יותר יקר ונצטרך במהרה להכפילו או לשלשו. רק שנהיה בריאים!

היינו בטקס כניסתו של גלי ובני גילו לתנועת "השומר הצעיר" והוצפנו בזיכרונות על הטקס כפי שאנחנו חווינו וא"כ של ילדינו וא"כ של נכדינו הבוגרים יותר. זה לא אותו הטקס, אותה ההתרגשות, גם כאן חלים שינויים. הכתובות והסמלים שהודלקו לסיום, הפכו את המפקד לאור גדול מלא תקווה – שיש עתיד!

"שבוע טוב"!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.